Pielgrzymka rowerowa z bydgoskiego Sanktuarium Zawierzenia do Sanktuarium Przymierza w Koszalinie
22 lipca 2024 | 12:24 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
Sanktuarium Zawierzenia na bydgoskich Piaskach było miejscem, z którego wyruszyła rowerowa pielgrzymka do Sanktuarium Przymierza na Górze Chełmskiej w Koszalinie.
Pomysł takiej formy rekolekcji zrodził się w sercu Adama Jucewicza OFS z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. – W miejscu, gdzie posługują w Bydgoszczy ojcowie jezuici, poznałem ludzi z rowerową pasją. To zainspirowało mnie do tego, by połączyć ją z pielgrzymowaniem po Polsce. I tak osiem lat temu wybraliśmy się do Świętej Lipki – mówi Adam Jucewicz OFS.
Wówczas było to pięć osób. Pielgrzymi początkowo nawiedzali sanktuaria maryjne, a następnie miejsca cudów eucharystycznych w Legnicy czy Sokółce. – W tym roku wybór padł na sanktuarium na Górze Chełmskiej. Motywacją był fakt, że od kilku lat współpracuję z siostrami szensztackimi przy organizacji wydarzeń w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na bydgoskich Piaskach. W ten sposób chcemy oddać cześć Maryi i jeszcze lepiej do Niej przylgnąć, a przy okazji wypocząć kilka dni nad morzem – dodał Adam Jucewicz OFS.
Na jednośladach wyruszyło dziewięć osób. – Każdy dzień pielgrzymki będzie okazją do modlitwy, refleksji i umacniania wiary. Wspólna droga, pełna wyzwań i duchowych przeżyć, zbliży was do siebie i pozwoli doświadczyć jedności w Chrystusie – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie.
Ordynariusz diecezji bydgoskiej dodał, że Jezus nie narzuca swojej obecności. Robi „swoje” i raczej czeka na człowieka, który Go potrzebuje. Jest łagodny i cierpliwy, ale konsekwentny, wręcz uparty: „aż zwycięsko sąd przeprowadzi”. – „Zwycięsko”, to znaczy pozytywnie dla nas. Zrobi wszystko, by rozkwitło nawet najmniejsze dobro, które jest w nas. Często czujemy się słabi w walce z grzechem. Człowieka słabego traktuje się z wielką delikatnością. Tak też traktuje nas Pan Jezus. Łagodność, cierpliwość i Jego wytrwałość w doprowadzaniu nas do nieba nie mają granic – dodał bp Włodarczyk.
W Polsce istnieje sześć takich sanktuariów, wokół których tworzą się centra duchowości szensztackiej i ośrodki apostolskiego oddziaływania. Na całym świecie istnieje ok. 200 sanktuariów wzorowanych na „prasanktuarium” w Schönstatt k. Vallendar.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.