Pielgrzymka Dzieła Pomocy Powołaniom w przeddzień wspomnienia bł. Jana Balickiego
24 października 2021 | 08:33 | łsz | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
– W tajemnicy Eucharystii bł. ks. Jan Balicki dostrzegał upokorzenie Boga, który naraża się na świętokradztwo, na niegodne przyjmowanie, bo chce być blisko każdego człowieka. Eucharystia to pokarm dla każdego człowieka – powiedział abp Adam Szal w przeddzień wspomnienia liturgicznego ks. Jana Wojciecha Balickiego w bazylice archikatedralnej w Przemyślu w czasie Pielgrzymki Dzieła Pomocy Powołaniom, któremu patronuje święty kapłan.
We wstępie do Mszy metropolita przemyski zaznaczył, że święci zawsze są inspiracją do lepszego życia. – Dzisiaj gromadzimy się wokół osoby bł. ks. Jana Wojciecha Balickiego, który jest patronem Dzieła Pomocy Powołaniom. To dzieło jest bardzo ważne w naszej archidiecezji, bo wspiera tych, którzy są powołani do życia kapłańskiego, zakonnego, misyjnego. Bardzo dziękuję wszystkim zebranym tu w bazylice archikatedralnej członkom Dzieła Pomocy Powołaniom za ich modlitwę, za ofiarowanie w intencji powołanych swoich trudów i swoich cierpień – powiedział hierarcha.
W roku poświęconym Eucharystii arcybiskup zachęcał do gorliwszej modlitwy za szafarzy sakramentów świętych oraz za alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. – By przygotowywało dobrych przewodników Ludu Bożego – apelował, i dodał, że modlitwa powinny być też objęte rodziny, bo są one „pierwszym seminarium”.
Z kolei w okolicznościowej homilii abp Szal zwrócił uwagę na cnotę pokory, która posiadał i doskonalił w swoim życiu bł. ks. Jan Wojciech Balicki. – On tę pokorę miał. Wykuwał ją i wyklęczał ją przez całe życie doświadczony przez różne znaki czasu, które potrafił dobrze odczytywać. Ale także on sam wypracował tę postawę, która pomagała mu dobrze przejść przez życie i tego życia nie zmarnować – powiedział kaznodzieja.
W sposób szczególny pokora u ks. Balickiego pozwoliła mu na lepsze zgłębianie tajemnicy Eucharystii. – Bez pokory nie można rozumieć tej tajemnicy. Nie można nawet przybliżyć się do zrozumienia tej tajemnicy – podkreślił metropolita przemyski. Stąd właśnie wypływała jego wielka miłość do Eucharystii.
– Patrzymy dzisiaj na naszego patrona przez pryzmat Eucharystii. Czym była Eucharystia dla bł. ks. Jana Wojciecha Balickiego? Odpowiedź na to pytanie może nam pomóc w naszym rozumieniu Eucharystii i przyjmowaniu jej – zapraszał do refleksji hierarcha. Przede wszystkim Eucharystia to „dowód umiłowania człowieka”, a przyjmowanie Eucharystii jest środkiem do osiągnięcia doskonałości.
Mistrzem pokory dla ks. Balickiego był sam Pan Bóg. – Bo w tajemnicy Eucharystii błogosławiony dostrzegał upokorzenie Boga, który naraża się na świętokradztwo, na niegodne przyjmowanie, a chce być blisko każdego człowieka. Bo Eucharystia to pokarm dla każdego człowieka – wyjaśniał metropolita przemyski. – Trzeba więc, abyśmy my, ludzie XXI wieku, którzy w pewnym sensie jesteśmy zafascynowani współczesną techniką, z pokora popatrzyli na tajemnicę Eucharystii wzbudzając w sobie wiarę i pokorę. Mając świadomość swoich słabości – dodał.
Homilię metropolita przemyski zakończył przywołując scenę walki Izraela w Amalekitami, kiedy ręce Mojżesza będąc uniesione w górę dawały przewagę Izraelitom. – Myślę, że ta scena jest bardzo dobrą ilustracją dla Dzieła Pomocy Powołaniom. Dla tych wszystkich. którzy podejmują modlitwę w intencji swoich bliźnich – wyjaśniał kaznodzieja. – Trzeba, byśmy jednoczyli nasze wysiłki i organizowali tę krucjatę modlitewną, by zło, które szaleje wokół nas, nie odnosiło zwycięstwa nad nami – dodał, podając środki ku temu: częsta adoracja Najświętszego Sakramentu, częsta Komunia święta, modlitwa w intencji powołanych – osobista i wspólnotowa.
– Stańmy w pokorze przed tą wielką tajemnicą naszej wiary, której zgłębić do końca nie będziemy w stanie tutaj na ziemi. Obyśmy poznali tę tajemnicę Boga spotykając się z Nim w wieczności – zakończył homilie metropolita przemyski.
Po Eucharystii uczestnicy spotkania wzięli udział w krótkim nabożeństwie, a następnie przeszli do seminarium, gdzie alumni przygotowali dla nich słodki poczęstunek. Tegoroczną pielgrzymkę zakończyła sztuka artystyczna w wykonaniu kleryków.
Celem Dzieła Pomocy Powołaniom jest niesienie pomocy powołaniom do kapłaństwa oraz do życia konsekrowanego; cel ten jest realizowany przede wszystkim modlitwą o nowe i święte powołania oraz przez modlitewne towarzyszenie budzącym się powołaniom. Członkowie DPP modlą się także za kapłanów i osoby zakonne. Sposobem pomocy powołaniom są także różnego rodzaju ofiary duchowe składane w ramach dzieła, spośród nich na pierwszym miejscu mówimy o ofiarowanym Panu Bogu cierpieniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.