Piekary Śląskie: archidiecezjalna pielgrzymka chorych, niepełnosprawnych i inwalidów
12 maja 2023 | 20:45 | ks. Rafał Skitek | Piekary Śląskie Ⓒ Ⓟ
– Aby Bóg zwyciężał w was i przez was – powiedział abp Wiktor Skworc w homilii podczas Mszy w intencji chorych sprawowanej w Bazylice św. Bartłomieja przez cudownym wizerunkiem Matki Bożej w Piekarach Śląskich. Liturgia była centralnym punktem Archidiecezjalnej pielgrzymki osób chorych, niepełnosprawnych i inwalidów pracy do Bazyliki Matki Bożej w Piekarach Śląskich. Odbyła się ona wi 40. rocznicę spotkania św. Jana Pawła II z chorymi w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
W homilii abp Skworc przypomniał, że spotkanie chorych z Papieżem odbyło się 20 czerwca 1983 roku. – Jako świadek i uczestnik tych wydarzeń muszę dać świadectwo prawdzie, że ówczesne władze nie chciały dopuścić do wizyty Papieża w katedrze – mówił.
– Jan Paweł II wchodził do katedry z radością i poczuciem empatii wobec zgromadzonych chorych i inwalidów pracy, wszak byli mu bardzo bliscy i stanowili jego duchowe, modlitewne zaplecze. Pozdrowił też głuchoniemych i podkreślił, że pod względem ich duszpasterstwa, Katowice mają wielkie tradycje. Jednym z prekursorów tej tradycji był pochodzący z Piekar Śląskich ks. prałat Konrad Lubos, animujący duszpasterstwo głuchoniemych w całej Polsce – wspominał Metropolita Katowicki.
Przywołał słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II do chorych: „cierpienie na to jest dane człowiekowi, ażeby Bóg szczególnie mógł w ludzkim życiu zwyciężać (…). Życzę wam, żeby wasze cierpienie było apostolstwem, ażeby Bóg zwyciężał w was i przez was”. Jednocześnie zwrócił uwagę, że podczas pobytu Jana Pawła II w Katowicach to obraz Matki Boskiej Piekarskiej „pielgrzymował” na lotnisko Muchowiec.
Abp Skworc przypomniał, że Papież powiedział wtedy, że „Ślązacy i wszyscy ludzie ciężkiej pracy z tego rejonu przemysłowego niełatwo się męczą modlitwą (…). Odchodzą ze swojego sanktuarium — może strudzeni — ale nie przemęczeni. Owszem, zabierają z sobą świeże siły ducha do ciężkiej codziennej pracy”.
W nauczaniu św. Jana Pawła II wskazał na prymat miłości nad sprawiedliwością zarówno w relacjach międzyludzkich, jak i w relacjach społecznych: „jeżeli prawdą jest, że sprawiedliwość musi przygotować grunt dla miłości – to jeszcze głębszą prawdą jest to, że tylko miłość może zabezpieczać pełnię sprawiedliwości” – cytował fragment homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II podczas nabożeństwa majowego 20 czerwca 1983 na lotnisku Muchowiec w Katowicach.
Odnosząc się wydarzeń bieżących stwierdził: „w dzisiejszym świecie nie wystarczy głoszenie samej idei sprawiedliwości”. – Widzimy, że współczesne społeczeństwo jest podzielone na różne grupy czy klasy zawodowe, gdzie sprawiedliwość staje się walką o zapewnienie jedynie własnych interesów lub interesów swojej grupy. Potrzeba więc miłości społecznej, aby dopełniała społeczne relacje. To miłość społeczna powinna obejmować zwłaszcza tych pokrzywdzonych przez wypadki losowe, przez choroby i inne zdarzenia – mówił abp Skworc.
Przywołał postać bp. Stanisława Adamskiego (1930-67), którego przyjął wyrzuconych po wojnie ze Lwowa duchownych oraz prowadzone przez nich dzieło „Apostolstwo Chorych”. – Umożliwiło to zachowanie ciągłości tego wydawnictwa, duszpasterstwa chorych i szerzenia myśli o ich ewangelizacyjnej roli i apostolacie chorych – dodał.
Chorych zaprosił do apostolstwa i wierności nauczaniu Jana Pawła II. – Niech tu u Matki Boskiej Piekarskiej – Lekarki wybrzmiewa nadal nauczanie Papieża dotyczące krzyża, choroby i cierpienia. Niech odbywają się tu pielgrzymki Apostolstwa Chorych, by każdy chory, inwalida pracy czuł się zaproszony do takiej formy apostolstwa, wyrażającego głęboko osobisty sposób odpowiedzialności za losy Ewangelii we współczesnym świecie – mówił. Prosił też o modlitwę, aby w każdym – zdrowych i chorych – Bóg zwyciężał.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.