Drukuj Powrót do artykułu

Piątek w kościele świętych Apostołów

23 lutego 2018 | 07:55 | Rzym / mip Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. LPLT / Wikimedia

W pobliżu Placu Weneckiego, nieopodal uniwersytetu Gregoriańskiego i rezydencji włoskich prezydentów – Palazzo del Quirinale znajduje się kościół, w którym od wieków czczeni są święci Apostołowie. Jeszcze w starożytności modlili się tutaj uczestnicy wielkopostnej pielgrzymki stacyjnej.

Kościół świętych Apostołów zbudowany został w okresie bizantyjskim – ok. 560 r.– przez papieża Pelagiusza. Bazylika, odbudowana po trzęsieniu ziemi w XIV w, obecny wygląd zawdzięcza zleconej przez Klemensa XI przebudowie z 1702 r.

Wnętrze bazyliki Dwunastu Apostołów

Fot. Livioandronico2013 / Wikimedia

Podczas starożytnej liturgii stacyjnej w tym kościele odbywał się obrzęd publicznej akceptacji kandydatów na duchownych, którzy następnego dnia w bazylice watykańskiej mieli przyjąć święcenia.

W świątyni, którą od 1463 r. opiekują się ojcowie franciszkanie, przechowywane są relikwie apostołów Filipa i Jakuba Młodszego oraz szczątki z katakumb przy Via Latina. W podziemiach świątyni, gruntownie wyremontowanych w XIX w., znajdują się starożytne katakumby, w których grzebano ciała chrześcijan.

Wnętrze zdobią typowe dla baroku iluzoryczne freski. Wśród malowideł szczególną uwagę zwraca jedna z największych w Rzymie nastawa ołtarzowa, przedstawiająca męczeństwo świętych Filipa i Jakuba Młodszego, a także fresk Triumf zakonu św. Franciszka. W świątyni znajdują się także godne uwagi posągi: papieża Klemensa XIV i kardynała Agostino Casaroliego.

Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych

***

W piątek, 23 lutego liturgie stacyjne odprawiane są:

Warszawa: parafia Św. Ojca Pio, ul. Gen. A. E. Fieldorfa 1
Kraków: kościół świętych Piotra i Pawła, ul. Grodzka
Poznań: kościół Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana, ul. Kościelna 3
Lublin: parafia św. Jadwigi Królowej, ul. Koncertowa 15
Łódź: parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego, skwer św. M. Kolbego 1

***

Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:

Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).

Wersja do druku

Przeczytaj także

14 lutego 2018 15:10

Stacje Wielkiego Postu - pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.