Drukuj Powrót do artykułu

Pelplin: obrady dyrektorów muzeów kościelnych

05.03.2018 , Pelplin / ks. is / mz Ⓒ ℗

Sample Fot. radioglos.pl

Dyrektorzy muzeów diecezjalnych oraz innych instytucji kościelnych zajmujących się zabytkami sztuki sakralnej spotkali się 5 marca w Pelplinie.

Głównym celem wizyty w Pelplinie było robocze spotkanie Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego przy Konferencji Episkopatu Polski. Prowadzący obrady przewodniczący Rady bp Michał Janocha powiedział Radiu Głos, że w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele bibliotek, archiwów i muzeów kościelnych. „Chodzi o koordynację ich działań, wymianę doświadczeń, o odpowiedź na pytanie jak współczesne muzeum kościelne i inne instytucje kultury mogą ewangelizować oraz jaka jest ich rola i udział w tym dziele” – dodał hierarcha.

Czytaj także: Miłość ojczyzny tematem IV Areopagu Pelplińskiego

W spotkaniu uczestniczył również Piotr Majewski, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków. Omawiano możliwości współpracy władz państwowych i kościelnych na płaszczyźnie ochrony i promocji obiektów sztuki sakralnej.

Jednym z powodów posiedzenia Rady ds. Kultury KEP w Pelplinie były obchody 90-lecia istnienia tamtejszego Muzeum Diecezjalnego. Dlatego uczestnicy spotkania wzięli udział we Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Wśród kilkudziesięciu koncelebransów znaleźli się również biskup Włodzimierz Juszczak z Kościoła Grecko-Katolickiego oraz biskup senior z Pelplina Piotr Krupa. Bp Juszczak należy do Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

Wersja do druku

Przeczytaj także

06 marca 2018 11:37

Coraz trudniejsza sytuacja chrześcijan w Demokratycznej Republice Konga

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.