Pielgrzymi wojskowi wyruszyli w drogę na Jasną Górę
05 sierpnia 2014 | 13:10 | kos Ⓒ Ⓟ
Około 500 żołnierzy, funkcjonariuszy i pracowników wojska z Polski i zagranicy wyruszyło na trasę XXIII Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Wojskowej na Jasną Górę. Pierwszy dzień pielgrzymki rozpoczął się Mszą św. celebrowaną przez biskupa polowego Józefa Guzdka w katedrze polowej. Ordynariusz wojskowy życzył żołnierzom bezpiecznego dotarcia na Jasną Górę oraz owocnej refleksji i modlitwy na trasie pątniczego szlaku.
W homilii bp Guzdek podkreślił, że jednym z celów pielgrzymowania jest to, aby człowiek odzyskał duchowy wzrok. – Często błądzimy, gdyż zaślepiają nas nasze fałszywe osądy, opinie, emocje i pycha. – Dochodzi do dramatów w życiu osobistym, rodzinnym, ale także w życiu zawodowym. Przecież zawsze obok nas jest drugi człowiek. Aby mu nie zrobić krzywdy, trzeba go dostrzec i dobrze rozpoznać rzeczywistość w jakiej żyje – powiedział.
Zdaniem ordynariusza wojskowego marsz pozwala pielgrzymowi dostrzec więcej: to, co jest w życiu najważniejsze. Będąc z dala od domu i wielu spraw może na wszystko popatrzeć z pewnego dystansu. Jest to potrzebne wszystkim a zwłaszcza żołnierzom, którzy powrócili z misji zagranicznych duchowo zranieni. Pielgrzymka jest dla nich szansą przemyślenia i powrotu do poprawnych relacji w małżeństwie i rodzinie – podkreślił. Biskup polowy zachęcił do lektury Pisma świętego, modlitwy i korzystania z sakramentu pokuty i pojednania dzięki posłudze kapelanów.
W katedrze polowej modlili się żołnierze i pracownicy wojska oraz funkcjonariusze Służby Celnej wyruszający na pielgrzymkę, ich rodziny, a także dowódcy wojskowi.
Na koniec Mszy św. bp Guzdek udzielił wyruszającym w drogę błogosławieństwa.
Następnie pielgrzymi wraz z biskupem polowym, przy akompaniamencie orkiestry wojskowej z Garnizonu Siedlce, udali się na plac Zamkowy, gdzie spotkali się z pątnikami pielgrzymki akademickiej oraz z kard. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim. Po kilku słowach pozdrowienia i błogosławieństwie wyruszyli na pątniczy szlak odprowadzeni przez bp Józefa Guzdka i kard. Kazimierza Nycza aż do stołecznego placu Bankowego.
W pielgrzymce bierze udział ok. 500 żołnierzy, w tym 50 z zagranicy: z USA, Chorwacji, Słowacji, Litwy, Niemiec i Łotwy. Wśród pielgrzymów są również pracownicy wojska, Służby Celnej i Straży Granicznej. Pątnikom towarzyszy 12 kapelanów ordynariatu polowego oraz kilku kapelanów ordynariatów zagranicznych. Każdy pielgrzym otrzymał znaczek pielgrzymkowy oraz Vademecum Żołnierza Pielgrzyma z modlitwami i pieśniami religijnymi w języku polskim i angielskim. Od 12 sierpnia pątnikom będzie towarzyszył bp František Rábek, biskup polowy Sił Zbrojnych Słowacji.
14 sierpnia żołnierze wezmą udział we Mszy św. na Przeprośnej Górce, gdzie dołączą do nich funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej oraz Służby Celnej. Następnie wyruszą bezpośrednio na Jasną Górę, przemierzając Aleję Najświętszej Maryi Panny, by oddać hołd Matce i Hetmance Żołnierza Polskiego.
Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 r. wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu co roku pątnicy w mundurach pielgrzymują przed ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Tylko raz pielgrzymka z powodu tragicznej powodzi w 1997 r. została odwołana. Od 1996 r. z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.