Pięć osób nominowano do nagrody Biskupa Jana Chrapka – Viventi Caritate
11 października 2011 | 16:03 | rm Ⓒ Ⓟ
Pięć osób nominowano do tegorocznej nagrody Viventi Caritate-Żyjącemu Miłością, która zostanie wręczona 18 października, w dziesiątą rocznicę tragicznej śmierci bp. Jana Chrapka. Mszę świętą będzie celebrował bp Henryk Tomasik w kościele farnym w Radomiu. Przed liturgią zostanie otwarta wystawa fotografii "Radomskie ślady Biskupa Jana" i koncert "Tylko miłość się liczy…", który swoim tytułem nawiązuje do jednego z czterech najbardziej znanych listów pasterskich bp. Chrapka.
Przedstawiciele Funduszu im. Biskupa Jana Chrapka postanowili w szczególny sposób uczcić 10. rocznicę śmierci swojego patrona. – Fundusz przez te dziesięć lat pełnił rolę strażnika pamięci o bp. Janie. Zachęcamy, aby w te rocznicowe dni sięgnąć do tej pięknej spuścizny, którą dla nas zostawił – powiedział Zbigniew Miazga z Funduszu im. Bp Jana Chrapka.
18 października o godz. 17 przy ul. Żeromskiego 53 otwarta zostanie wystawa "Radomskie ślady biskupa Jana" zorganizowana przez Resursę Obywatelską i Fundusz. O godz. 18 w kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu odbędzie się Msza św. w intencji tragicznie zmarłego biskupa. Ofiary złożone podczas liturgii przekazane zostaną na fundusz stypendialny dla dzieci niepełnosprawnych. Po Mszy wręczone zostaną nagrody Viventi Caritate. Całość wieczoru uświetni spektakl poetycko-muzyczny "Tylko miłość się liczy".
Zbigniew Miazga zaprezentował także kalendarz poświęcony Janowi Pawłowi II na 2012 rok. Można go nabyć w każdej radomskiej parafii oraz w księgarni św. Kazimierza przy ul Malczewskiego 1. Cena kalendarza to 5 zł. Pieniądze zebrane ze sprzedaży przekazane zostaną na stypendia dla niepełnosprawnych dzieci.
Wśród nominowanych do nagrody jest Krystyna Bielawska – oddana społeczniczka, mieszkanka Przysuchy, przez 40 lat pracowała z młodzieżą najpierw jako nauczyciel języka polskiego, potem dyrektor szkoły. Współpracowała aktywnie z lokalną Caritas, działa w Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków, z PCK. Była współinicjatorką utworzenia Stowarzyszenia Chóru Nauczycielskiego "Canto". We wszystkim co robi stara się oddawać całą siebie. "Działać może ten, kto ma marzenia" – to motto, które towarzyszy nominowanej w społecznym działaniu.
Z kolei Jolanta Gierduszewska jest prezesem Stowarzyszenia Wzajemna Pomoc. Od wielu lat z zaangażowaniem, sercem i pasją pomaga osobom chorującym w odnajdowaniu nadziei i pokonywaniu trudnych chwil. Motywuje rodziny i osoby chorujące psychicznie do wspólnego działania oraz do spełniania marzeń, które są kołem ratunkowym w przeżywaniu choroby. Pozyskuje środki na organizowanie różnorodnych zajęć: warsztaty ze specjalistami, turnusy rehabilitacyjne, wycieczki. W 2007 roku Stowarzyszenie otworzyło pierwsze w Radomiu Przedsiębiorstwo Społeczne „Gospoda Jaskółeczka”, stwarzając szansę zatrudnienia dla osób najbardziej narażonych na wykluczenie społeczne. Zatrudnione osoby niepełnosprawne, dzięki pracy w przyjaznym klimacie odzyskują wiarę w siebie, czują się potrzebne. Jej działalność pozostawia trwałe ślady w radomskiej społeczności.
Nomminowany do nagrody ks. Ireneusz Gizan od 16 lat z oddaniem służy wraz z „Młodzieżowymi Wolontariuszami” – Wspólnocie Diakoni Rodzin Osób Niepełnosprawnych przy Stowarzyszeniu „Radość”. Dzięki jego postawie, poświęceniu – zwyczajne słowa, gesty, zabawy przynoszą nadzwyczajną radość. W ciągu tych 16 lat zorganizował wiele wyjazdów do różnych miejsc i zakątków Polski i Europy (np. spływy kajakowe, wycieczki w góry, pielgrzymka do Rzymu i Lourdes). Gdyby nie pomoc ze strony księdza wiele rodzin nie mogłoby uczestniczyć w większości wyjazdów. To on zabiega o sponsorów i pozyskanie środków. Organizując wolontariat wychowuje młodzież, uczy wrażliwości, pokory, otwierania się na działanie na rzecz potrzebującym. Ks. Gizan jest człowiekiem o wielkim sercu, zawsze uśmiechnięty, pogodny, nie okazuje zmęczenia czy zdenerwowania, do każdego wyciąga pomocną rękę.
Z kolei ks. Jerzy Karbownik jest kustoszem sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Z jego inicjatywy powstały grupy prowadzące działalność charytatywną na rzecz ludzi nie umiejących odnaleźć się w obecnej rzeczywistości ekonomicznej. W Domu Miłosierdzia wolontariat wydaje ok. 200 posiłków dziennie, potrzebujący otrzymują odzież i środki czystości. Z noclegowni korzysta około 30 bezdomnych, a do mieszkań interwencyjnych przybywają kobiety z dziećmi, dotknięte przemocą w rodzinie. Ponadto ks. Karbownik buduje Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, które zapewnia bazę lokalową dla pątników.
Śp. ks. prałat Jan Wojtan to były proboszcz parafii św. Bartłomieja w Opocznie. Dał się poznać jako gorliwy kapłan o wrażliwym sercu. Zainicjował działalność duszpasterstwa dla bezrobotnych, założył klubokawiarnię młodzieżową "Bartek", w której realizowano przedsięwzięcia kulturalno-rekreacyjno-edukacyjne. Założył Fundację „Dar dla Potrzebujących”, która min. otworzyła Rodzinny Dom Dziecka. Poprzez Parafialny Zespół Caritas organizował z wielkim oddaniem wieloraką pomoc dla ok. 2 tys. rodzin. W latach wcześniejszych, min. pracując w radomskiej farze, był jednym z prekursorów Ruchu Światło-Życie w diecezji radomskiej organizując i prowadząc wiele turnusów rekolekcyjnych.
Fundusz powstał po tragicznej śmierci biskupa radomskiego Jana Chrapka. Jego celem jest niesienie pomocy potrzebującym, a także nagradzanie osób, które bezinteresownie poświęcają się dla innych. Fundusz prowadzi również działalność wydawniczą popularyzującą myśl bp. Chrapka i organizuje koncerty charytatywne. Ze środków Funduszu od kilku lat w diecezji prowadzone są badania mammograficzne oraz utrzymywany jest Dom Dziecka i Matki – Ofiar Przemocy w Rodzinie w Jasieńcu Iłżeckim.
Bp Jan Chrapek zginął tragicznie w wypadku samochodowym 18 października 2001 roku. Znany był ze swej otwartości ewangelizacyjnej na wszystkie środowiska, a także zaangażowania medialnego. Był specjalistą w dziedzinie mass mediów w Konferencji Episkopatu Polski. Dwukrotnie, w latach 1997 i 1999 był współorganizatorem pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny. Jako biskup radomski dał się poznać jako doskonały duszpasterz, otwarty na nowe potrzeby społeczne i ludzi najbardziej potrzebujących.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.