Pielgrzymka Osób Walczących z Mukowiscydozą na Jasną Górę
24 marca 2024 | 17:02 | Maria Bareła-Gawenda, BP @JasnaGóraNews | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
W Polsce na mukowiscydozę choruje około 2 tys. osób, a rocznie diagnozowana jest u ok. 80 dzieci. Na Jasnej Górze odbyła się dwudniowa pielgrzymka osób walczących z tą nieuleczalną chorobą. Uczestnicy zawierzyli Matce Bożej wszystkich cierpiących i ich rodziny, bo jak podkreślają z Jezusem łatwiej jest dźwigać krzyż choroby.
Mamy za co dziękować, ponieważ od dwóch lat w Polsce dostępne są leki przyczynowe. One hamują chorobę i pozwalają naszym dzieciom lepiej oddychać i funkcjonować na co dzień. To jest diametralna różnica w jakości ich życia. Dla nas ten lek to owoc corocznych pielgrzymek na Jasną Górę, modlitwy różańcowej i oddania Matce Bożej – powiedziała Olena Krawczuk-Chojnacka, mama 24 letniego Norberta chorego na mukowiscydozę.
– Pielgrzymka jest dla mnie spotkaniem z osobami, które mają wspólny mianownik, a jest nim choroba. To czas podziękowania Bogu za to, że nas prowadzi i dodaje sił do mierzenia się z trudem choroby i ciężarem codzienności – powiedziała Anna Maciejewska z Gdańska
Kobieta opowiadała, że sama zmaga się z chorobą i dzięki temu, że są leki przyczynowe, które hamują jej proces może w miarę normalnie żyć, ale to, że są dostępne zawdzięczają Matce Bożej i św. s. Faustynie Kowalskiej. Dodała, że Jezus uczy ich otwartości i dzięki Niemu widzą szerszą perspektywę ich cierpienia i tego, że z Nim ta droga będzie łatwiejsza.
Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM), które jest organizatorem pielgrzymek na Jasną Górę wspiera chorych na mukowiscydozę i ich rodzin w walce o godne i jak najdłuższe życie. Pracownicy są blisko podopiecznych i pomagają im w zmaganiu się z codziennymi problemami.
Anna Mazur Gałka z Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą zaznaczyła, że od dwóch lat refundowane są leki przyczynowe, ale tylko dla grupy osób od dwunastego roku życia. Nie wszyscy pacjenci mogą z nich skorzystać, ponieważ są różne mutacje.
Wszystkie działania Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą służą temu, by leki mogły być dostępne dla wszystkich chorych. Leki to szansa dla nastolatków, ale też chorych dorosłych, bo ich przybywa. Od momentu zdiagnozowania choroby, nie choruje tylko pacjent, ale cała rodzina – powiedziała Anna Mazur Gałka, której syn od 19 lat cierpi na mukowiscydozę.
Z uczestnikami pielgrzymki modlił się ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. – W czasie tej pielgrzymki wybrzmiała prawda, że sens życia nie wypływa z choroby tylko z dobra, które może rodzić się poprzez przeżywanie choroby, ale także poprzez rodziny towarzyszące bliskim w cierpieniu. Bo z każdego cierpienia Bóg może wyprowadzić dobro – powiedział duchowny.
Mukowiscydoza jest chorobą o podłożu genetycznym i polega na nadmiernej produkcji śluzu przez organizm, co powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe, zwłaszcza w układzie oddechowym i pokarmowym. Należy do rzadkich chorób przewlekłych, ogólnoustrojowych i kompleksowych, co oznacza, że w miarę jej postępowania następuje dysfunkcja różnych narządów wewnętrznych, przede wszystkim trzustki i wątroby.
Jest to choroba nieuleczalna, ale dzięki wczesnemu rozpoznaniu, odpowiedniemu i stałemu leczeniu objawowemu, rehabilitacji oraz szybkiemu rozwojowi medycyny można dać chorym szansę na dłuższe i lepsze życie.
W Polsce choruje na nią około 2 tys. osób, a rocznie diagnozowana jest u ok. 80 dzieci. Zapewnienie właściwej opieki osobie chorej na mukowiscydozę wpływa nie tylko na podniesienie jakości codziennego życia, ale daje także duże szanse na jego wydłużenie.
Dzięki odpowiedniemu leczeniu i reżimowi życia udaje się ten wiek przedłużyć. Przeciętny wiek, które osiągają osoby chore to 24 lata, teraz dzięki lekom nawet 35 lat. To duży postęp, w którym też wielką rolę odgrywają leki przyczynowe, rehabilitacja, zwłaszcza ta domowa, bo każdy pobyt chorego na mukowiscydozę w szpitalu niesie wielkie zagrożenie ze względu na podatność na stany zapalne układu oddechowego, na możliwość infekcji, zakażeń krzyżowych i związanych z tym powikłań.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.