Drukuj Powrót do artykułu

Pelplin: odbył się diecezjalny Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich

22 października 2017 | 07:43 | ks.is | Pleplin Ⓒ Ⓟ

W sobotę w Chojnicach odbył się VI Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Pelplińskiej. Obrady, konferencje, modlitwy zakończyła Msza św. pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny.

Liderzy i animatorzy wspólnot działających w poszczególnych parafiach wysłuchali konferencji asystenta kościelnego Rady Ruchów i Stowarzyszeń ks. kan. dr. Janusza Chyły.

Podczas pracy w grupach dyskutowano na temat aktualności i wierności charyzmatom poszczególnych wspólnot. W podsumowaniu pracy w grupach, która odbywała się przy piętnastu stolikach dyskusyjnych zauważono, że wspólnoty mają ogromną rolę dla formacji zarówno samych ich członków, jak i całych parafii. Misja ruchów, bractw, stowarzyszeń katolickich ma za cel modlitwę, ewangelizację i wieloraką służbę w życiu Kościoła.

Dyskutowano również o zaniedbaniach, które nie omijają wspólnot kościelnych. Wśród nich uczestnicy kongresu wymieniali zaniedbywanie szczerego dialogu wewnątrz wspólnot i pomiędzy nimi. – Zwróciliśmy uwagę na problem odchodzenia od charyzmatu poszczególnych grup kościelnych, zamykanie się we własnym gronie i zaniedbywanie stałej formacji, co sprawia, że nie możemy być wiarygodnymi uczniami prawdy i świadkami miłości – powiedziała współprowadząca kongres przewodnicząca Sekretariatu Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Pelplińskiej Anna Maria Kolberg.

Uczestnicy kongresu wzięli udział w odprawionej w chojnickiej bazylice Mszy świętej, kończącej peregrynację Figury Matki Bożej Fatimskiej, która przez miesiąc odwiedzała wszystkie dekanaty diecezji. Mszy przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

Zwracając się do licznie zebranych uczestników kongresu oraz innych wiernych, hierarcha zachęcał do naśladowania Jezusa i Maryi w służbie Bogu i drugiemu człowiekowi. – W setną rocznicę objawień fatimskich Maryja pyta każdego z nas: czy chcecie ofiarować się Panu Bogu; czy chcecie ofiarować wasze siły, zdolności, by moc Jego Ewangelii docierała dziś do wszystkich ludzi, zwłaszcza do tych najbardziej zaniedbanych duchowo i opuszczonych; czy chcecie podejmować trud wyjścia do tych, którzy pogrążeni są w grzechu, którzy przeżywają rozpacz czy przestali być zupełnie wrażliwi na piękno i wyzwalającą moc Chrystusowej Ewangelii? – pytał biskup.

W kongresie uczestniczyło kilkaset osób. Tego rodzaju wydarzenia w diecezji pelplińskiej są organizowane co kilka lat. Jednym z trwałych śladów kongresu będzie trzecia edycja Informatora, który ma zawierać podstawowe informacje o wszystkich zorganizowanych grupach kościelnych działających na terenie diecezji.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.