Pielgrzymki do polskiego sanktuarium św. Mikołaja
06 grudnia 2019 | 14:50 | rk / hsz | Pierściec Ⓒ Ⓟ
Do sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu koło Skoczowa przybywają kolejne grupy pielgrzymkowe, pragnące modlić się w różnych intencjach za wstawiennictwem patrona chorych i ubogich. Tutejsza świątynia należy do nielicznych w Polsce poświęconych biskupowi z Miry. W ciągu kilku dni poprzedzających niedzielną sumę odpustową sanktuarium odwiedzi kilka tysięcy wiernych z różnych z zakątków diecezji bielsko-żywieckiej.
Kustosz sanktuarium w Pierścu ks. Zbigniew Paprocki zwrócił uwagę, że św. Mikołaja nie można sprowadzać do postaci miłego, starszego pana znanego z popularnych reklam lub filmowych baśni. „To był biskup Kościoła, męczennik, który trafił do w więzienia w czasach nietolerancyjnych wobec chrześcijan. Stawał w obronie ortodoksyjnej nauki Kościoła, wspierał ludzi niesłusznie oskarżanych i więzionych. Miał łaskę czynienia cudów jeszcze za życia. Jest postacią jak najbardziej dla dorosłych” – dodał w rozmowie i przypomniał, że do beskidzkiego sanktuarium ludzie przyjeżdżają z bardzo poważnymi problemami.
„Po ludzku sądząc, są to często sytuacje bez wyjścia. Tu od 500 lat ludzie proszą św. Mikołaja, by im pomógł te problemy rozwiązać. I tak się często dzieje” – zaznaczył i przyznał, że zawsze wielkim przeżyciem jest dla niego odczytywanie konkretnych świadectw ludzi, którzy doznali łaski uzdrowienia za wstawiennictwem św. Mikołaja.
Główne uroczystości odpustowe w Pierśćcu odbędą się w niedzielę, 8 grudnia, a w ciągu najbliższych kilku dni sanktuarium na Śląsku Cieszyńskim odwiedzą kolejne grupy pielgrzymkowe – przede wszystkim z najbliższego dekanatu skoczowskiego, ale i z innych zakątków diecezji. 6 grudnia przeznaczony jest przede wszystkim dla pielgrzymów z pobliskiego Chybia, którzy odwiedzają sanktuarium od ponad półwiecza.
Kazania podczas odpustu oraz modlitw pielgrzymów głosi w tym roku ks. Mirosław Tosza, założyciel wspólnoty „Betlejem” w Jaworznie. Jej celem jest niesienie pomocy osobom ubogim i bezdomnym. Duchowny zauważył w jednym z kazań adresowanych, że patron ubogich był człowiekiem, który dał się prowadzić przez całe swe życie słowu Bożemu. „On, jak wielu innych świętych, miał odwagę iść za słowem i być mu wiernym” – wyjaśnił.
Historia Pierśćca związała się z kultem figury św. Mikołaja. Pierwsza kaplica poświęcona św. Mikołajowi powstała prawdopodobnie w XIV wieku. W 1616 r. pożar strawił całą wieś. Z żywiołu uratowano jedynie figurę św. Mikołaja, co uznano za cudowny znak. W 1618 r. protestanci wybudowali nowy kościółek pw. św. Mikołaja, co jest ewenementem w historii reformacji na Śląsku Cieszyńskim, gdyż luteranie nie dedykują swych świątyń świętym.
W 1718 r. kościółek przeszedł z powrotem w ręce katolików. Wkrótce postanowiono wybudować nowy, większy kościół. Świątynia powstała w ciągu jednego roku. Poświęcona została w 1888 roku, a konsekrowana w 1889 roku przez biskupa cieszyńskiego Franciszka Śniegonia.
Relikwie świętego z Bari przywiózł do Pierśćca w 1964 r. bp Bolesław Kominek, wracający z obrad II Soboru Watykańskiego.
Pielgrzymi odwiedzający sanktuarium przywożą często ze sobą chusteczki i bieliznę osób chorych, którymi dotykają figury św. Mikołaja. W ten sposób proszą o wstawiennictwo świętego i modlą się o uzdrowienie bliskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.