Drukuj Powrót do artykułu

Piekary Śląskie: do muzeum piekarskiego przekazano albę św. Jana Pawła II

08 czerwca 2018 | 18:00 | ks.sk | Piekary Śląskie Ⓒ Ⓟ

Kard.Stanisław Dziwisz spotkał się z kustoszem piekarskiego sanktuarium ks. Władysławem Nieszporkiem z okazji 40. rocznicy ostatniego pobytu kard. Karola Wojtyły na piekarskim wzgórzu. Na zakończenie spotkania przekazał albę św. Jana Pawła II.

– Będzie to kolejna pamiątka, która zasili zbiory w sali papieskiej piekarskiego sanktuarium – przyznają piekarscy kapłani. W samej sali znajduje się wiele przedmiotów związanych bezpośrednio z obecnością papieża w Piekarach.

Wśród eksponatów jest tron, na którym siedział w czasie pielgrzymek stanowych, paramenty liturgiczne, papieska stuła i różaniec. W minionym zaś roku przy pracach porządkowych odnaleziony został oryginalny herb kard. Wojtyły. Wśród wielu zdjęć papieża z piekarskiego wzgórza występuje on właśnie na tle tego herbu.

Jako podziękowanie za swoje wieloletnie pielgrzymowanie do Piekar kard. Stanisław Dziwisz ofiarował Matce Bożej swój kardynalski pas. Natomiast podczas majowej pielgrzymki mężczyzn legat papieski, kard. Zenon Grocholewski przekazał swój kardynalski biret. Z okazji ostatniej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do piekarskiego sanktuarium ks. abp Wiktor Skworc otrzymał z rąk legata papieskiego srebrny medal papieża Franciszka. Także i ten medal trafił do muzeum sanktuaryjnego w Piekarach Śląskich.

Spotkanie kard. Dziwisza z ks. Nieszporkiem odbyło się w Krakowie. Było związane z 40. rocznicą ostatniego pobytu kard. Karola Wojtyły na pielgrzymce w Piekarach, które miało miejsce w 1978 r. Ówczesny metropolita krakowski pielgrzymował 13 razy do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej głosząc z piekarskiego wzgórza słowo Boże.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.