Pielgrzymki rowerowa i od morza do Tatr na 40-lecie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
05 lipca 2012 | 23:38 | kap Ⓒ Ⓟ
Pielgrzymi z diecezji koszalińsko-kołobrzeskie zdecydowali się uczcić 40. rocznicę jej powstania w niecodzienny sposób. Pątnicy na rowerach pojadą do Rzymu, zaś jedna z grup pieszej pielgrzymki pomaszeruje od morza do Tatr.
Już w tę sobotę, 7 lipca spod katedry w Koszalinie wyruszą do Częstochowy pielgrzymi na rowerach. Pielgrzymka organizowana po raz trzeci i tym razem będzie miała nieco dłuższą trasę. Po dotarciu na Jasną Górę część uczestników wyruszy dalej, do Rzymu.
Czterdziestu rowerzystów, dziękując za każdy rok istnienia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, pokona prawie dwa tysiące kilometrów. – Chcemy dziękować za łaskę wiary i za dzieła jakie w diecezji zostały podjęte, m.in. za powołania kapłańskie i zakonne, za dzieła charytatywne, za lud Boży, biskupów pełniących posługę w tej diecezji – wyjaśnia ks. Tomasz Roda, inicjator Diecezjalnej Pielgrzymki.
W poniedziałek z pielgrzymami, którzy zjadą się do diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu, spotka się bp Edward Dajczak. Rano odprawi dla pielgrzymów Mszę św. i pobłogosławi uczestników pielgrzymki. Na Jasną Górę pielgrzymi dotrą 14 lipca i tego dnia nastąpi przegrupowanie. 40 rowerzystów będzie kontynuowało wyprawę do Rzymu przez Czechy, Austrię i Włochy. Odwiedzą m.in. Mariazell, Asyż i Wenecję.
Te „rekolekcje w drodze” oparte są na codziennej Mszy Św., Różańcu, Aniele Pańskim, Apelu Jasnogórskim, konferencjach i śpiewie.
Kolejne etapy pielgrzymki będzie można śledzić na stronie pielgrzymki www.rowerowa.info, na profilu na portalu społecznościowym facebook/rowerowa.info i internetowych stronach tygodnika „Gość Niedzielny”. Relacje z pątniczego szlaku rowerowego przygotuje również Radio Plus Koszalin, Radio Koszalin oraz „Gość Niedzielny”.
Nie tylko pielgrzymi rowerowi postanowili mocno zaakcentować rocznicę diecezji. Także pątnicy piesi nie zakończą swojej pielgrzymiej wędrówki w Częstochowie, tylko na Giewoncie. – To podwójna okazja do świętowania. Piesza Diecezjalna Pielgrzymka na Jasna Górę też obchodzi swój jubileusz. W tym roku na pątniczy szlak wyjdzie po raz trzydziesty. Dlatego postanowiliśmy uczcić te dwa wydarzenia – wyjaśnia ks. Tomasz Kudaszewicz, przewodnik słupskiej grupy pieszej pielgrzymki a zarazem inicjator i przewodnik grupy, która powędruje do Tatr.
Duszpasterz przyznaje, że myśl o pielgrzymowaniu od morskiego brzegu po górskie szczyty rodziła się już od dłuższego czasu. Rok diecezjalnego dziękczynienia stał się dobrą okazją do podjęcia się tego wyzwania. – Pielgrzymka to nie tylko forma pokutna, ale także okazja do ewangelizowania, do dawania świadectwa wiary, do którego wezwał nas wszystkich podczas uroczystości rocznicowych bp Edward Dajczak. Chcemy ponieść nasze świadectwo przez całą Polskę – od morza po krzyż na Giewoncie – mówi ks. Kudaszewicz.
Pielgrzymka do Tatr jest częścią wielkiej pielgrzymki diecezjalnej na Jasna Górę. Pielgrzymi ruszą 25 lipca po Mszy św. o wschodzie słońca na usteckim molo. Podobnie jak pozostałe grupy, które schodzą się promieniście z całej diecezji do Skrzatusza, dotrze do sanktuarium 1 sierpnia i stąd wyruszą dalej do Częstochowy. 13 sierpnia dotrą do stóp Czarnej Madonny. Tu nastąpi „przegrupowanie” i część pielgrzymów powędruje dalej. Po 28 dniach zakończą swoje maszerowanie na Giewoncie. – Nie trzeba koniecznie startować z Ustki, żeby pomaszerować do Tatr. Każdy pielgrzym, który idzie w diecezjalnej pielgrzymce ze swoją grupą, może zdecydować się na dalsze pielgrzymowanie. Trzeba tylko, ze względów organizacyjnych, wcześniej zgłosić chęć udziału pod adresem mailowym: tkudaszewicz@wp.pl lub telefonicznie: 503 701 510 – mówi ks. Kudaszewicz. Informacje o pielgrzymce można znaleźć także na facebooku (Diecezjalna Piesza Pielgrzymka od Morza do Tatr).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.