Pelplin: 70. urodziny biskupa Jana Bernarda Szlagi
24 maja 2010 | 19:11 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Uroczystości z okazji 70. urodzin i 18. rocznicy ingresu do katedry pelplińskiej pierwszego biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi odbyły się 24 maja w Pelplinie. W homilii podczas uroczystej Mszy św. w katedrze pelplińskiej prymas senior abp Henryk Muszyński życzył jubilatowi, aby Bóg wspomagał go „prostować wszystkie kręte i wyboiste drogi naszych czasów, tak by one wszystkich, którzy zostali mu powierzeni, prowadziły do Chrystusa”.
Uroczystości rozpoczęły się w oddanym w październiku 2009 r. budynku Biblioteki Diecezjalnej. Decyzją Kapituły Katedralnej Pelplińskiej otrzymała ona dzisiaj imię biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi. Dokument kapituły odczytał dyrektor ekonomiczny diecezji ks. infułat Stanisław Grunt. Laudację Patrona wygłosił ks. prof. Anastazy Nadolny, dyr. Archiwum Diecezjalnego, podkreślając liczne osiągnięcia biskupa Szlagi w zakresie biblistyki, a także przez inwestycje i inicjatywy duszpasterskie w diecezji.
W auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się sesja jubileuszowa. Wystąpił Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którego biskup Szlaga był przez wiele lat profesorem oraz prorektorem. Specjalny program słowno-muzyczny zaprezentowali alumni pelplińskiego seminarium, którzy nawiązali do najważniejszych etapów życia biskupa pelplińskiego. Liczne delegacje składały życzenia, w tym wspólnoty kościelne, władze państwowe, samorządowe wszystkich szczebli. Biskup Szlaga jest honorowym obywatelem 11 miast.
W bazylice katedralnej jubilat odprawił Mszę św. koncelebrowaną z dwustu kapłanami. Koncelebrowali ją abp Edmund Piszcz, abp Tadeusz Gocłowski, bp Andrzej Suski, bp Wiesław Mering, bp Józef Szamocki, bp Ryszard Kasyna i bp Piotr Krupa, który we wstępie do liturgii podkreślił radość ze świętowania ważnych dat z życia biskupa pelplińskiego. Dodał, że jubilatowi towarzyszą licznie zebrani wierni i goście. Bp Krupa nawiązał do istotnych wydarzeń z życia jubilata.
Homilię wygłosił abp Henryk Muszyński. Nawiązał do dzisiejszego święta NMP Matki Kościoła. Podkreślił, że to okazja do dziękczynienie za 70 lat życia jubilata, ale również okazja dla jubilata do odnowienia „swojego oddania, swojej posługi Kościołowi”. Zauważył, że bp Szlaga odważnie podjął i bardzo rozwinął dzieło dawnej diecezji chełmińskiej, która miała siedzibę w Pelplinie do 1992 r.
Abp Muszyński mówił o trosce bp. Szlagi zarówno o zewnętrzną stronę życia diecezji, w tym odnowę świątyń, jak i o „duchowy kształt życia diecezji”. Jako przykłady działalności biskupa w celu pogłębienia wiedzy i wiary diecezjan, prymas senior wymienił powołanie Instytutu Teologicznego w Tczewie, powołanie do życia wielu szkół katolickich, nowych stowarzyszeń i organizacji katolickich. Szczytowym wydarzeń posługiwania biskupa Szlagi nazwał kaznodzieja zorganizowanie pielgrzymki do Pelplina Ojca Świętego Jana Pawła II w 1999 r.
Abp Muszyński przypomniał pracę jubilata na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także w Radzie Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. Powiedział, że podziwia, z jaką łatwością bp Szlaga „głosi Słowo Boże, z jaką płynnością, a jednocześnie z jaka głębią potrafi przekazywać to Słowo na różnych płaszczyznach: naukowej, publicystycznej oraz proklamując je w świątyniach jako orędzie zbawienia”.
Na zakończenie nawiązał do zawołania biskupiego jubilata: „Parare vias Domini” (Przygotowywać drogi dla Pana). Podkreślił, że bp Szlaga nie tylko uczy tych dróg, ale również kroczenia tymi drogami. Prymas senior życzył, aby Bóg wspomagał bp. Szlagę „prostować wszystkie kręte i wyboiste drogi naszych czasów, tak by one wszystkich, którzy zostali Tobie powierzeni prowadziły do Chrystusa”. Życzył, aby radość w Duchu Świętym była zawsze udziałem jubilata.
Bp Jan Bernard Szlaga urodził się 24 maja 1940 r. w Gdyni. Święcenia prezbiteriatu otrzymał w 1963 r. w Pelplinie. Konsekrację biskupią odbył w 1988 r. Najpierw był biskupem pomocniczym chełmińskim, a po reorganizacji diecezji w Polsce został w 1992 r. pierwszym biskupem pelplińskim. Jest wybitnym biblistą po studiach na KUL i w Rzymie. Jest autorem licznym publikacji naukowych, publicystycznych, wywiadów związanych z Pismem Św. Cenionym wykładowcą, rekolekcjonistą. Bardzo aktywnym pasterzem Kościoła partykularnego. Powołał do istnienia między innymi Wydawnictwo „Bernardinum” oraz Radio Głos.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.