Pielgrzymka na Jasną Górę w 40. rocznicę Obrony Krzyża w Miętnem
11 marca 2024 | 17:06 | ks. mw | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Jesteśmy pełni uznania dla tych, którzy w nieodległych czasach stali się świadkami miłości do Jezusa Ukrzyżowanego – mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda podczas Mszy św., która była sprawowana w kaplicy cudownego obrazu Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Niedzielna Eucharystia była pierwszym punktem pielgrzymki na pamiątkę 40. Rocznicy Obrony Krzyża w Miętnem.
Bp Kazimierz Gurda w nawiązaniu do Ewangelii, wskazał na znaczenie ofiary Krzyża, którą poniósł Jezus Chrystus. – On wziął na Siebie ludzkie ciało, aby przez cierpienie pokonać „węża”, który na drzewie pokonał pierwszych ludzi i oddalił ich od Boga. Bóg w Jezusie Chrystusie chce przywrócić świat i człowieka ku Sobie – wskazał biskup siedlecki.
W nawiązaniu do wydarzeń, które 40 lat temu dokonały się w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem, bp Gurda przypomniał, że młodzież, przez prawie cztery miesiące, walczyła o obecność krzyża w szkole. – Stanęli w obronie znaku swego zbawienia, bo wiedzieli, że w nim jest ich duchowa siła do dobrego przygotowania się do życia szczęśliwego, dobrego; że Chrystus Ukrzyżowany jest ich mocą w trudnościach i zwycięzcą nad złem – wskazał hierarcha.
– Wydarzenia w Miętnem stają się wezwaniem dla współczesnej młodzieży, aby odkryła w Chrystusie Ukrzyżowanym szansę szczęśliwego życia w oparciu o Niego, o Jego nieskończoną, miłosierną miłość. Stają się wezwaniem dla rodziców, aby dbali o religijne wychowanie swoich dzieci, aby przy nich stawali ze swoją modlitwą – akcentował bp Gurda.
Pielgrzymi tego dnia uczestniczyli także w Apelu Jasnogórskim. Rozważania podczas modlitwy poprowadził bp Kazimierz Gurda. Hierarcha przypomniał historię protestu uczniów z Miętnego.
– Maryjo, dzisiaj reprezentacja tych samych uczniów, nauczycieli i katechetów staje przed Tobą i przynosi Ci swoją wdzięczność i podziękowanie. Ponownie oddają Tobie siebie i wszystkich, którzy w tamtym czasie ogarnięci Bożym duchem stanęli do wali o obecność krzyża – mówił bp Gurda.
W tym roku przypada 40. rocznica obrony krzyża w Miętnem. W grudniu 1983 roku dyrekcja tamtejszego Zespołu Szkół Rolniczych zaczęła usuwać krzyże z sal. Przeciwko ternu działaniu wystąpili uczniowie. Punktem kulminacyjnym protestu był strajk okupacyjny szkoły, który rozpoczął się 7 marca 1984 roku.
W dniach 9-10 marca uczniowie, wraz z duszpasterzami odbyli swą pielgrzymkę na Jasną Górę. Krzyż do szkolnej biblioteki wrócił 6 kwietnia 1984 roku. Z powodu walki o krzyże młodzież była represjonowana przez komunistyczne władze. Część uczniów została relegowana ze szkoły. Ogromne wsparcie protestującym okazał ówczesny biskup siedlecki Jan Mazur.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.