Pielgrzymka Pamięci do Treblinki
29 sierpnia 2022 | 11:35 | apis | Kielce Ⓒ Ⓟ
V Pielgrzymka Pamięci do byłego niemieckiego obozu śmierci w Treblince zwieńczyła 28 sierpnia obchody 80. rocznicy zagłady kieleckiego getta. Zorganizowane one były w dniach 20 – 28 sierpnie przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.
Uczestnicy pielgrzymki modlili przy kamieniach oznaczonymi nazwami państw i miejscowości, w intencji mieszkańców pochodzenia żydowskiego, którzy wywiezieni zostali do obozu śmierci i ponieśli w sposób okrutny śmierć. Odczytane zostały nazwiska zamordowanych kielczan. Zapalone zostały także znicze pamięci.
Organizatorzy przytoczyli fragment świadectwa Jankiela Wiernika z książki „ Rok w Treblince”, w którym czytamy m.in.: „W okresie, gdy przybyłem do obozu, były już gotowe cztery komory betonowe na wysokiej podmurówce. […] Zatruwanie odbywało się przez sprowadzenie gazu spalinowego z motoru, który zamontowany był w specjalnym drewnianym pomieszczeniu. W drodze do śmierci bito i popychano ich kolbami i „gazrurą”. Puszczano na nich psy. Psy szczekały, gryzły i rzucały się na ofiary. Każdy więc z krzykiem, chcąc uniknąć uderzeń i psów, rzucał się w objęcia śmierci i wbiegał do komory (…)”
Pielgrzymom przewodził Bogdan Białek, prezes Stowarzyszania im. Jana Karskiego. W drodze do Treblinki uczestnicy zwiedzili m.in. nową wystawę pt. „Tańczący 1944. Mieczysław Wejman” w Żydowskim Instytucie Historycznym.
Jubileuszowe uroczystości 80. rocznicy zagłady kieleckiego getta odbywały się w ramach obchodów Roku Pamięci o Ofiarach Kieleckiego Getta ustanowionego 17 lutego br. uchwałą Rady Miasta Kielce.
Getto w Kielcach utworzono na mocy rozporządzenia niemieckiego starosty miejskiego z 31 marca 1941 roku. Jego teren zajmował 0,46 km. kw., co stanowiło około 1,1 proc. ówczesnego obszaru miasta. Znajdowało się tam 500 budynków mogących pomieścić 15 000 osób. Jego likwidacja nastąpiła w 1942 r.
W dniach 20-24 sierpnia 1942 roku z Kielc wywieziono do obozu w Treblince ok. 20 000 – 21 000 osób. W mieście zabito ok 1500 Żydów, głównie starszych, chorych i dzieci. Po zakończeniu akcji w Kielcach pozostało ok. 2 000 Żydów, których uwięziono w obozie pracy przy ul. Stolarskiej i Jasnej.
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, które powstało w 2005 roku w Kielcach organizuje w powołanym przez siebie Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu m.in.: zajęcia edukacyjne dla młodzieży szkolnej, studentów, nauczycieli i innych grup zawodowych, związane z historią i kulturą żydowską, stereotypami, uprzedzeniami, tolerancją. Co roku Stowarzyszenie upamiętnia ofiary Holokaustu oraz ofiary pogromu z 1946 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.