Drukuj Powrót do artykułu

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

10 lipca 2011 | 16:55 | tk, lk, it / ju. Ⓒ Ⓟ

Nie brać udziału w polityce to znaczy nie żyć – powiedział na Jasnej Górze do 100 tys. pielgrzymów abp Mieczysław Mokrzycki. Msza św. na jasnogórskim szczycie była głównym punktem 19. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

Za poparcie udzielane przez toruńską rozgłośnię podziękował podczas uroczystości prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Tegoroczna pielgrzymka była dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II. Jako wotum przekazano do Sanktuarium usuniętą przez Rosjan z miejsca katastrofy smoleńskiej tablicę upamiętniającą ofiary tragedii 10 kwietnia 2010 r.

Abp Mieczysław Mokrzycki, który przewodniczył uroczystej liturgii, powiedział w homilii, że upodmiotowienie ludzi żyjących na marginesie stanowi wielkie demokratyczne osiągnięcie Radia Maryja.

„Nie brać zaś udziału w polityce to znaczy nie żyć, bo każda wypowiedź publiczna ma wymiar polityczny – mówił abp Mokrzycki. – Jeśli zaś system albo grupa ludzi chce uniemożliwić innym swobodne wypowiadanie tego, co uznają za ważne dla swojego życia i pożyteczne dla życia publicznego to taką postawę nazywamy totalitaryzmem” – powiedział hierarcha.

Wśród zasług rozgłośni metropolita Lwowa wymienił upodmiotowienie grupy społeczeństwa, która funkcjonowała dotąd na marginesie życia, jak niepełnosprawni i osoby starsze.

Wieloletni sekretarz polskiego papieża nawiązał też do przykładu życia Błogosławionego Jana Pawła II. Ojciec Św. uczył nas, że warunkiem wolności jest poznanie prawdy, a warunkiem poznania prawdy – trwanie w nauce Jezusa – powiedział abp Mokrzycki. Podkreślił, że zadanie to wypełnia również Radio Maryja i jego Rodzina.

Przemawiając do zgromadzonych pod jasnogórskim szczytem Jarosław Kaczyński zaznaczył, że nie przybył tu ze względów politycznych. „Chcę być z wami, bo tu spotyka się czynna część polskiego Kościoła” – zapewnił prezes PiS. Podziękował także "za 15 miesięcy wsparcia przez Radio Maryja, Telewizję Trwam i Nasz Dziennik". – Bez tego wsparcia ci, którzy chcieli zabić prawdę, pewnie by zwyciężyli, przynajmniej doraźnie – ocenił Kaczyński i zwracając się do o. Tadeusza Rydzyka podziękował „niezawodnemu ojcu dyrektorowi”.

Jarosław Kaczyński dodał, że na Jasnej Górze spotykają się ludzie, którzy kochają Polskę, polscy patrioci. „Chcę was, korzystając z tej niezwykłej okazji, prosić: nie dajcie się wypchnąć z naszego życia, bo dziś polskich patriotów próbuje się wypychać – mówił prezes PiS.

Zaapelował też o pamięć o tym, że śp. Lech Kaczyński "był pierwszym prezydentem, który nie miał żadnych związków z czasami niewoli, żadnymi strukturami jawnymi ani tajnymi" i że "nie tylko zabiegał, ale jeszcze wiedział jak, potrafił robić to skutecznie i dlatego tak bardzo go nienawidzono".

Następnie Kaczyński podziękował słuchaczom Radia Maryja za możliwość spotkania na Jasnej Górze. – Proszę o to, co najcenniejsze: o modlitwę za tych, którzy zginęli, za mojego brata, za wszystkich innych poległych, za tych, którzy odeszli w Katyniu, na polach walk I i II wojny światowej, po wojnie, za żołnierzy wyklętych – za tych wszystkich, którzy służyli ojczyźnie, a więc także za was i za nas samych – dodał.

Po przemówieniu prezesa PiS, słuchacze Radia Maryja odśpiewali hymn państwowy.

Na początku Mszy św. swoimi refleksjami nt. powstania stacji oraz planów na przyszłość dzielił się z pielgrzymami o. Tadeusz Rydzyk. Podkreślił, że marzy o rozwoju Radia Maryja i Telewizji Trwam, by były coraz lepsze, „by pomagały Polakom się dogadać, by wszystkie media w Polsce były środkami komunikowania, a nie manipulowania, by dziennikarze byli sługami prawdy a nie manipulantami, by nie byli najemnikami, ale sługami prawdy”.

Dyrektor toruńskiej rozgłośni ocenił, iż choć komunizm się skończył, to nie skończyły się wszystkiego jego metody. „Może nie ma w Polsce tych przesłuchań, tortur, ale czy w mediach nie ma tortur, gdy odbiera się człowiekowi dobre imię? – pytał o. Rydzyk i przypomniał niedawne ataki np. na bp. Wiesława Meringa, który wypowiedział się w obronie Radia Maryja.

Na Jasnej Górze złożono też jako wotum usuniętą przez Rosjan z miejsca katastrofy smoleńskiej tablicę upamiętniającą ofiary tragedii 10 kwietnia 2010 r. Tablicę, którą wyeksponowano podczas uroczystej Mszy, sprowadzono do kraju dzięki staraniom członków Stowarzyszenia Katyń 2010.

„Tablicę tę traktujemy jako relikwię i pragniemy ją przekazać w ręce ojców paulinów. Tu, pod opieką naszej Królowej, niech przypomina rodakom o tragicznych i wielkich dziejach narodu” – dodał Andrzej Melak, brat tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezesa Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka.
Słuchacze Radia Maryja zgromadzili się na Jasnej Górze już w sobotę. Wieczornej Mszy św. inaugurującej ich pielgrzymkę przewodniczył bp Stanisław Stefanek. W homilii nazwał on Jana Pawła II „wielkim siewcą”, który „został wyznaczony, aby Słowo Boże siać współczesnemu światu”, na wszystkich kontynentach, w sposób „niezłomny, niezwykle ofiarny, do ostatniego tchnienia”.

Ordynariusz diecezji łomżyńskiej przestrzegł jednocześnie, iż „przy siejbie są drapieżne ptaki”. „Czy podstawowe zasady moralności nie zostały wyrwane z naszej gleby przez złego, który ukrywa się pod różnymi postaciami? Czy nie zostały wydziobane przez rozkrzyczane, drapieżne ptactwo wielorakiej propagandy: publikacji, widowisk, programów, które igrają z naszą ludzką słabością?” – pytał kaznodzieja.

„Próba zagłuszenia radia to jest wielki krzyk drapieżnych ptaków, które chcą wyrwać zdrowe ziarno prawdy z serc ludzkich” – powiedział bp Stefanek dodając, że „środowisko, które tworzy Rodzinę Radia Maryja: radio, telewizja, dziennik, wydawnictwa, szkoła – dzieło ojców redemptorystów – to jest jeden z ważnych członów budowania zdrowego społeczeństwa”.

Uczestnicy 19. Pielgrzymki Rodziny radia Maryja, w telegramie do Benedykta XVI pielgrzymi podziękowali papieżowi za jego służbę Kościołowi i za słowa kierowane do Polaków.

Zgodnie z życzeniem założyciela rozgłośni o. Tadeusza Rydzyka, znaczkami pielgrzymkowymi były w tym roku biało-czerwone moherowe bereciki.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

19. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

09 lipca 2011 | 13:05 | lk, it / ju. Ⓒ Ⓟ

O przybycie do Częstochowy w biało-czerwonych moherowych berecikach na znak miłości do Ojczyzny – apeluje o. Tadeusz Rydzyk do słuchaczy Radia Maryja.

W sobotę i niedzielę na Jasnej Górze odbędzie się 19. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Co roku uczestniczy w niej kilkaset tysięcy osób.

Podczas pielgrzymki ma wystąpić prezes PiS Jarosław Kaczyński – podała „Rzeczpospolita”.

Dwudniowa pielgrzymka rozpocznie się w sobotę 9 lipca o godz. 18 Mszą św. pod przewodnictwem bp. Stanisława Stefanka. Ordynariusz łomżyński wygłosi też homilię. Ok. godz. 20.20 słuchacze toruńskiej rozgłośni zgromadzą się na Różańcu, a o godz. 21.00 odmówią Apel Jasnogórski.

W niedzielę 10 lipca modlitwę rozpoczną Godzinki (godz. 8.00), po których odbędzie się koncert w wykonaniu Zespołu Muzyki Sakralnej Lumen pod dyrekcją Zbigniewa Makłowicza. Przed główną Eucharystią wystąpi także Orkiestra Koncertowa Victoria z parafii Matki Bożej Zwycięskiej w warszawskim Rembertowie pod dyrekcją Juliana Kwiatkowskiego.

Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, wieloletni sekretarz bł. Jana Pawła II. Po Mszy nastąpi dalszy ciąg koncertu religijno-patriotycznego i okolicznościowe przemówienia. Pielgrzymkę zakończy o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego.

„Idziemy dziękować za błogosławionego Ojca Św. Jana Pawła II, bez którego pewnie nie byłoby Radia Maryja, idziemy prosić za Kościół i za Ojczyznę w sytuacji jakiej się znajdujemy i prosić za Radio Maryja, prosić o wielu ewangelicznych siewców, współpracowników w naszych mediach, duchownych i świeckich dla ratowania dusz ludzkich w Ojczyźnie naszej i na całym świecie” – wyjaśnia na stronie rozgłośni jej dyrektor, o. Tadeusz Rydzyk.

Apelując o liczny udział w pielgrzymce, redemptorysta zachęca słuchaczy do wyrabiania małych moherowych berecików w biało-czerwonych barwach – na znak, że słuchacze Radia Maryja to katolicy i kochający Ojczyznę Polacy.

„Prosimy o przesyłanie tych berecików do Radia Maryja. Rozdamy je na Jasnej Górze na znak, że kochamy Pana Boga, Kościół, Ojczyznę, że współpracujemy w dziele nowej Ewangelizacji i choć nie jesteśmy bez pamięci to potrafimy przebaczać” – informuje o. Rydzyk.

Rodzinę Radia Maryja tworzy wspólnota słuchaczy Radia Maryja oraz osób identyfikujących się z poglądami prezentowanymi w tej rozgłośni. Na jej strukturę składają się m.in. Biura, Koła Przyjaciół, Koła Młodzieżowe oraz Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci. Działają one przy parafiach za zgodą proboszcza. Obecne są zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Statut Rodziny Radia Maryja zatwierdzony został przez Konferencję Episkopatu Polski w maju 2006 r.

Członkowie Rodziny Radia Maryja angażują się w życie parafii, organizują spotkania regionalne i dni skupienia. Od 1993 r. uczestniczą też w dorocznej pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która organizowana jest w drugą niedzielę lipca.

Dokładna liczba członków Rodziny Radia Maryja nie jest znana. Samego radia słucha prawdopodobnie od 1 do 1,5 mln. osób. Według różnych danych w pielgrzymkach Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę uczestniczy od 200 tys. do 0,5 mln osób.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

17. pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

11 lipca 2009 | 11:40 | it / matt. Ⓒ Ⓟ

XVII Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja rozpocznie się w sobotę wieczorem na Jasnej Górze. Dwudniowe spotkanie może zgromadzić nawet ok. 200 tys. osób.

Pielgrzymkę zainaugurowała o godz. 18.00 Msza Św. na szczycie pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca ze Świdnicy. Wraz z bp. Decem Eucharystię na jasnogórskim szczycie koncelebrował biskup zamojsko-lubaczowski Wacław Depo, biskup brazylijskiej diecezji Itabuna Czesław Stanula oraz biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski. Obecny jest także dyrektor rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk.

O. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry witając pielgrzymów dziękował im za to, że są „głównym bastionem wiary i patriotyzmu”. Po Eucharystii zaplanowano modlitwę różańcową, po czym o 21.00 Apel jasnogórski prowadzony przez wikariusza prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Piotra Chyłę.

Główne uroczystości w ramach spotkania Rodziny Radia Maryja odbędą się w niedzielę. Rozpoczną je godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP o godz.8.00. Pół godziny później odbędzie się koncert w wykonaniu Kapeli znad Baryczy, cygańskiego zespołu „Terne Roma” oraz Orkiestry Koncertowej „Victoria” z Warszawy-Rembertowa.

Przed uroczystą sumą o 10.00 zaplanowano odznaczanie „moherowymi berecikami”. O wykonanie i przesyłanie do Radia Maryja małych moherowych berecików o średnicy 5 cm apelował do „zdolnych pań i panów” o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor toruńskiej rozgłośni.

„Przyczepimy je sobie na Jasnej Górze na naszych ubraniach. W tych berecikach przesłanych do Radia Maryja umieścimy napis 'Kocham Pana Boga, Kościół, Polskę, ludzi’. Opatrzymy też specjalnym, pamiątkowym stemplem Radia Maryja. Potrzebujemy ich tysiące. Stu wykonawcom największej liczby moherowych berecików wręczymy na Jasnej Górze piękne, małe srebrne odznaki Radia Maryja” – napisał w apelu o. Rydzyk.

Msza Św. pod przewodnictwem bp Wacława Depo, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej rozpocznie się o godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie.

Pielgrzymkę zakończy o 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Lipcowe jasnogórskie spotkanie słuchaczy toruńskiej rozgłośni to tradycyjnie pierwsza w roku tak liczna pielgrzymka odwiedzająca częstochowskie sanktuarium. Do przyjęcia tysięcy pielgrzymów przygotowana jest zarówno Jasna Góra, jak i miasto.

Jak poinformowali przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Częstochowy, bez przerwy w sobotę i niedzielę pracować będą izby przyjęć w dwóch częstochowskich szpitalach na Zawodziu oraz przy ul. Bony. Na placu przed szczytem na czas głównych niedzielnych uroczystości rozstawione zostaną dwa namioty medyczne, jeden od ul. Siedmiu Kamienic, drugi – 3 Maja.

Wśród pielgrzymów krążyć będą harcerze oraz CB-radiowcy, a pięć karetek pogotowia czekać będzie w gotowości, na wypadek gdyby pomoc udzielana na miejscu miała nie wystarczyć i konieczny okazał się transport chorych do szpitali. Straż miejska z kolei ma pilnować, by pasaż Bareły (między parkami a błoniami) był przejezdny, bo to on jest wyznaczony jako medyczna droga ewakuacyjna.

Dziś w sąsiedztwie klasztoru pojawi się 19 przenośnych toalet, uruchomione zostaną także punkty czerpania wody pitnej oraz punkty osób zaginionych. Jeden z punktów zbiórki dla osób, które zgubiły swoją grupę wyznaczono przed pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przedstawiciele miasta jednak przypominają organizatorom, że każdy uczestnik pielgrzymki powinien mieć przy sobie numer telefonu do kierownika swojej grupy i zapisane miejsce postoju autokaru.

Na Jasnej Górze całodobowo działają: Dom Pielgrzyma, hale, herbaciarnia, parkingi, pomocą służy Centrum Informacji Turystycznej. Jedną z najbardziej ułatwiających życie pielgrzymów i turystów nowością, sprawdzoną już w ubiegłym roku, jest wyświetlanie komunikatów o porządku dnia w sanktuarium w języku polskim i angielskim na dużych tablicach diodowych na bramie Jana Pawła II (od strony Domu Pielgrzyma) i na dziedzińcu jasnogórskim od strony wejścia do bazyliki.

Rodzinę Radia Maryja tworzy wspólnota słuchaczy Radia Maryja oraz osób identyfikujących się z poglądami prezentowanymi w tej rozgłośni. Na jej strukturę składają się m.in. Biura, Koła Przyjaciół, Koła Młodzieżowe oraz Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci. Działają one przy parafiach za zgodą proboszcza. Obecne są zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Statut Rodziny Radia Maryja zatwierdzony został przez Konferencję Episkopatu Polski w maju 2006 r. Członkowie Rodziny Radia Maryja angażują się w życie parafii, organizują spotkania regionalne czy dni skupienia. Od 1993 r. uczestniczą też w dorocznej pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która organizowana jest w drugą niedzielę lipca.

Dokładna liczba członków Rodziny Radia Maryja nie jest znana. Samego radia słucha prawdopodobnie od 1 do 1,5 mln. osób. Według różnych danych w pielgrzymkach Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę uczestniczy od 200 tys. do 0,5 mln. osób.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.