Pelplin: XIII Pelplińskie Spotkania Duszpasterskie poświęcone rodzinie
17 listopada 2012 | 22:22 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Doroczne Pelplińskie Spotkania Duszpasterskie odbyło się w sobotę 17 listopada w Bibliotece Diecezjalnej. Wspólny temat prelekcji i dyskusji brzmiał: „Eros i agape we wspólnocie małżeńskiej”.
Po raz trzynasty odbyły się w Pelplinie Spotkania Duszpasterskie, w których wzięli udział duchowni i świeccy. Gości powitał rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. prałat Antoni Bączkowski, który powiedział, że kluczowym słowem, które zawarte jest w temacie Spotkań to miłość. Ta miłość jest podstawą rozważań a dotykają one zarówno „ludzkiej miłości”, jak i „tej, która jest oparta na wierze i przez nią kształtowana”. Mówca wskazał, że celem Spotkań jest dotknięcie tego, „co dla pracy duszpasterskiej, dla pracy formacyjnej każdego człowieka jest potrzebne a nawet niezbędne”.
Pierwszy prelegent, ks. dr Andrzej Wachowicz mówił o przesłaniu encykliki „Humanae vitae”. Diecezjalny duszpasterz rodzin z Koszalina przypomniał burzliwe dzieje powstania tego dokumentu papieża Pawła VI i reakcje, jaki ona wywołała zarówno w Kościele jak i na całym świecie. Mówiąc o jej aktualności, ks. Wachowicz zauważył, że słuszne, wprost profetyczne było jej przesłanie, szczególnie w dziedzinie spojrzenia na ludzką prokreację i konsekwencje odrzucenia przez ludzi nauki Kościoła w zakresie uznania zasad moralnych.
Drugi wykład wygłosił dr Maciej Barczentewicz z Lublina. Ginekolog i ojciec rodziny z jedenaściorgiem dzieci poruszył temat: „Praktyka ginekologiczna nie musi kłócić się z nauką Kościoła”. Za punkt wyjścia do rozważania takich zagadnień jak naturalne planowanie rodziny, problem „in vitro” czy metoda naprotechnologii w leczeniu niepodłości, uznał umiejętność otwarcia się człowieka na wolę Bożą w przekazywaniu życia. Prelegent obalał mity o rzekomym osłabieniu kondycji fizycznej kobiety wskutek ciąży. Przedstawił najnowsze wyniki badań specjalistycznych, które dowodzą, że „poczęcie i ciąża kobiety jest momentem, w sensie biologicznym, pełnego rozwoju kobiety” a nawet „są czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia bardzo poważnych chorób, takich jak nowotwory”. Ginekolog wyjaśnił zasady przeprowadzania zabiegów „in vitro” oraz naświetlił w jaki sposób leczy się niepłodność w ramach naprotechnologii. Ostrzegał, powołując się na opinie wysokich autorytetów medycznych, że „to, co dzisiaj wiemy o in vitro, to zaledwie wierzchołek góry lodowej, gdyż niebezpieczeństwo w sensie genetycznym, dla gatunku ludzkiego, które płynie z praktykowania tej metody, jest nie do oceny”. Powołując się na opinię genetyków stwierdził, że in vitro powinno być zakazane, gdyż jest manipulacją, a jej konsekwencji człowiek nie jest w stanie przewidzieć.
Spotkania zakończyła dyskusja, w której wykładowcom zadawano wiele szczegółowych pytań, w tym dotykających tematów z dziedziny medycyny, wywołujących konflikt sumienia u służb medycznych i pacjentów.
W Spotkaniach wziął udział bp Wiesław Śmigiel. Głównymi uczestnikami byli księża w ramach Instytutu Formacji Kapłańskiej, liderzy ruchów i stowarzyszeń katolickich, katecheci oraz klerycy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.