Pielgrzymka środowisk twórczych na Jasną Górę
12 października 2013 | 19:37 | rk Ⓒ Ⓟ
Twórcy z diecezji bielsko-żywieckiej, ze swoim duszpasterzem ks. Eugeniuszem Burzykiem, wzięli udział w 31. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Środowisk Twórczych, która odbyła się 12 października na Jasnej Górze. Do sanktuarium przybyli malarze, pisarze, aktorzy i inni przedstawiciele świata kultury z całej Polski.
Pielgrzymkę rozpoczęła Droga Krzyżowa na jasnogórskich Wałach. W południe wierni zgromadzili się na Eucharystii przez Cudownym Obrazem Matki Bożej. Mszy św. przewodniczył ks. inf. Jerzy Bryła, duszpasterz środowisk twórczych w Krakowie.
Ks. Burzyk przyznał w rozmowie z KAI, że nawet tak krótki pobyt na Jasnej Górze przypomina o wartościach duchowych, które powinny stać u podstaw twórczości.
„Tutaj zapominamy o sensacyjnych wydarzeniach, a tym samych powierzchownych i szybko przemijających, którymi żyje, a czasem nawet z upodobaniem szokuje współczesny świat. Dzięki modlitwie i refleksji przed Cudownym Obrazem na najtrudniejsze i najbardziej przykre sprawy patrzymy w perspektywie zbawienia i życia wiecznego” – zauważa ks. Burzyk.
Podczas pielgrzymki twórców odbyła się też promocja książki „Z pastorałem i humorem” Marka Mirosławskiego, opowiadająca o zmarłym w 2011 roku biskupie Albinie Małysiaku – długoletnim sufraganie archidiecezji krakowskiej.
Duszpasterstwo Środowisk Twórczych założył w 1978 roku w Warszawie ks. prałat Wiesław Niewęgłowski. Potem ośrodki duszpasterskie powstawały w innych miastach. Dziś wszystkie diecezje prowadzą duszpasterstwa dla twórców.
Pielgrzymki zainicjowano w okresie stanu wojennego. Wtedy były wyrazem oporu przeciw polityce ówczesnych władz. Dziś mają inne znaczenie, gdyż ich uczestnicy przybywają na Jasną Górę z własnymi, indywidualnymi intencjami.
W diecezji bielsko-żywieckiej duszpasterstwo środowisk twórczych istnieje od 1993 roku. Od początku prowadzi je ks. Eugeniusz Burzyk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.