Drukuj Powrót do artykułu

Pielęgniarki w Irlandii wspólnie przeciw aborcji

06.12.2018 , vaticannews / pz, Dublin Ⓒ ℗

Sample Fot. University of Toronto Students for Life / flickr.com

Pielęgniarki w Irlandii protestują przeciw zmuszaniu pracowników służby zdrowia do brania udziału w procederze aborcyjnym. Przegrane przez środowiska obrońców życia w maju br. referendum w sprawie konstytucyjnej ochrony nienarodzonych nie zniechęca ich jednak do walki o cywilizację życia.

„Pielęgniarki i położne dla życia” (Nurses & Midwives 4Life Ireland) – jak nazwały się protestujące kobiety – od 4 grudnia zebrały 420 podpisów od zarejestrowanych pielęgniarek. Nie zgadzają się one na to, by służby medyczne musiały dostarczać informacje o lekarzach dokonujących “zabiegów” zabicia dziecka. Chcą także, aby minister zdrowia wysłuchał ich obaw, zanim nowe prawo aborcyjne wejdzie w życie.

Minister Simon Harris nie zareagował jednak na postulaty pielęgniarek, które w petycji zwracają uwagę, że branie udziału w procedurach mających na celu zakończenie życia płodu jest moralnie niedopuszczalne i sprzeciwia się ich sumieniu. Rzecznik ministerstwa zdrowia zwraca uwagę, że w ustawie zagwarantowana jest klauzula sumienia, nie obejmuje ona jednak skierowań do lekarzy jako formy udziału w aborcji.

„Jesteśmy w środku bezprecedensowego kryzysu w służbie zdrowia” – oświadczyły pielęgniarki. Ustawa przewiduje aborcję do 12. tygodnia ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia matki, łącznie ze zdrowiem psychicznym; aborcje w każdym momencie ciąży w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, bądź opinii lekarza o możliwości śmierci dziecka do 28. dnia po urodzeniu. Premier Leo Varadkar chce również zmusić do przeprowadzania aborcji szpitale katolickie finansowane z budżetu państwa.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.