Pelplin: wizyta Nuncjusza Apostolskiego abp. Celestino Migliore
07 listopada 2010 | 18:57 | ks.is Ⓒ Ⓟ
W niedzielę, 7 listopada, Pelplin odwiedził nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestyno Migliore. Okazją była 140. rocznica urodzin Sługi Bożego Biskupa Konstantyna Dominika, dawnego sufragana w Pelplinie.
Abp Migliore przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej, nawiedził grób biskupa Dominika, przybył do seminarium duchownego oraz spotkał się w bibliotece diecezjalnej z kapłanami i alumnami seminarium, którym mówił o obecności Stolicy Apostolskiej w organizacjach międzynarodowych. Kilkakrotnie w ciągu dnia zachęcał do kroczenia drogami świętości, gdyż „w ten sposób najlepiej przyczynimy się do dobra naszych rodzin i naszego społeczeństwa”.
Pobyt nuncjusza apostolskiego w Pelplinie rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w bazylice katedralnej. Witając gościa biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga przypomniał, że uroczystość jest wspólną prośbą o rychłe wyniesienie na ołtarze biskupa Dominika a osobę nuncjusza określił „zwiastunem prawdy o Kościele”. Hierarcha wyraził też radość, że u początku swojej posługi abp Migliore odwiedza Pelplin.
Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. dr Piotr Tisler, postulator procesu beatyfikacyjnego bp. K. Dominika, pracownik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Osnuł ją wokół tematu prawdy, której orędownikiem był Sługa Boży. Stwierdził: „im większa prawda, tym większej wymaga próby, tym cięższej, tym bardziej wymagającej”. Przypomniał, że bp Dominik otrzymuje na Pomorzu różne tytuły. Przypomniał, że radę biskupa Dominika swego czasu ceniła sobie nawet nuncjatura w Polsce. Pozostał w archiwach list, którym bp Dominik odpowiadał na pytania nuncjusza Lauri.
Ks. Tisler zauważył, że list ów jest świadectwem, że Sługa Boży trafnie opisywał cechy ludzi, o których go pytano a nade wszystko „bronił drugiego człowieka, prawdy o drugim człowieku”. Kaznodzieja odniósł się do współczesnych podziałów w Polsce i krytyk. Na tym tle widzi w biskupie Dominiku obrońcę dobrego imienia innych. W końcowej części homilii zachęcał, żeby dawać świadectwo prawdzie o łaskach zyskanych za przyczyną bpa Dominika, także pisząc na specjalny adres internetowy.
Przed błogosławieństwem specjalne słowo wygłosił abp Migliore. Potwierdził, że w nuncjaturze, w okresie międzywojennym, ceniono sobie „mądrość i dar rady” biskupa Dominika, „właściwe świętym”. Hierarcha zachęcał obecnych na Mszy św. do „coraz głębszego wchodzenia na drogę świętości”. Uznał, że „w ten sposób najlepiej przyczynimy się do dobra naszych rodzin i naszego społeczeństwa”.
Po Mszy św. ze słowem wdzięczności za wizytę w Pelplinie zwrócił się burmistrz miasta Andrzej Stanuch, który stwierdził, że to wyróżnienie dla Pelplina, iż nuncjusz papieski nawiedza Pelplina i przewodniczy modlitwie o rychłą beatyfikację bpa Dominika.
W sposób szczególny dziękowali za tę wizytę Kaszubi, którzy licznie przybyli na uroczystości do Pelplina. Z ziemi Kaszubskiej wywodził się bowiem bp Dominik, z „rodziny prostego, wiejskiego rolnika”, stwierdził Łukasz Grzędzicki. Przypomniał, że od 9 lat Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie organizuje Mszę św. na terenie diecezji pelplińskiej i gdańskiej, o wyniesienie na ołtarze bpa Dominika. Kaszubi ofiarowali nuncjuszowi „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza oraz Ewangelię, wszystko w tłumaczeniu na język kaszubski.
Abp Migliore na chwilę odwiedził seminarium duchowne.
Po Mszy św. jej uczestnicy udali się na cmentarz parafialny, gdzie tłumnie otoczono grób Sługi Bożego. Nuncjusz Apostolski i Biskup pelpliński poprowadzili modlitwy o beatyfikację bpa Dominika. Kaszubi przybyli w strojach regionalnych, spotkaniu towarzyszyły śpiewy kaszubskie i liczne sztandary. Abp Migliore dłuższy czas rozmawiał z pielgrzymami, którzy przybyli dzisiaj specjalnie do Pelplina.
Popołudniu w Bibliotece Diecezjalnej nuncjusz apostolski spotkał się z kapłanami i seminarzystami. Wygłosił prelekcję o obecności Stolicy Apostolskiej na różnych forach międzynarodowych, szczególnie w ONZ, gdzie abp Migliore był przez kilka lat przedstawicielem Watykanu. Wskazał na opiniotwórczy charakter udziału Stolicy Świętej w pracach różnych organizacji i konferencji międzynarodowych, szczególnie w sprawach związanych z zagadnieniami etycznymi, obroną praw człowieka, zadaniami charytatywnymi.
Po wykładzie zebrani zadawali pytania. Ostatnim oficjalnym akcentem pobytu abp Migliore w Pelplinie było uruchomienie specjalnej strony internetowej poświęconej procesowi beatyfikacyjnemu bpa Dominika (WWW.konstantyndominik.pl).
Na zakończenie pobytu w Pelplinie nuncjusz apostolski udzielił wywiadu mediom diecezjalnym: Radiu Głos i dwutygodnikowi „Pielgrzym”.
Bp Konstantyn Dominik Urodził się 7 listopada 1870 r. w Gnieżdżewie (par. Swarzewo) na Kaszubach. Od 1928 r. był sufraganem chełmińskim. Zmarł w opinii świętości w 1942 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.