Pielgrzymka osób konsekrowanych do Skrzatusza
02 lutego 2022 | 22:30 | km | Skrzatusz Ⓒ Ⓟ
W tym roku Dzień Życia Konsekrowanego odbył się, nie jak w latach poprzednich w Koszalinie, lecz w Skrzatuszu – w formie pielgrzymki przypadającej w roku jubileuszu 50-lecia diecezji. Do sanktuarium przybyło ok. 60 osób, siostry z różnych zgromadzeń, konsekrowane wdowy i dziewice, bracia i kapłani zakonni. Pielgrzymce przewodniczył bp Edward Dajczak.
Kilkugodzinne spotkanie otworzyła konferencja pt. „Komunia, uczestnictwo i misja w życiu osób konsekrowanych”. Uznając współczesny indywidualizm za destrukcyjny dla relacji międzyludzkich, pasterz diecezji skierował uwagę na wartość tworzenia jednego Ciała Chrystusa.
Biskup Dajczak zauważył, że w Kościele pojawiają się nowe kategorie podziału, które grożą niewiernością Chrystusowi. – Różnorodność jest wspólnotowością charyzmatów i posługiwania – przypomniał, odnosząc się do doświadczenia pierwszych chrześcijan.
Przestrzegał przed wpadaniem w skrajności: kroczeniem albo ku podziałowi, albo ku unifikacji, absolutyzującej własne doświadczenie i narzucającej własny sposób myślenia całej wspólnocie, zgromadzeniu. Za szczególnie bolesne uznał więc, gdy podział dotyczy przeżywania Eucharystii, form przyjmowania Komunii św.
– Centrum Eucharystii stanowi to, by zachować jej nienaruszalną jedność – podkreślił. – W przeciwnym razie co możemy pokazać światu, zwłaszcza młodemu pokoleniu, które ogromnie tęskni za jednością, wspólnotowością, akceptacją? Z jakim świadectwem staniemy przed światem? – pytał.
Hierarcha docenił tendencję odradzania się charyzmatów w Kościele, które, o ile przeżywane są w jedności, objawiają paschalną rzeczywistość Kościoła. – Jak możemy spełnić Jezusowe wezwanie do miłości nieprzyjaciół, jeśli sami nie potrafimy zaakceptować się nawzajem w różnorodności?
Osoby konsekrowane – siostry zakonne, bracia, księża, wdowy i dziewice konsekrowane – uczestniczyły następnie we Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Liturgii przewodniczył bp Edward Dajczak, homilie wygłosił bp Krzysztof Zadarko.
Wskazując na symbolizujące Chrystusową światłość gromnice zapalane podczas liturgii uroczystości Ofiarowania Pańskiego, kaznodzieja mówił o współczesnych ciemnościach Kościoła: spadającej liczbie powołań kapłańskich i zakonnych, kryzysie rodziny, nadużyciach w Kościele, fali zeświecczenia, polaryzacji i populizmie przenoszących się z łatwością do życia Kościoła i wspólnot. – Jesteśmy w okresie kryzysu, permanentnym stanie wypalenia Kościoła – przyznał.
Zachęcał osoby konsekrowane do zasmakowania w łasce przemienienia, mającej swoje źródło w momencie chrztu. – Istota przemiany dokonuje się na górze Tabor, gdzie Pan Jezus odsłania przed wybranymi apostołami Swoje Oblicze, by potem pokazać je także na górze Golgoty – powiedział biskup.
Jak dodał, trudne wsłuchiwanie się w wołanie Chrystusa z Krzyża poprzedza głos powołania Bożego i fascynacja Nim, intymność westchnień „dobrze nam tu być” szeptanych do ucha Pana. – Między tymi dwiema górami odbywa się życie człowieka. Każda epoka i każdy życiorys mają takie chwile: te na Taborze i na te Golgocie – powiedział.
W kontekście jubileuszu 50–lecia diecezji biskup Zadarko podjął temat roli wspólnot zakonnych w diecezjalnym Kościele. Wspomniał nie tylko obecnych, ale i wiele osób konsekrowanych upamiętnionych w nagrobkach na cmentarzach, które przez 50 lat istnienia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej budowały ją i zostawiły trwały świat w sercach jej mieszkańców.
– Nie jesteście dodatkiem do życia parafialnego i diecezjalnego. Jesteście dla diecezji znakiem czasu. Świadectwem życia konsekrowanego pokazujecie, jak przeżywa się Tabor i Golgotę. To jest bardzo ważne i cenne, bo nowe znaki czasu , które są do podjęcia, wymagają z waszej strony decyzji: chcę wrócić do pierwotnej miłości, odczytać na nowo wezwanie „pójdź za Mną”.
Biorąc pod uwagę specyfikę diecezji, kaznodzieja stwierdził, że obecność osób konsekrowanych jest potrzebna jako świadectwo życia w taki sposób, by objawiała się chwała Boża. Dlatego namawiał je do odwagi wyruszenia ku Bogu, szukaniu Mesjasza, błogosławienia Go, jak Symeon Dzieciątko Jezus.
W ramach pielgrzymki odbyła się też adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Miłosierdzia Bożego, spotkanie dotyczące propozycji przeżycia jubileuszu 50-lecia diecezji oraz spotkanie w kawiarence.
Przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego w 1997 r. Jan Paweł II ustanowił Światowym Dniem Życia Konsekrowanego, stwarzając okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.