Pielgrzymka „Ogień Lolek”
29 maja 2010 | 11:16 | rk Ⓒ Ⓟ
O beatyfikację Jana Pawła II i pokój na świecie modlą się uczestnicy pieszej pielgrzymki „Ogień Lolek”, która wyruszyła w sobotę rano, 29 maja, spod Krzyża Trzeciego Tysiąclecia na Trzech Lipkach w Bielsku-Białej. Około trzysta osób, wśród których są m.in. niepełnosprawni, dzieci i młodzież, zamierza dotrzeć do Radziechów na Żywiecczyźnie, pod Krzyż Jubileuszowy na Matysce. Pokonają 32 km.
Pielgrzymka rozpoczęła się od modlitwy pod górującym nad stolicą Podbeskidzia 40-metrowym krzyżem, a następnie zapaleniem ognia z grobu Jana Pawła II. Ogień ten – przywieziony 2 lata temu przez sztafetę włoskich biegaczy – przechowują siostry redemptorystki z klasztoru na Trzech Lipkach.
Jadwiga Klimonda z radziechowskiego Stowarzyszenia Dzieci Serc przyznaje, że podczas drugiej już pielgrzymki na Matyskę uczestnicy szczególnie chcą się modlić o pokój na świecie. „Ludziom jakoś ostatnio ciężko na sercu z powodu tych wszystkich tragedii, jakie nas dotykają. Chcemy modlić się o nadzieję” – mówi Klimonda w rozmowie z KAI.
Wśród pielgrzymów idzie m.in. rodzina Lamersów z Bielska Białej. „Jestem tu dziś trochę przypadkowo. Przyjechałam z Krakowa odwiedzić rodziców, a oni zamierzali pielgrzymować. Więc i ja tu jestem, choć nie wiem, czy dojdę. Nie żałuję. Jest o co się modlić” – zwierza się Maria Lamers.
Pod pomnikiem Jana Pawła II na placu Kurii diecezjalnej zapalono znicz, a pielgrzymi spotkali się z bp Tadeuszem Rakoczym, który błogosławił ich na czas wędrowania. Wierni przejdą przez kilka podbeskidzkich gmin niosąc znicz zapalony od ognia z grobu Jana Pawła II. Po południu na szczycie Beskidu Żywieckiego odprawiona zostanie uroczysta Msza.
Góra Matyska w Radziechowach to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi potężny krzyż, a przy drodze powstały niezwykłe rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. W listopadzie odbywają się tu Zaduszki Narodowe, w czasie, w którym wspomina się osoby zasłużone dla historii Polski. Kilka lat temu rozpoczęto usypywanie symbolicznego kurhanu, upamiętniającego narodowych bohaterów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.