Pielgrzymka Apostolstwa Dobrej Śmierci do św. Mikołaja
02 grudnia 2023 | 14:54 | rk | Pierściec Ⓒ Ⓟ
Członkowie Apostolstwa Dobrej Śmierci (ADŚ) z diecezji bielsko-żywieckiej oraz różnych zakątków Śląska, a także z Czech, uczestniczyli 2 grudnia br. w 21. Regionalnym Dniu Skupienia w sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu. Setki pielgrzymów z różnych wspólnot modlitewnych, które przypominają o konieczności dobrego przygotowania się do ostatecznego spotkania z Bogiem, wzięły udział w modlitwie różańcowej i Mszy św. Po raz kolejny wręczono nagrody św. Mikołaja dla osób szczególnie zasłużonych dla szerzenia idei ADŚ.
Eucharystii przewodniczył dyrektor krajowy ADŚ ks. Grzegorz Górnik MSF z Klasztornej Górki. Wśród sprawujących liturgię kapłanów byli m.in. księża z różnych parafii na Śląsku Cieszyńskim i Żywiecczyźnie oraz innych rejonów diecezji bielsko-żywieckiej.
Kustosz sanktuarium ks. Sebastian Rucki w słowie do pielgrzymów zachęcił do śmiałego wypowiadania próśb do Boga za wstawiennictwem św. Mikołaja. „Nie bójmy się prosić o wiele, bo to jest naprawdę miejsce, w którym Pan Bóg daje wiele. Pan Bóg jest Bogiem hojnym, Bogiem łaskawym, a więc w takim duchu żywej wiary, takiego wielkiego zaufania prośmy o cuda” – zaapelował i przypomniał niezwykłą historię cudownej figury związanej z kultem patrona świątyni i parafii.
Bielsko-żywiecki moderator ADŚ ks. Marcin Wróbel przyznał, że sanktuarium pierśćcieckie jest szczególnym miejscem. „Czujemy się tu jak w domu pod opieką tego, który jest takim ucieleśnieniem dobroci, ale nie dobroci dlatego, że on sam jest dobry. Jeden jest tylko dobry Pan, a św. Mikołaj jest krzewicielem tej dobroci. On zawsze jakby chce wskazać na Tego ważniejszego, na źródło tego dobra” – zaznaczył.
W kazaniu ks. Jacek Pilch zwrócił uwagę na charyzmat Apostolstwa Dobrej Śmierci. W tym kontekście wskazał, jak ważne jest uczestnictwo w sakramentach i niesione przez taką postawę świadectwo. „Sakramenty są pomocą naszą, umacniają nas. Ta postawa, może niejednokrotnie nie myślicie o tym, bo czynicie to z potrzeby serca, ale sprawia, że ktoś będący w kościele zobaczy, a potem rzeczywiście przystępuje do sakramentów. Te sakramenty sprawiają, że ta osoba umie podjąć swój krzyż, że umie iść drogą swojej wiary ku życiu wiecznemu, że nie boi się śmierci” – dodał Misjonarz Świętej Rodziny z Gliwic.
Kapituła, powołana przez Apostolstwo Dobrej Śmierci, przyznała po raz 16. honorowe nagrody św. Mikołaja osobom szczególnie zasłużonym dla szerzenia idei ADŚ. W gronie tegorocznych laureatów znalazły się zelatorki ADŚ.
Drewnianą statuetkę św. Mikołaja otrzymały: zelatorka z parafii św. Marcina w Lesznej Górnej Danuta Pająk, zelatorka ADŚ w parafii św. Elżbiety w Cieszynie Ewa Piwońska-Świerz, zelatorka ADŚ w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pewli Wielkiej Teresa Juraszek oraz zelatorka ADŚ w parafii Bożego Ciała w Jabłonkowie na Zaolziu Zofia Grocholova.
Zelator diecezjalny Apostolstwa Dobrej Śmierci Lidia Wajdzik przypomniała, że Mikołaj święty chce, aby czczące go osoby odwiedzały chore rodziny i wspomagały ich duchowo. „On chce peregrynować wśród ludzi” – dodała, dziękując na liczny udział kapłanów w sobotniej modlitwie.
Pielgrzymi wzięli udział w nabożeństwie do św. Mikołaja z uczczeniem jego relikwii oraz w adoracji Najświętszego Sakramentu z modlitwą Koronką do Miłosierdzia Bożego.
Wierni przybywający do sanktuarium w Pierśćcu całują relikwie św. Mikołaja, a o plecy jego figurki pocierają chusteczki, później przykładają je na bolące lub dotknięte chorobą miejsca. Tutejsza świątynia jest jedną z nielicznych w Polsce poświęconych biskupowi z Miry, a grudniowe uroczystości odpustowe ściągają do sanktuarium co roku tysiące pielgrzymów z okolic Skoczowa, Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic.
Apostolstwo Dobrej Śmierci działa w około 70 parafiach diecezji bielsko-żywieckiej. ADŚ pielgrzymuje do Pierśćca oraz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie.
Główna siedziba ADŚ znajduje się w Tinchebray we Francji. 30 maja 1987 r. w najstarszym sanktuarium maryjnym w Górce Klasztornej kard. Józef Glemp oficjalnie zatwierdził polską filię stowarzyszenia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.