Pelplin: Ruszyła grupa kociewska pelplińskiej pielgrzymki na Jasną Górę
31 lipca 2010 | 13:21 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga pożegnał w sobotę 31 lipca grupę kociewską XIX Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę. Pątnicy wyruszyli ze Starogardu Gdańskiego. W homilii podczas Mszy św. bp Szlaga zachęcał do pogłębienia życia chrześcijańskiego, modlitwy za Kościół, w tym o nowe powołania: „Módlcie się o dobrych duszpasterzy”, prosił pielgrzymów.
Ponad 200 pielgrzymów z Kociewia wyruszyło na szlak pielgrzymkowy w godzinach rannych, po Mszy św. odprawionej przez biskupa pelplińskiego w kościele św. Wojciecha. Do pielgrzymów, mieszkańców Starogardu Gdańskiego, w tym rodzin pielgrzymów, homilię wygłosił bp Jan Bernard Szlaga.
Hierarcha przypomniał, że Kościół jest ze swej natury w drodze, zgodnie ze słowami Chrystusa, który nakazywał iść i nauczać. „Niech wasze drogi zjednoczą się z Chrystusem”, mówił kaznodzieja i zachęcał, aby była to modlitwa „piękna, chociaż może trudna” i dodał zachętę, żeby intencje modlitwy pielgrzymów pogłębiły się, jeżeli nawet na początku bywają „świeckie”.
Bp Szlaga wskazywał na potrzebę owocnego przeżycia pielgrzymki, która ma wpływać na pogłębione „spojrzenie na swoje życie i na Boga”. „W tej drodze jest wiele okazji, aby usłyszeć coś bardzo osobistego dla siebie, bardzo przekonującego”, mówił. Kaznodzieja kilkakrotnie nawiązał do patrona dnia św. Ignacego Loyoli. Zachęcał, by podobnie jak założyciel Jezuitów, który zapalał innych do życia chrześcijańskiego, aby pielgrzymi zapalali współczesnych do „bezkompromisowej wiary”.
Hierarcha podkreślił, że pielgrzymka jest „czasem porządkowania sumienia”, szczególnie przez głębokie spowiedzi. Wtedy dokonuje się „prawdziwe nawrócenie serca”. Zachęcał, żeby pątnicy byli na ten akt bardzo otwarci.
W końcowej części homilii bp Szlaga przywołał temat troski o powołania kapłańskie. Prosił pielgrzymów o modlitwę „o dobrych duszpasterzy dla swoich parafii, dla siebie”, a także, aby otworzyć się na „otrzymane charyzmaty”, w tym powołanie kapłańskie czy zakonne. Te intencje określił kaznodzieja udziałem we wspólnej trosce o Kościół, który „przeżywa jakieś zachwianie”, idące między innymi z „rodzin zawiedzionych sobą samymi” i z „masowej, płytkiej kultury”. To jest „sprawa nasza”, mówił biskup pelpliński.
Grupa kociewska jest jedną z pięciu grup diecezji pelplińskiej, które dorocznie idą do Częstochowy. Jak powiedział kierownik grupy, ks. Grzegorz Weis, w tym roku grupa liczy o 10 osób więcej, a w jej skład wchodzą również dwaj klerycy z Ukrainy.
Za całą diecezjalną pielgrzymkę odpowiada ks. kan. Andrzej Szopiński, który opracował Książeczkę Pielgrzyma oraz zbiór katechez dla pielgrzymów, pod wspólnym tytułem „Bądźmy świadkami miłości”. Książka ukazał się przy udziale kapłanów diecezji pelplińskiej.
Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej wejdzie na Jasną Górę 13 sierpnia. Pielgrzymi mają do pokonania średnio 450 km. Poza grupą kociewską idą grupy: chojnicka, kościerska, tczewska i świecka (od 2 sierpnia).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.