Piekary Śląskie: „Piekarskie Betlejem” z Arcybiskupem Wiktorem Skworcem
30 grudnia 2018 | 21:31 | ks. sk | Piekary Śląskie Ⓒ Ⓟ
„Kącik ekologiczny”, w którym gości św. Franciszek, replika Groty Narodzenia, która zawitała do Piekar aż z Arizony. Śląski dom, a nawet powstańcy śląscy znaleźli swoje miejsce w „Piekarskim Betlejem”. Tegoroczna edycja jest już piątą z kolei. Do „Piekarskiego Betlejem” udał się także abp Wiktor Skworc, który podczas nieszporów w bazylice piekarskiej podkreślał wartość rodziny.
– Naszą wizytę zaczynamy od spotkania z płytą, która jest repliką tej z Groty Narodzenia z Betlejem. Została przywieziona przez jedną z rodzin aż z Arizony – tłumaczy ks. Adam Zgodzaj, czuwający nad inicjatywą budowy żywej szopki w Piekarach Śląskich.
Tuż obok znajduje się „kącik ekologiczny”, w którym lektor tłumaczy najmłodszym gościom o znaczeniu i istocie ekologii w życiu każdego człowieka. Nad całością czuwa tutaj figura św. Franciszka, patrona ekologów.
Abp Skworc kolędował także z najmłodszymi uczestnikami „Piekarskiego Betlejem”, którzy wraz z czuwającym nad nimi Aniołem zaprosili metropolitę katowickiego na scenę. Tam zapytali hierarchę m.in. o to czy w dzieciństwie uprawiał jakiś sport. – Był taki czas, że grałem w ping-ponga – mówił metropolita katowicki.
Dzieci były też ciekawe czy abp Skworc w dzieciństwie lepił bałwana i czy gra na jakimś instrumencie. – Muszę wam powiedzieć, że jak ja byłem mały to zimy były mroźniejsze. Czasami nawet szkoła była zamknięta. I było bardzo dużo śniegu, więc mogliśmy lepić bałwana – mówił abp Skworc.
Zwiedzając „Piekarskie Betlejem” metropolita katowicki udziałał także błogosławieństwa przechodniom, zwłaszcza najmłodszym.
„Piekarskie Betlejem” to żywa szopka zbudowana na Rajskim Placu przy piekarskiej bazylice. Inicjatywa budowy stajenki pojawiła się 5 lat temu. Corocznie cieszy się popularnością, zwłaszcza wśród najmłodszych. W „Piekarskim Betlejem” znajduje się tradycyjne przedstawienie żłóbka. Są także obecne nawiązania do bieżących wydarzeń życia Kościoła oraz sceny przedstawiające przeżywanie świąt Bożego Narodzenia na Śląsku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.