Pierściec: okrojona Pielgrzymka Apostolstwa Dobrej Śmierci do św. Mikołaja
28 listopada 2020 | 17:49 | rk | Pierściec Ⓒ Ⓟ
Zaledwie około czterdziestu kilku członków Apostolstwa Dobrej Śmierci (ADŚ) z diecezji bielsko-żywieckiej uczestniczyło 28 listopada w 18. Regionalnym Dniu Skupienia w sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim. Zamiast setek pielgrzymów ze wspólnot modlitewnych, które co roku modlą się tutaj i przypominają o konieczności dobrego przygotowania się do ostatecznego spotkania z Bogiem, z powodu pandemii na modlitwie przed cudowną figurą mogło się w sobotę spotkać tylko kilkadziesiąt osób. Na tyle pozwalały przepisy sanitarno-epidemiczne.
Eucharystii przewodniczył kustosz sanktuarium ks. Sebastian Rucki, a kazanie wygłosił ks. Marcin Wróbel – bielsko-żywiecki moderator ADŚ. Kapłan przypomniał m.in., że św. Mikołaj, był, jak to ujął św. Jan Paweł II, „patronem daru człowieka dla człowieka”. Zwrócił też uwagę, że fundamentem świętości dla biskupa z Miry była służba Bogu i człowiekowi. „Charakteryzowała go bezinteresowna i ofiarna miłość” – dodał.
Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo ku czci św. Mikołaja zakończone błogosławieństwem relikwiami.
Świątynia w Pierścu jest jedną z nielicznych w Polsce poświęconych biskupowi z Miry, a grudniowe uroczystości zazwyczaj ściągają do sanktuarium co roku tysiące pielgrzymów z okolic Skoczowa, Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic.
Apostolstwo Dobrej Śmierci działa w około 70 parafiach diecezji bielsko-żywieckiej. ADŚ pielgrzymuje do Pierśćca oraz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie.
Główna siedziba ADŚ znajduje się w Tinchebray we Francji. 30 maja 1987 r. w najstarszym sanktuarium maryjnym w Górce Klasztornej kard. Józef Glemp oficjalnie zatwierdził polską filię stowarzyszenia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.