Pielgrzymka Apostolstwa Dobrej Śmierci do św. Mikołaja
27 listopada 2022 | 12:37 | rk | Pierściec Ⓒ Ⓟ
Członkowie Apostolstwa Dobrej Śmierci (ADŚ) z diecezji bielsko-żywieckiej oraz różnych zakątków Śląska, a także z Czech uczestniczyli 26 listopada br. w 20. Regionalnym Dniu Skupienia w sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu koło Skoczowa. Setki pielgrzymów wzięły udział w modlitwie różańcowej i Mszy św. Po raz kolejny wręczono nagrody św. Mikołaja dla osób szczególnie zasłużonych dla szerzenia idei ADŚ.
Eucharystii przewodniczył bielsko-żywiecki moderator ADŚ ks. Marcin Wróbel. Wśród sprawujących liturgię kapłanów byli m.in. dyrektor krajowego ADŚ ks. Grzegorz Górnik MSF z Klasztornej Górki, kustosz pierścieckiego sanktuarium ks. Sebastian Rucki oraz kilkunastu księży z różnych parafii na Śląsku Cieszyńskim i Żywiecczyźnie.
W kazaniu ks. Wróbel zachęcił do refleksji nad tym, czym jest czujność i wezwał do walki ze swoimi grzechami i wadami. Kaznodzieja zaznaczył, że ewangeliczna czujność jest nie tyle cechą, co raczej postawą człowieka.
„Chodzi raczej o postawę czynną, o postawę charakteryzującą człowieka zatroskanego o powierzone mu zadanie” – dodał i wskazał, że zadaniem, jakie Chrystus postawił przed każdym człowiekiem, jest świętość.
„Czuwać to również być gotowym do obrony naszej wiary przed demonicznymi ideologiami podstępnie wykorzystującymi narzędzia demokracji do podporządkowania sobie sumienia człowieka. Jakże aktualnie i proroczo brzmią słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane nie gdzieś daleko, ale tutaj na pobliskim wzgórzu Kaplicówki” – zwrócił uwagę, przywołując słowa Ojca Świętego o próbie polskich sumień i papieskim apelu, by być mocnymi w wierze, wygłoszone w 1995 roku w Skoczowie.
Zaapelował, by w czasie Adwentu rozwijać w sobie świętość. „Bądź heroiczny, to znaczy bądź nieprzejednany w zmaganiach o kształt swojego sumienia, o co wołał święty nasz rodak Jan Paweł II” – wezwał na koniec.
Kapituła, powołana przez Apostolstwo Dobrej Śmierci, przyznała honorowe nagrody św. Mikołaja osobom szczególnie zasłużonym dla szerzenia idei ADŚ. W gronie tegorocznych laureatów znaleźli się zelatorki i zelatorzy ADŚ oraz osoby zaangażowane w Apostolstwo.
Drewnianą statuetkę św. Mikołaja otrzymali: nieobecny na uroczystości wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. Marek Studenski, zelatorka ADŚ w parafii Matki Bożej Różańcowej w Rybniku-Niedobczycach Anna Śmietana, zelatorzy ADŚ w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kobiórze Brygida i Marek Kalinowscy, zelatorka ADŚ w parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach Wanda Grygierzec oraz parafianin z Cieszyna-Bobrku Tadeusz Kopeć, który w 2002 r. zainicjował i propagował modlitwę różańcową w formie nowenny pompejańskiej w Polsce.
Słowa podziękowania za rozwijanie dzieła usłyszała wcześniej zelator diecezjalny Apostolstwa Dobrej Śmierci Lidia Wajdzik. W imieniu zgromadzonych ks. Wróbel wyraził wdzięczność niestrudzonej ewangelizatorce za dwie dekady rozwijania niezwykłego dzieła na terenie niemal całej południowej Polski oraz za granicą.
Pielgrzymi wzięli udział w nabożeństwie do św. Mikołaja z uczczeniem jego relikwii oraz w adoracji Najświętszego Sakramentu z modlitwą Koronką do Miłosierdzia Bożego.
Wierni przybywający do sanktuarium w Pierśćcu całują relikwie św. Mikołaja, a o plecy jego figurki pocierają chusteczki, później przykładają je na bolące lub dotknięte chorobą miejsca. Grudniowe uroczystości odpustowe w sanktuarium św. Mikołaja ściągają do sanktuarium co roku tysiące pielgrzymów z okolic Skoczowa, Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic.
Apostolstwo Dobrej Śmierci działa w około 70 parafiach diecezji bielsko-żywieckiej. ADŚ pielgrzymuje do Pierśćca oraz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie.
Główna siedziba ADŚ znajduje się w Tinchebray we Francji. 30 maja 1987 r. w najstarszym sanktuarium maryjnym w Górce Klasztornej kard. Józef Glemp oficjalnie zatwierdził polską filię stowarzyszenia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.