Drukuj Powrót do artykułu

Pielgrzymki do polskiego sanktuarium św. Mikołaja

04.12.2017 , rk, Pierściec, 04-12-2017 Ⓒ ℗

Sample Fot. Robert Karp / Diecezja Bielsko-Żywiecka

Do największego polskiego sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim przybywają w tym tygodniu kolejne grupy pielgrzymkowe, pragnące modlić się za wstawiennictwem patrona chorych i ubogich. Główne uroczystości odpustowe w Pierśćcu odbędą się w niedzielę 10 grudnia.

Sanktuarium odwiedzają liczni pielgrzymi – przede wszystkim z najbliższego dekanatu skoczowskiego, ale i z innych zakątków diecezji bielsko-żywieckiej oraz archidiecezji katowickiej. Tradycyjnie 6 grudnia przed cudowną figurą św. Mikołaja, przy której wierni od lat wypraszają łaski zdrowia dla siebie i swoich bliskich, modlić się będą wierni z pobliskiego Chybia. Pielgrzymi ci licznie odwiedzają sanktuarium od ponad półwiecza.

Kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Paprocki poinformował, że w tym roku, z okazji święta patrona dzieci i ubogich, Pierściec odwiedzą pielgrzymi z ponad 30 parafii oraz z zagranicy. Kazania odpustowe 10 grudnia głosić będzie ks. Ireneusz Kurkowski z parafii Niepokalanego Serca NMP w Wieprzu koło Żywca.

Czytaj także: Jak biskup z Miry stał się mikołajem? Dziś czcimy św. Mikołaja

Historia Pierśćca związana jest z kultem figury św. Mikołaja. Pierwsza kaplica poświęcona św. Mikołajowi powstała prawdopodobnie w XIV wieku. W 1616 r. pożar strawił całą wieś. Z żywiołu uratowano jedynie figurę św. Mikołaja, co uznano za cudowny znak. W 1618 r. protestanci wybudowali nowy kościółek pw. św. Mikołaja, co jest ewenementem w historii reformacji na Śląsku Cieszyńskim, gdyż luteranie nie dedykują swych świątyń świętym.

W 1718 r. kościółek przeszedł w ręce katolików. Wkrótce postanowiono wybudować nowy, większy kościół. Świątynię poświęcono w 1888 roku. Konsekrował ją w 1889 r. biskup cieszyński Franciszek Śniegoń.

Relikwie świętego z Bari przywiózł do Pierśćca w 1964 r. bp Bolesław Kominek, wracający z obrad II Soboru Watykańskiego.

Pielgrzymi odwiedzający sanktuarium przywożą często ze sobą chusteczki i bieliznę osób chorych, którymi dotykają figury św. Mikołaja. W ten sposób proszą o wstawiennictwo świętego i modlą się o uzdrowienie bliskich.

Wersja do druku

Przeczytaj także

06 grudnia 2017 09:13

Jak biskup z Miry stał się mikołajem? Dziś czcimy św. Mikołaja

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.