Drukuj Powrót do artykułu

Piątek u św. Wawrzyńca

09.03.2018 , mip, Rzym Ⓒ ℗

Sample

Święty Wawrzyniec był szczególnie popularnym patronem Wiecznego Miasta. Stąd na szlaku pielgrzymowania odwiedzamy już trzeci kościół dedykowany temu męczennikowi.

Przydomek nadany bazylice – in Lucini – przypomina, że kościół powstał na miejscu domu pobożnej mieszkanki Rzymu św. Luciny, gdzie gromadzili się pierwsi chrześcijanie.

Wnętrze bazyliki św. Wawrzyńca In Lucina w Rzymie

Fot. Sailko / Wikimedia

W jednej z bocznych kaplic świątyni do dziś znajdują się relikwie związane ze świętym Wawrzyńcem: krata – narzędzie tortur męczennika i kajdany, którymi go skrępowano. Z kolei pod ołtarzem przechowuje się relikwie innych rzymskich męczenników, m.in. świętych Pontianusa, Euzebiusza i Pelegrinusa – wskazują na to wizerunki umieszczone na stropie świątyni.

Ponad szeroką nawą oglądać można również obraz Roberta Bompianiego z 1857 r. „Wniebowstąpienie”. Uwagę wiernych przyciąga jednak umieszczony w ołtarzu głównym symboliczny obraz „Ukrzyżowanie” pędzla Guida Reniego. Emanujące światłem na tle kłębiących się ciemnych chmur Ciało Zbawiciela sprawia wrażenie, jakby wisiał między niebem a ziemią.

Kościół gruntownie przebudowano w XII w. Później, w XVIII i XIX w., przeprowadzono w nim gruntowną renowację. Ostatecznie nadano wnętrzu wyraźny neoklasycystyczny charakter, który połączony z elementami barokowymi tworzą stylową, spójną kompozycję.


Czytaj także: 
Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych

***

W piątek, 9 marca liturgie stacyjne odprawiane są:

Warszawa: parafia Podwyższenia Krzyża, ul. Słomiana 2/4
Kraków: kościół NMP z Lourdes na Miasteczku, ul. Misjonarska
Poznań: kościół Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, ul. Wroniecka 9
Lublin: parafia św. Urszuli Ledóchowskie, ul. Roztocze 1
Łódź: parafia Najświętszego Serca Jezusowego (Julianów), ul. Zgierska 123

***

Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:

Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).

Wersja do druku

Przeczytaj także

14 lutego 2018 15:10

Stacje Wielkiego Postu - pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.