Piekary Śl.: XXIV Piekarskie Sympozjum Naukowe – o sprawiedliwości i miłości społecznej
30 maja 2015 | 20:46 | hy Ⓒ Ⓟ
„Sprawiedliwość i miłość społeczna. Refleksja interdyscyplinarna w 90-lecie (Archi)diecezji Katowickiej” – to tytuł XXIV Piekarskiego Sympozjum Naukowego, które odbyło się w sobotę, 30 maja, tradycyjnie w przeddzień dorocznej majowej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Sympozjum odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich.
Otwarcia sympozjum dokonała prezydent Piekar, Sława Umińska-Duraj. – Wszystkie zasady sprawiedliwości i miłości społecznej będziemy starali się zakorzeniać tam, gdzie mamy takie możliwości. Ja, jako samorządowiec i jednocześnie pracodawca w naszym mieście, bardzo biorę sobie te słowa do serca i wszystkich zachęcam, aby wprowadzić je w czyn – zapewniała i zachęcała prezydent.
Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w swym słowie otwierającym sympozjum podkreślił, że od dwudziestu czterech lat męska pielgrzymka do Matki Boskiej Piekarskiej jest poprzedzona naukowym sympozjum: – Dziękuję za przygotowanie tej naukowej refleksji organizatorom, którzy od lat współpracują ze sobą, miastu Piekary Śl. oraz Wydziałowi Teologicznemu UŚ.
Arcybiskup – mówiąc o jutrzejszej pielgrzymce przypomniał, że w tym wydarzeniu uczestniczył przez wiele lat metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła, który ostatecznie potem ukoronował Matkę Bożą Piekarską tytułem Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. – Matka Boża, gromadząc w Piekarach rzesze wiernych, także znakomitych kaznodziei, wśród których był Karol Wojtyła, niejako oddziaływała na wszystkich zgromadzonych i „wypracowywała” sobie ten szczególny tytuł, bo tutaj o te wartości, jakże fundamentalne w życiu społecznym, się zmagano – zaznaczył.
Wyjaśniając powód obrania takiego tematu XXIV Piekarskiego Sympozjum Naukowego, organizator, ks. Arkadiusz Wuwer, zauważył, że dotychczas temat sprawiedliwości i miłości społecznej nie był traktowany łącznie: – A przecież od roku 1983 jest to oficjalny tytuł Matki Bożej czczonej w Piekarach – powiedział. Ks. Wuwer wyjaśnił również, że jest to temat, który jednocześnie wpisuje się w 90-lecie (archi)diecezji oraz jest kontynuacją myśli sympozjów.
W swym przedłożeniu ks. Arkadiusz Wuwer, wygłosił etyczno-społeczne inspiracje Maryjnego tytułu „Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej”, jak i jego genezę, która jest ważnym elementem historii archidiecezji katowickiej. Ks. Wuwer ukazał również praktyczny wymiar katolickiej nauki społecznej na przykładzie wątków o sprawiedliwości i miłości społecznej.
Sympozjum podzielono na dwie części, z których każda składała się z pięciu przedłożeń. Pierwsza część dotyczyła doświadczeń Kościoła na Górnym Śląsku w perspektywie 90-lecia (archi)diecezji katowickiej, druga część sympozjum poświęcona była zadaniom stojącym przed Kościołem w dzisiejszych czasach oraz niedalekiej przyszłości.
W pierwszej części sympozjum o cnotach sprawiedliwości i heroicznej miłości Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego mówił bp Adam Wodarczyk w wykładzie pt. „Aktualizacja miłości i sprawiedliwości społecznej według Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego”.
Wspominając historię życia Sługi Bożego ks. Blachnickiego, biskup pomocniczy mówił o wypracowanej przez ks. Franciszka triadzie: nowym człowieku, nowej wspólnocie i nowej kulturze. – Myśl Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego jest aktualna w tej rzeczywistości, w której żyjemy i jej dobre odczytanie może też być programem dla elit społecznych w budowaniu tego świata i tej cywilizacji którą budujemy na Śląsku – zapewniał biskup.
– Nie jest łatwo mówić o sprawiedliwości, a już tym bardziej o sprawiedliwości społecznej, zważywszy na dominujące w mediach mainstreamowych ideologie, które zdają się zagłuszać chrześcijańską, ewangeliczną intuicje sprawiedliwości. No cóż na co dzień jesteśmy karmieni ideologią postmodernizmu dla której jedyną zasadą jest brak zasad – tymi słowami rozpoczął swoje przedłożenie o. prof. dr hab. Jan Mazur z UPJPII, które zatytułował „Sprawiedliwość społeczna wymogiem Ewangelii czy dewizą (projektem) ideologii?”.
Prelegent zapewniał, że społeczne nauczanie Kościoła mówi jednoznacznie, iż „sprawiedliwość społeczna jest cnotą i zasadą społeczną", która wpisana jest w "społeczne przesłanie ewangelii", w tym miejscu ojciec z Krakowa zalecił lekturę Katechizmu Kościoła Katolickiego, a dokładnie punktu 1928, w którym czytamy: „Społeczeństwo zapewnia sprawiedliwość społeczną, gdy urzeczywistnia warunki pozwalające zrzeszeniom oraz każdemu z osobna na osiągnięcie tego, co im się należy, odpowiednio do ich natury i powołania. Sprawiedliwość społeczna łączy się z dobrem wspólnym i ze sprawowaniem władzy”.
Wszystkie wystąpienia z tegorocznego sympozjum znalazły się w dostępnej już podczas jego trwania publikacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.