Piątek u św. Witalisa
02 marca 2018 | 07:20 | Rzym / mip Ⓒ Ⓟ
Wielkopostna pielgrzymka stacyjna powraca na wzgórze Eskwilinu. W piątek wierni gromadzą się na modlitwie w bazylice św. Witalisa.
Bazylika znajdująca się na wzgórzu eskwilińskim. Pierwotnie była dedykowana świętym Gerwazemu i Protazemu. Tytuł św. Witalisa pojawił się dopiero na synodzie w 595 r. Tradycja uznaje Witalisa za ojca Gerwazego i Protazego – męczenników z północnych Włoch.
Świątynia znajduje się przy Via Nazionale, w sąsiedztwie gmachu wystawowego. Łatwo jej nie dostrzec, gdyż wejście znajduje się kilka metrów pod poziomem dzisiejszej ulicy. Aby wejść do środka, trzeba pokonać 34 stopnie.
W wystroju tej wielokrotnie przebudowywanej jednonawowej świątyni nie zachowało się wiele znamion średniowiecza. Czasy średnie pamiętają portyk, cztery kolumny, fasada i absyda. Ściany, sufit i podłogę upiększają dostojne, a zarazem iluzoryczne barokowe zdobienia.
Na ścianach bazyliki oglądać można malowidła tworzące panoramę męczeństwa – sceny ilustrujące ofiarę życia pierwszych chrześcijan, w tym . m.in. świętych Klemensa, Szczepana, czy Ignacego.
Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych
***
W piątek, 2 marca liturgie stacyjne odprawiane są:
Warszawa: parafia Św. Maksymiliana Kolbego, ul. Rzymowskiego 35
Kraków: kościół MB Królowej Polski – Arka Pana, Bieńczyce
Poznań: kościół Miłosierdzia Bożego, os. Jana III Sobieskiego 116
Lublin: parafia Niepokalanego Poczęcia NMP (garnizonowy), Al. Racławickie 20
Łódź: środa – parafia św. Jana Ewangelisty, ul. Kazimierza Odnowiciela 5
***
Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:
Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.