Drukuj Powrót do artykułu

Pielgrzymi diecezji włocławskiej przybyli na Jasną Górę

14 sierpnia 2014 | 11:08 | ks. ks Ⓒ Ⓟ

W środę 13 sierpnia br. 1078 pielgrzymów z grup: Włocławek, Konin, Turek i Dzierżawy dotarło na Jasną Górę. Pielgrzymi uczestniczyli w uroczystej Mszy św. na jasnogórskim szczycie o godz. 19, którą koncelebrował włocławski biskup pomocniczy Stanisław Gębicki.

O godz. 14.45, pod koniec swej pątniczej drogi, przed jasnogórskim szczytem, pielgrzymi, zachęceni przez diecezjalnego dyrektora pieszej pielgrzymki ks. Marka Molewskiego, leżeli krzyżem i długo w ciszy modlili się, by tym gestem oddać Bogu i Pani Jasnogórskiej cześć i chwałę. Swoją pielgrzymkę zakończyła grupa włocławska – amarantowa, konińska – żółta, turecka – zielona i dzierżawska – niebieska. Na trasie do grup dołączali kolejni chętni, tak że na Jasną Górę weszło 1078 osób. Wśród nich było: 672 kobiety, 406 mężczyzn a także 20 osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Bardzo liczna w tym roku była grupa kapłanów, jako że pątników wędrujących do Częstochowy opieką duszpasterską we wszystkich grupach objęło 39 kapłanów, 21 alumnów i 7 sióstr zakonnych. Najstarszym pielgrzymem była 82 letnia p. Helena Siutkowska a najmłodszym Radosław Bożydar liczący zaledwie 4 miesiące życia.

Obok ks. bp. Stanisława Gębickiego pątników witali duszpasterze miast, z których grupy wyruszyły na pielgrzymi szlak. W skierowanym do pątników słowie bp Gębicki podziękował za trud i świadectwo wiary dane podczas pielgrzymki. Poprosił też pątników o modlitwę za cały Kościół powszechny a szczególnie za sprawy Kościoła włocławskiego. Również prosił by usilnie w modlitwach upraszać Boga o pokój na całym świecie.

Przedstawienia grup dokonali przewodnicy: ks. Robert Gruziel z grupy tureckiej, ks. Karol Skrobicki z grupy konińskiej, ks. Rafał Bogus z grupy włocławskiej i ks. Marian Kilichowski z grupy dzierżawskiej. Po prezentacji grupy udały się do Kaplicy Cudownego Obrazu, by tam, przed Matką Najświętszą, złożyć niesione w sercu intencje.

Wzruszającym przeżyciem jest sprawowana Msza św. na zakończenie pielgrzymki, która na wałach jasnogórskich gromadzi pielgrzymów diecezji włocławskiej oraz wchodzących tego samego dnia pątników z innych diecezji.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Pielgrzymi diecezji włocławskiej przybyli na Jasną Górę

14 sierpnia 2012 | 18:54 | ks. an Ⓒ Ⓟ

– Ja jestem z wami również jako pielgrzym – powiedział witając pielgrzymów diecezji włocławskiej na Jasnej Górze bp Wiesław Mering. W poniedziałek 13 sierpnia br. ok. 1040 pielgrzymów z grup: Włocławek, Konin, Turek i Dzierżawy dotarło na Jasną Górę. Pielgrzymi uczestniczyli w uroczystej Mszy św. na jasnogórskim szczycie o godz. 19, podczas której homilię wygłosił Pasterz Kościoła Włocławskiego.

O godz. 14.45, u kresu swej wędrówki, przed jasnogórskim szczytem pątnicy w swych różnobarwnych koszulkach, tworzący jakby „kwietny dywan”, zachęceni przez diecezjalnego dyrektora pieszej pielgrzymki ks. Marka Molewskiego, położyli się krzyżem i długo w ciszy modlili się, by tym gestem oddać cześć Bogu i Matce Najświętszej, do której pielgrzymowali. Swoją pielgrzymkę zakończyła grupa włocławska – amarantowa, konińska – żółta, turecka – zielona i dzierżawska – niebieska. Na trasie do grup dołączali kolejni chętni, tak że na Jasną Górę weszło ok. 1040 osób. Wyjątkowo liczna w tym roku była grupa kapłanów, jako że pątników wędrujących do Częstochowy opieką duszpasterską we wszystkich grupach objęło 30 kapłanów, 12 alumnów i 15 sióstr zakonnych.

Obok ks. bp. Wiesława Meringa pątników witali duszpasterze miast, z których grupy wyruszyły na pielgrzymi szlak. W skierowanym do pątników słowie bp Mering podziękował za trud i świadectwo dane podczas pielgrzymki. „Chcę wam powiedzieć, że tak pięknego widoku, jak to wasze przyjście pod mury Jasnej Góry nie ma. Najpiękniejsza jest ta młodzież, która umie się modlić, która umie wybrać to, co trudne. Za ten wysiłek wielodniowy z całego serca wam dziękuję, podziwiam was, cieszę się z waszymi duszpasterzami tym, że doszliście do Bożej Matki” – mówił biskup włocławski. Poprosił też pątników o modlitwę: „Za chwilę pójdziecie do jasnogórskiej kaplicy, do Matki. Tam będziecie mówili o swoich sprawach, o swoich intencjach, swoich problemach. Proszę was, by wśród spraw, które będziecie powierzali Bożej Matce nie zabrakło spraw Kościoła powszechnego, a zwłaszcza tych związanych z Kościołem Włocławskim”.

Prezentacji grup dokonali przewodnicy: ks. Piotr Kaczmarek z grupy tureckiej, ks. Tomasz Kalinowski z grupy konińskiej, ks. Rafał Bogus z grupy włocławskiej i ks. Julian Głowacki z grupy dzierżawskiej. Po prezentacji grupy udały się do Kaplicy Cudownego Obrazu, by tam, przed Matką Bożą, wypowiedzieć niesione w sercu intencje.

Niecodziennym przeżyciem jest sprawowana Msza św. na zakończenie pielgrzymki, która na wałach jasnogórskich gromadzi pielgrzymów diecezji włocławskiej oraz wchodzących tego samego dnia pątników z diecezji sosnowieckiej, radomskiej i kieleckiej. Mszy św. przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik, a homilię wygłosił biskup włocławski Wiesław Mering. Kaznodzieja przypomniał słowa Benedykta XVI z 2012 r. z pielgrzymki, jaką Ojciec Święty odbywał do Santiago: „w głębi swojego jestestwa człowiek zawsze jest w drodze, zawsze szuka prawdy, a Kościół towarzyszy mu w tej drodze wspomagając go w osiągnięciu pełni własnego istnienia”. Bp Mering podkreślił, że pielgrzymka, poszukiwanie Boga, to nieodzowne warunki rozwoju i osiągnięcia pełni istnienia. Pielgrzymka pozwala uświadomić sobie, że bez Boga nie zbudujemy prawdziwie ludzkiego świata. „Jak znaleźć Boga? Jak przekonać zwłaszcza młodych do Boga i Kościoła?” – pytał hierarcha. Odpowiedział posługując się wskazaniami danymi przez Ojca Świętego Jana Pawła II i Benedykta XVI: najpierw musi to być właściwe rozumienie osoby ludzkiej, zgodne z Bożym widzeniem, następnie poprawne rozumienie Kościoła Jezusa, jako wspólnoty wiary i miłości ludzi z Jezusem; podkreślił także wagę sumienia i wolności, jako zadania upodobniania się do Jezusa Chrystusa, wreszcie mówił o potrzebie zaangażowania się w życie społeczne dla budowania chrześcijańskiej Europy, ale też i o trosce o Polskę. „Tak naprawdę są dwa kazania: to jedno, które głosi ksiądz, ale ono jest mniej ważne. Ważniejsze jest to drugie kazanie, które wygłosimy samym sobie wsłuchując się w Boże Słowo” – podkreślił bp Mering.

Przed błogosławieństwem w niezwykle entuzjastyczny sposób przedstawicielka młodzieży z Rio de Janeiro zaprosiła na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży. Biskup kielecki Kazimierz Ryczan poprowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego. Zaapelował w nim o godne miejsce dla katolików i Kościoła w Polsce, w tym o przyznanie miejsca na multipleksie katolickiej Telewizji Trwam. Po odśpiewaniu przez zebranych na placu pieśni „Maryjo, Królowo Polski” zebrani przyjęli Boże błogosławieństwo.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Pielgrzymi diecezji włocławskiej przybyli na Jasną Górę

14 sierpnia 2010 | 10:59 | ks. an Ⓒ Ⓟ

W piątek 13 sierpnia br. ok. 1200 pielgrzymów z diecezji włocławskiej (z Włocławka, Konina, Turka i Dzierżawy) dotarło na Jasną Górę. Na jasnogórskich wałach pątników powitał biskup pomocniczy włocławski Stanisław Gębicki. Pielgrzymi uczestniczyli w uroczystej Mszy św. na jasnogórskim szczycie o godz. 19.

O godz. 14.45, u kresu swej wędrówki, przed jasnogórskim szczytem pątnicy w swych różnobarwnych koszulkach położyli się krzyżem i w długiej ciszy modlili się, by tym gestem oddać cześć Bogu i Matce Najświętszej za łaskę pielgrzymowania. Swoją pielgrzymkę zakończyła grupa włocławska – amarantowa, konińska – żółta, turecka – zielona i dzierżawska – niebieska. Choć na trasę wyruszyła nieco mniejsza liczba pielgrzymów, to stopniowo po drodze do grup dołączali kolejni chętni: na Jasną Górę weszło ok. 1200 osób. Wyjątkowo liczna w tym roku była grupa konińska, w której do Częstochowy wędrowało blisko 400 pielgrzymów.

Obok bp. Stanisława Gębickiego pątników witali duszpasterze miast, z których grupy wyruszyły na pielgrzymi szlak. W skierowanym do pątników słowie bp Gębicki podziękował za trud i świadectwo dane podczas pielgrzymki, zachęcił do oddania siebie i wszystkich intencji, z którymi przyszli, Matce Bożej, prosząc jednocześnie o modlitewną pamięć w intencjach diecezji i całego Kościoła. „Dziękuję wam i każdemu z was całuję dłonie” – powiedział do pielgrzymów bp Gębicki.

Prezentacji grup dokonał ks. Wojciech Kaźmierczak, diecezjalny duszpasterz pielgrzymek. Grupy zaprezentowały swoją piosenkę, po czym udały się do Kaplicy Cudownego Obrazu, by tam, przed Matką Bożą, wypowiedzieć niesione w sercu intencje.

Niecodziennym przeżyciem jest sprawowana Msza św. na zakończenie pielgrzymki, która na wałach jasnogórskich gromadzi pielgrzymów diecezji włocławskiej oraz wchodzących tego samego dnia pątników z diecezji sosnowieckiej, radomskiej i kieleckiej. Mszy św. przewodniczył biskup kielecki Kazimierz Ryczan, a homilię wygłosił biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Kaznodzieja przypomniał, że oddanie się Maryi przed jasnogórskim obrazem jest drogą odnowy i przemiany serca każdego człowieka, a przez to odmiany całego świata.

Bp Kaszak wskazał na osobę Ojca Świętego Jana Pawła II i na znak jego cudownego prowadzenia przez Maryję, jakim jest przestrzelony biały pas, złożony jako votum na Jasnej Górze. „Jan Paweł II uczył nas, że to macierzyńska dłoń prowadziła kulę zamachowcy i ocaliła jego życie. Podkreślał, że jeśli zwycięstwo przyjdzie, to przyjdzie przez Maryję” – mówił kaznodzieja. Wiara silniejsza jest niż ludzkie plany, modlitwa skuteczniejsza jest niż śmiercionośne kule – dodał.

Na koniec zapytał: „Jeśli oddanie się Jana Pawła II Maryi odmieniło oblicze tej ziemi, to czyż nasze pielgrzymie oddanie się Pani Jasnogórskiej nie powinno odmienić naszych serc? Nikt nie ma wątpliwości, że jest to droga, by w ten sposób odmieniać świat” – zakończył.

Biskup radomski Henryk Tomasik poprowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego. Zachęcił w nim młodzież do przygotowania się i wzięcia udziału w Światowym Dniu Młodzieży, który odbędzie się w Madrycie w sierpniu 2011 r. Po odśpiewaniu przez zebranych na placu pieśni „Maryjo, Królowo Polski” zebrani przyjęli Boże błogosławieństwo.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Pielgrzymi diecezji włocławskiej przybyli na Jasną Górę

15 sierpnia 2009 | 13:29 | ks.an Ⓒ Ⓟ

W czwartek 13 sierpnia br. grupa ponad tysiąca pielgrzymów z diecezji włocławskiej dotarła na Jasną Górę. Na jasnogórskich wałach pątników powitał biskup włocławski Wiesław Mering.

Pielgrzymkę zakończyła uroczysta Msza św. na szczycie o godz. 20, na zakończenie której rozważanie apelowe poprowadził biskup.

Przy pięknym słońcu i letnim wietrze, w kolorowym pochodzie zaprezentowali się pielgrzymi diecezji włocławskiej przed jasnogórskim szczytem witani przez swego biskupa. O godz. 15.30, u kresu swej wędrówki, pątnicy położyli się krzyżem, by tym gestem oddać cześć Bogu i Matce Najświętszej za łaskę pielgrzymowania. Swoją pielgrzymkę zakończyła grupa włocławska – amarantowa, konińska – żółta, turecka – zielona i dzierżawska – niebieska.

Choć na trasę wyruszyła nieco mniejsza liczba pielgrzymów, to stopniowo po drodze do grup dołączali kolejni chętni, tak że na Jasną Górę weszło ponad 1000 osób. W skierowanym do nich słowie bp Wiesław Mering podziękował za trud i świadectwo wiary podczas dni pielgrzymki, a także wyraził wdzięczność kapłanom, alumnom, siostrom zakonnym i wszystkim służbom odpowiedzialnym za owocny przebieg pielgrzymki. Wraz z biskupem włocławskim pielgrzymów witali reprezentanci kapłanów z rejonu włocławskiego i konińskiego.

Prezentacji grup dokonał ks. Wojciech Kaźmierczak, diecezjalny duszpasterz pielgrzymek. Grupy zaprezentowały swoją piosenkę, po czym udały się do Kaplicy Cudownego Obrazu.

Niecodziennym przeżyciem jest sprawowana Msza św. na zakończenie pielgrzymki, która na wałach jasnogórskich gromadzi pielgrzymów diecezji włocławskiej oraz wchodzących tego samego dnia pątników z diecezji sosnowieckiej, radomskiej i kieleckiej. Mszy św. przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, a homilię wygłosił administrator diecezji radomskiej bp Stefan Siczek. Kaznodzieja porównał przyjście pielgrzymów na Jasną Górę do powrotu dziecka do rodzinnego gniazda, do domu Matki. Pytał, co w każdym z pielgrzymów pozostanie po tegorocznej pielgrzymce. Śpiew pieśni i wzruszenia to za mało. Potrzeba, aby została miłość do Chrystusa i pogłębiona wiara.

Biskup Mering poprowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego. Mówił, że Maryja uczy przeżywać spotkanie z Bogiem, jak wpatrywać się w Chrystusa, jak słuchać Jego słowa, jak przy Nim trwać. Spotkać Jezusa znaczy w konsekwencji całkowicie przemienić swoje życie, z miłości uczynić jego centrum.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.