Pielgrzymi ŚDM z Włoch, Rosji i Ukrainy w diecezji drohiczyńskiej
21 lipca 2016 | 19:33 | ks.ap Ⓒ Ⓟ
Młodzi ludzie z Włoch, Rosji i Ukrainy, którzy mieszkają w Drohiczynie, Siemiatyczach i Łochowie oraz towarzyszący im wolontariusze z diecezji drohiczyńskiej, w dniu 21 lipca, który przebiegał pod hasłem: „Przyjmij Miłosierdzie” i był poświęcony odkrywaniu Podlasia, rozpoczęli swoje pielgrzymowanie od nawiedzenie jednego z trzech kościołów stacyjnych Roku Miłosierdzia i przekroczenia Bramy Miłosierdzia. Była to świątynia pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim.
W dniu przyjazdu do diecezji drohiczyńskiej w środę, 20 lipca w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach odbyło się pierwsze spotkanie integracyjno–organizacyjne gości, wolontariuszy i rodzin. Wiernych powitał biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, który zwrócił się do zebranych w języku włoskim, rosyjskim i polskim. Program i podstawowe dane organizacyjne przedstawił ks. Andrzej Lubowicki, koordynator diecezjalny ŚDM. Następnie wolontariusze, animatorzy muzyczni i klerycy wspólnie poprowadzili serie tańców integracyjnych, które połączyły kraje i pokolenia. Przed godziną 21.00 zebrali się przy bramie kościoła, skąd w uroczystym pochodzie wniesiono do świątyni symbole ŚDM – kopię ikony Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego i Krzyża Roku Świętego. Po odśpiewaniu Apelu, konferencje wygłosił ks. dr Rafał Pokrywiński, który mówił: „Chcemy iść po śladach Jana Pawła II, który wzrastał w polskiej atmosferze religijnej”. Dalej zachęcał: „Dzielcie się przeżyciami, dzielcie się wiarą”. Bp Tadeusz Pikus, życzył, aby z tego spotkania wyrosły wspaniałe duchowe przeżycia.
W bielskiej świątyni natomiast zebrani wysłuchali konferencji ks. dr. Roberta Grzybowskiego – dyrektora Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji, w której poruszył problematykę duchowych chorób, które wymagają znalezienia na nie lekarstwa w świetle wiary i miłosierdzie. Była ona połączona ze świadectwami wiary młodych ludzi, którzy byli zmuszeni do życiowych wyborów sumienia.
Eucharystii w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim przewodniczył miejscowy proboszcz ks. kan. dr Dariusz Kujawa, który przypomniał o wielkości daru miłosierdzia w postaci jubileuszowego odpustu, zyskiwanego również w tej świątyni. Eucharystię koncelebrowali także: ks. dr Andrzej Lubowiecki – diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży, księża z Drohiczyna oraz Włoch, Rosji i Ukrainy, w tym również obrządku wschodniego. Przybyli na nią mieszkańcy miasta oraz oprawiające muzycznie liturgię Drohiczyńskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej.
W homilii ks. dr Robert Grzybowski, nawiązując do drogi ku Miłosierdzi Bożemu św. Piotra, ukazał potrzebę podobnego jak on dochodzenia do otwarcia się na prawdziwą miłość Boga, do której prowadzi otwarcie się na miłość i uporządkowanie relacji także z innymi ludźmi i samym sobą.
W Hajnówce goście zostali przyjęci przez władze miasta i powiatu hajnowskiego oraz duchownych, z dziekanem ks. prał. Zbigniewem Niemyjskim oraz symbolicznymi bochenkami chleba. Obejrzeli oni też filmy przybliżające region. Zostali przyjęci w prawosławnym Soborze Trójcy Świętej, zapoznali się ze szczególną architekturą tej największej w Polsce świątyni prawosławnej, mającej łączyć symbolikę zachodniej kultury z bizantyjską, gdzie także od wielu lat odbywają się międzynarodowe festiwale muzyki cerkiewnej. Odbyła się tam wspólna modlitwa w intencji Światowych Dni Młodzieży, na które do diecezji drohiczyńskiej przybyła też młodzież prawosławna. Odwiedzili oni świątynie katolickie w tym mieście. Piękno Puszczy Białostockiej i żyjących tam zwierząt przybliżyli im natomiast pracownicy Parku Narodowego oraz leśnicy, którzy również podjęli ich posiłkiem.
Drugi dzień tej dla blisko dwustu osobowej grupy zagranicznych pielgrzymów oraz towarzyszących im wolontariuszom, zakończył koncert ewangelizacyjny w Siemiatyczach, podczas którego wystąpiły zespoły: „Porozumienie”, „Strona B” oraz muzycy z Ukrainy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.