Pierściec: pielgrzymki w największym polskim sanktuarium św. Mikołaja
07 grudnia 2016 | 09:32 | rk Ⓒ Ⓟ
W największym polskim sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim modlili się 6 grudnia wieczorem liczni pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej. Przed cudowną figurą św. Mikołaja, przy której wierni od lat wypraszają łaski zdrowia dla siebie i bliskich, swoje modlitwy podczas Mszy św. zanosili m.in. wierni z pobliskiego Chybia, skąd pielgrzymki do pierściańskiego sanktuarium wyruszają nieprzerwanie od ponad pół wieku.
Kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Paprocki na początku liturgii odczytał trzy świadectwa uzdrowień, o jakich napisali pielgrzymi, którzy modlili się za przyczyną św. Mikołaja. W jednym z nich matka podziękowała Bogu za uzdrowienie syna, który w 2014 r. ciężko zachorował i zdiagnozowano u dziecka ropniaka śródczaszkowego. Choć rokowania lekarzy, co do wyleczenia, nie były optymistyczne, chłopiec jest dziś zdrowy.
„Od momentu gdy dowiedziałam się, że syn jest chory, zwróciłam się do św. Mikołaja z prośbą o uzdrowienie mojego dziecka” – napisała w świadectwie kobieta. Każdemu z nadesłanych do sanktuarium świadectw towarzyszyła dołączona dokumentacja medyczna.
Jak zauważył kustosz, przybywający do sanktuarium wierni doznają przede wszystkim uzdrowienia duchowego. „Uzdrowienia fizyczne są najbardziej spektakularne, ale wyjednywane są tu różne inne łaski za przyczyną św. Mikołaja” – dodał.
W kazaniu misjonarz miłosierdzia, ks. Przemysław Sawa zachęcił do tego, by spojrzeć na swoje życie jako na dar Pana Boga. „Bóg daje nam też drugi prezent. Jest Nim Jezus, Boży Syn, który stał się człowiekiem. Ten, który grzechu nie znał, z miłości do ciebie, żeby twoje życie zachować, żeby nadać mu sens, żebyś nie żył w mroku grzechu, przyszedł na świat i cię zbawił” – przypomniał ewangelizator z Bielska-Białej. „W ranach Chrystusa jest twoje uzdrowienie” – powtórzył duchowny i zachęcił, by modlić się przede wszystkim o nawrócenie do słowa Bożego.
Ewangelizator ze Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody podkreślił, że ważnym elementem chrześcijańskiego świadectwa jest wypowiadanie dobrych słów, także do ludzi, od których ktoś doznał krzywd. Zachęcił też do podejmowania konkretnych czynów miłosierdzia. „Bądź jak Mikołaj i otwieraj się na Boże miłosierdzie!” – zaapelował.
Do sanktuarium św. Mikołaja przybyli pielgrzymi z parafii Chrystusa Króla ze swym proboszczem ks. Benedyktem Fojcikiem, który przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii, z parafii NSPJ w Bielsku-Białej, z Ogrodzonej, z Zabrzega, Skoczowa, Pogwizdowa, Dębowca, Górek Wielkich oraz Jaworza.
Główne uroczystości odpustowe w Pierśćcu odbędą się w niedzielę 11 grudnia. Do tego czasu sanktuarium na Śląsku Cieszyńskim odwiedzi kilkanaście grup pielgrzymkowych – przede wszystkim z najbliższego dekanatu skoczowskiego, ale i z innych zakątków diecezji bielsko-żywieckiej.
Pielgrzymi przywożą często ze sobą chusteczki osób chorych, którymi dotykają figury św. Mikołaja. W ten sposób proszą o wstawiennictwo świętego i modlą się o uzdrowienie bliskich.
Historia Pierśćca związała się z kultem figury św. Mikołaja. Pierwsza kaplica poświęcona św. Mikołajowi powstała prawdopodobnie w XIV wieku. W 1616 r. pożar strawił całą wieś. Z żywiołu uratowano jedynie figurę św. Mikołaja, co uznano za cudowny znak. W 1618 r. protestanci wybudowali nowy kościółek pw. św. Mikołaja, co jest ewenementem w historii reformacji na Śląsku Cieszyńskim, gdyż luteranie nie dedykują swych świątyń świętym.
W 1718 r. kościółek przeszedł z powrotem w ręce katolików. Wkrótce postanowiono wybudować nowy, większy kościół. Świątynia powstała w ciągu jednego roku. Poświęcona została w 1888 roku, a konsekrowana w 1889 r. przez biskupa cieszyńskiego Franciszka Śniegonia.
Relikwie świętego z Bari przywiózł do Pierśćca w 1964 r. bp Bolesław Kominek, wracający z obrad II Soboru Watykańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.