Drukuj Powrót do artykułu

Piekary Śląskie: rodzinne kolędowanie

31 grudnia 2017 | 16:56 | kssk | Piekary Śląskie Ⓒ Ⓟ

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył w Piekarach Śląskich uroczystej Eucharystii dziękczynnej za mijający rok oraz w intencji rodzin archidiecezji. Hierarcha uczestniczył także w rodzinnym kolędowaniu w „Piekarskim Betlejem”.

Odwołując się do przeżywanego w liturgii święta Świętej Rodziny abp Skworc zacytował papieża Franciszka, który w adhortacji Amoris Laetitia pisze, że rodzina jest żyjącym odzwierciedleniem komunii miłości, którą jest Trójjedyny Bóg. – Rodzina jest nie tylko zwierciadłem, w którym przegląda się Bóg, ale również świadkiem miłości Trójjedynego we współczesnym świecie – dodał.

Hierarcha zachęcał także do tego, aby prowadzić w rodzinach dialog, zwłaszcza międzypokoleniowy. Przypomniał słowa papieża Franciszka wypowiedziane na zakończenie ŚDM w Krakowie: „Rozmawiajcie z rodzicami, z osobami starszymi, ale zwłaszcza rozmawiajcie z dziadkami. Jasne? Zatem, jeśli chcesz być nadzieją przyszłości musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci”.

W homilii nawiązywał do przeżywanego w Kościele w Polsce roku duszpasterskiego poświęconego osobie Ducha Świętego. – Kiedy w czas Bożego Narodzenia patrzymy na Nowonarodzonego, to patrzymy nie tylko na Niego – dostrzegamy całą Świętą Rodzinę – Maryje, Józefa… To byli ludzie otwarci na działanie Ducha Świętego – mówił metropolita katowicki w homilii.

Zwracając się do zebranych w Piekarskiej bazylice podkreślił, że „my też chcemy być otwarci na Jego działanie”. – Ten Duch, to Duch Jezusa. Sprawia On, że ponawiane są czyny Jezusa, że głosi się naukę Jezusa, że powtarzane są modlitwy Jezusa; że przedłuża się poprzez łamanie chleba dziękczynienie, które Ojcu składał sam Jezus w wieczerniku i na Kalwarii – mówił abp Skworc.

Hierarcha przypomniał także, że „Duch Święty jest duchem jedności i podtrzymuje jedność między braćmi i siostrami w Jego Kościele. Duch Święty jest dynamiką, siłą, która rozprzestrzenia nowo założony Kościół „aż po krańce ziemi”.

Po zakończonej Eucharystii jej uczestnicy udali się na Rajski Plac obok bazyliki, gdzie znajduje się „Piekarskie Betlejem” – żywa szopka na otwartym powietrzu. – To miejsce jest też pogłębieniem pewnej treści, tej, że Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami, bo zamieszkało w konkretnych warunkach, w konkretnym miejscu – mówił metropolita katowicki. – Tym konkretnym miejscem jest też ziemia bytomska, ziemia piekarska i bardzo dobrze, że to przypominacie – dodał. Tutaj miało miejsce wspólne śpiewania kolęd i pastorałek.

„Piekarskie Betlejem” to jedna z największych plenerowych szopek w regionie. W tym roku została wybudowana po raz czwarty na Rajskim Placu przy piekarskiej bazylice. Co roku na kolędowaniu gromadzi mieszkańców Piekar Śląskich oraz gości przybywających nie tylko z całej archidiecezji, ale również spoza jej granic.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.