Pielgrzymka Pokutna Rycerstwa Niepokalanej do Kalwarii Świętokrzyskiej
28 lutego 2024 | 12:42 | dziar | Morawica Ⓒ Ⓟ
Członkowie Rycerstwa Niepokalanej z diecezji kieleckiej oraz innych ruchów i wspólnot maryjnych, spotkają się w sobotę 9 marca podczas Pielgrzymki Pokutnej do Kalwarii Świętokrzyskiej w Morawicy, której centralnym wydarzeniem będzie Eucharystia pod przewodnictwem bp. Andrzeja Kalety.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 8.00 modlitwą różańcową z rozważaniem tajemnic bolesnych. Następnie uczestnicy obejrzą spektakl pt. „Gość oczekiwany” w wykonaniu wspólnoty „Pełni Nadziei” z parafii w Morawicy. O godz. 10 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Kalety.
Po Eucharystii wyruszy Droga Krzyżowa odprawiana na wzgórzu Kalwarii Świętokrzyskiej. Będzie jej przewodniczył o. Ryszard Żuber OFMConv – Prezes Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej w Polsce. Ponadto pielgrzymów czeka nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i modlitwa różańcowa oraz wspólny posiłek.
– Szczególne zaproszenie kierujemy do księży, którzy pełnią funkcję parafialnych opiekunów Rycerstwa Niepokalanej wraz ze swoimi wspólnotami, jak również wszystkich chętnych, którzy chcą włączyć się w modlitwę pokutną – zachęca ks. Sebastian Seweryn, diecezjalny asystent Rycerstwa Niepokalanej.
Wielkopostna Pielgrzymka Pokutna Rycerstwa Niepokalanej to już tradycja. W tym roku odbędzie się ona po raz 26, jak co roku do Morawicy na Kalwarię Świętokrzyską, z której budową związana była przed laty ta inicjatywa pielgrzymkowa.
Ks. Sebastian Seweryn zwraca uwagę na motyw „Rycerstwa stojącego pod krzyżem, jak Maryja”. W takim właśnie duchu od ponad ćwierćwiecza odbywa się pielgrzymka do Kalwarii w Morawicy. Uczestniczą w niej delegaci z wielu parafii oraz z innych ruchów i stowarzyszeń, szczególnie tych maryjnych, jak np. Apostolat Maryjny. Zwykle jest to kilkaset osób. Wówczas przyjmowani są także nowi członkowie.
Ks. Seweryn zachęca do odkrywania Maryi, w czym pomaga uczestnictwo w szeregach RN, udział w rekolekcjach wyjazdowych, dniach skupienia, poprzez propozycje konferencyjne, studia, publikacje i wiele innych. – Życzyłbym sobie, aby rys maryjny charakterystyczny dla Rycerstwa Niepokalanej, był bardziej widoczny wśród ludzi młodych, aby odkrywali Matkę Bożą, pośredniczkę wszelkich łask – mówi ks. Seweryn.
Kalwaria Świętokrzyska, do której pielgrzymuje Rycerstwo została zbudowana na wzgórzu (251 m n p m), w pobliżu zabezpieczonej i wstępnie wyremontowanej zabytkowej kaplicy Oraczewskich oraz zbudowanego wcześniej (lata 70 XX wieku) kościoła w Morawicy. Okazałe kaplice – stacje Męki Pańskiej, wykonano z morawickiego wapienia, w szczycie figur umieszczono bryłki z fundamentu bazyliki Grobu Chrystusa w Jerozolimie. W stacje wmurowano płaskorzeźby obrazujące Mękę Pańską oraz tablice granitowe z nazwą i tekstem biblijnym, którego wyboru dokonał ks. prof. Stanisław Czerwik.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.