Drukuj Powrót do artykułu

Pelplin: święcenia 11 diakonów

22 czerwca 2018 | 18:24 | ks. is | Pelplin Ⓒ Ⓟ

Biskup Ryszard Kasyna udzielił dziś święceń diakonatu 11 akolitom. Podczas mszy w bazylice katedralnej w Pelpninie apelował: “Nie żałujcie w diakonacie, w tej drodze do kapłaństwa, ani serca, ani rozumu dla służby Ewangelii, dla służby Eucharystii”.

Uroczystość odbyła się z licznym udziałem kapłanów z parafii pochodzenia nowych diakonów oraz ich najbliższych rodzin i znajomych.

W homilii biskup pelpliński podkreślił, że to wielki dzień, co potwierdza udział wielu gości uroczystości.
„Po ludzku patrząc była to długa droga, bo trwająca aż pięć lat studiów i formacji”, stwierdził hierarcha. „Czy służba Chrystusowi w Kościele nie wymaga za wiele”, pytał dalej.

Podkreślając misję diakona w Kościele, kaznodzieja sięgnął po biografie trzech świętych diakonów: Szczepana, Wawrzyńca oraz Romana Hymnologa.

Zwracając się do święconych alumnów pelplińskiego seminarium, bp Kasyna powiedział: „Nie żałujcie w diakonacie, w tej drodze do kapłaństwa, ani serca, ani rozumu dla służby Ewangelii, dla służby Eucharystii, dla służby często zagubionemu i duchowo biednemu człowiekowi”.

„Bądźcie wierni i posłuszni sumieniu, bądźcie mądrzy i otwarci sercem”, dodał biskup.

Zgodnie z obrzędem święceń przyjmujący je w stopniu diakonatu na ręce szafarza święceń złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa swojemu biskupowi oraz przyrzeczenie zachowania celibatu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.