Piekary Śląskie: pielgrzymka nauczycieli
06 października 2012 | 19:52 | ksas Ⓒ Ⓟ
„Nauczyciele nie powinni zapominać o swojej misji wobec konkretnego człowieka, który jest przyszłością społeczeństwa, państwa, rodziny” – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 6 października do nauczycieli i pracowników oświaty, którzy przybyli z pielgrzymką do sanktuarium Maryi, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śl.
Metropolita katowicki wskazał Nazaret, jako ewangeliczny wzorzec błogosławionej syntezy kształcenia i wychowania. „Tych rzeczywistości nie można i nie wolno rozdzielać. Szkolne zajęcia nie mogą być tylko beznamiętnym przekazem suchych liczb, faktów i dat. Skutki takiego stanu rzeczy byłyby opłakane – tak dla uczniów, jak i całego społeczeństwa” – przestrzegał abp Skworc.
Dodał, że trzeba się bronić przed „rzeczowym” ujęciem tej kwestii, przed stawianiem w sferze edukacji modnego pytania: „Do jakiego produktu powinniśmy dążyć?”. – Szkoła nie może dążyć do produktu, dlatego że chodzi o kształtowanie człowieka – podkreślił. Stwierdził, że szkoła jest o tyle dobra, o ile jest „Nazaretem”, to znaczy, o ile stara się przekazywać wiedzę i jednocześnie wychowywać.
Przywołując słowa Jana Pawła II „Edukacja ma pomagać uczącym się, aby tam, gdzie żyją, z każdym dniem doskonalili się jako ludzie, by coraz bardziej «byli», a nie tylko «mieli»”, kaznodzieja zaznaczył, że nauczyciel w tak pojętej edukacji, niezależnie od przedmiotu, którego naucza, zyskuje wymagający status życiowego mistrza, duchowego przewodnika i świadka prawdy. „Bądźcie świadomi waszej misji, której wzniosłości nie powinny przyćmiewać problemy demograficzno-finansowe ani żadne inne szkolne bolączki” – apelował do wypełniających piekarską bazylikę pracowników oświaty.
Abp Skworc powiedział też, że podjęte w Ślubach Jasnogórskich zobowiązanie dotyczące wychowania, w każdym pokoleniu jest zadaniem do podjęcia. „Wszyscy mamy pragnienie, aby pokolenia były przyzwoite, nauczone dwóch podstawowych relacji – do Boga i do człowieka” – stwierdził.
„Jako Konferencja Episkopatu Polski oczekujemy zapowiedzianej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nowelizacji rozporządzenia dotyczącego m.in. nauczania religii w szkołach” – zaakcentował metropolita katowicki, dodając, że trzeba przywrócić należne temu nauczaniu miejsce w ramowych programach nauczania, bo „szańcem cywilizacji jest chrześcijaństwo”.
„Trzeba też apelować o więcej zaufania do nauczycieli i wychowawców, o ograniczenie narzuconej przez biurokrację sprawozdawczości. I jeszcze o to, aby w procesie wychowania i kształcenia liczono się z wolą rodziców, pragnących, aby szkoła nauczała zgodnie z tradycją narodu i duchem miejsca” – mówił abp Skworc. Stwierdził też, że jest potrzebna debata o stanie polskiej oświaty, która nie byłaby „pod ministerialny dyktat”.
Nawiązując do wiersza Romana Brandstaettera „Bunt żaków” metropolita katowicki powiedział, że szkołę, jako „Narodu dom mądrości – wypełniają nauczyciele, wychowawcy, posługujący się najlepszym środkiem dydaktycznym, jakim są wasze zalety umysłu i serca, sprzyjające tworzeniu relacji – mistrz – uczeń, szczególnie na wyższych poziomach edukacji. I za takie pełnienie misji nauczycielskiej składam wam szczere Bóg zapłać!”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.