Piękna jesteś, przyjaciółko moja… List Jana Pawła II do kobiet
08 marca 2018 | 06:00 | Watykan / mip, ml Ⓒ Ⓟ
Poświęcanie się dla innych każdego dnia wyraża głębokie powołanie życia kobiety – pisał papież Jan Paweł II w liście do kobiet. W dokumencie, który powstał przy okazji organizowanej w lipcu 1995 r. w Pekinie IV Światowej Konferencji ONZ na temat Kobiet papież podkreślił wartość i misję kobiet we współczesnym świecie. Z okazji Dnia Kobiet przypominamy najważniejsze treści tego wyjątkowego listu.
Papież zachęcał do refleksji nad problemami i perspektywami życia kobiet, poświęcając szczególną uwagę ich godności i praw, rozpatrywanych w świetle Słowa Bożego. Przełomowym listem dał dowód ufności w „geniusz kobiety”, który zdaniem papieża, Kościół od lat najpełniej widzi w osobie Maryi.
W feminizmie dostrzegł przede wszystkim szansę na pełniejszy udział kobiet w życiu Kościoła i społeczeństwa. „Jej specyficzne powołanie, immanentny profetyzm jej kobiecości winien wzbogacać coraz bardziej życie Kościoła” – pisał.
W liście do kobiet Jan Paweł II wyraził „podziw dla kobiet dobrej woli, które poświęciły się obronie kobiecej godności, walcząc o podstawowe prawa społeczne, ekonomiczne, i które podjęły tę odważną inicjatywę w okresie, gdy ich zaangażowanie było uważane za wykroczenie, oznakę braku kobiecości, a nawet grzech!”.
Papież dostrzegł winę Kościoła wobec kobiet. „Z pewnością niełatwo ustalić odpowiedzialność za ten stan rzeczy, z uwagi na głęboki wpływ wzorców kulturowych, które w ciągu wieków kształtowały mentalność i instytucje. Ale jeśli, zwłaszcza w określonych kontekstach historycznych, obiektywną odpowiedzialność ponieśli również liczni synowie Kościoła, szczerze nad tym ubolewam” – napisał.
„Niech to ubolewanie stanie się w całym Kościele bodźcem do odnowy wierności wobec ducha Ewangelii, która właśnie w odniesieniu do kwestii wyzwolenia kobiet spod wszelkich form ucisku i dominacji, głosi zawsze aktualne orędzie płynące z postawy samego Chrystusa” – podkreślił.
Czytaj także: List Jana Pawła II do Kobiet
Jan Paweł II przypomniał, że jedność mężczyzny i kobiety pochodzi od Bożego aktu stwórczego. Człowiek jako mężczyzna i kobieta tworzą jedność i są dla siebie wzajemnie ubogacającym darem, a równocześnie są współodpowiedzialni za życie i wspólnie opiekują się ziemią, która jest ich domem.
Opowiedział się nie tylko za równouprawnieniem kobiety w życiu społecznym i politycznym. Podkreślił również różnicę zadań, jakie mają do spełnienia kobiety i mężczyźni.
Jan Paweł II ukazał Maryję jako wzór przeżywania kobiecości w Kościele. Wyraża się to w byciu oblubienicą Chrystusa i matką wierzących.
List uznano za apel Jana Pawła II do państw i organizacji międzynarodowych, aby uczyniły wszystko, by przywrócić kobietom pełnię poszanowania ich godności i roli. Był to jednak również apel do samych kobiet, by „poświęciły się obronie swej kobiecej godności„.
Dokument skierowany do kobiet był znaczącym etapem dialogu papieża z kobietami, trwającego od początku pontyfikatu, a widocznego m.in. w „Redemptoris Mater”, w liście apostolskim „Mulieris dignitatem”, czy adhortacji „Christifideles laici”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.