Drukuj Powrót do artykułu

Pielgrzymka trzeźwościowa w drodze do Niepokalanowa

26 czerwca 2018 | 09:58 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Zofia I Marek Bazak / East News

Ponad 100 pątników idzie w pieszej pielgrzymce trzeźwościowej z Radomia do Niepokalanowa. Uczestniczą w niej osoby dorosłe i młodzież, przedstawiciele środowisk trzeźwościowych oraz osoby, którym zależy na promowaniu życia wolnego od uzależnień. Pątniczy trud podjęło także dwóch osadzonych Aresztu Śledczego w Radomiu.

Pielgrzymka rozpoczęła się 25 czerwca Mszą świętą, której w radomskiej katedrze przewodniczył bp Adam Odzimek. – 29 lat temu zrodziła się ta niezwykła idea. Był przy mnie ks. Marek Dziewiecki i ks. Piotr Jaśkiewicz. Wtedy powiedziałem, że jeżeli rozpoczynamy, to zadbajmy, aby ta pielgrzymka trwała, bo to niezwykły czas i niezwykłe doświadczenie wspólnoty – mówił bp Odzimek.

W homilii ks. Konrad Wójcik, duszpasterz trzeźwości i dyrektor pielgrzymki mówił, że hasło pielgrzymki: “Trzeźwość-Wolność” nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Nie da się korzystać właściwie z wolności, jeżeli każdy z nas nie będzie wolny wewnętrznie. Wolny do tego, aby obdarzać innych miłością, dobrocią, by pięknie żyć i być wolnym od grzechu, wszelkiego rodzaju uzależnień, zniewoleń. W roku jubileuszowym chcemy sobie uświadomić, jak ważna jest praca, nad tym, żeby tej wolności wewnętrznej nie stracić. Jest nam potrzebna, byśmy mogli zjednoczyć się w pełni z Bogiem, który jest miłością – tłumaczył ks. Wójcik.

Każdego roku na 130-kilometrowy szlak wyrusza od 100 do 200 osób. Przez pięć dni wierni uczestniczą w codziennej Mszy św. i nabożeństwach wieczornych, słuchają konferencji i dzielą się świadectwem życia. Pielgrzymka zakończy się 30 czerwca w Niepokalanowie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.