Pierwsza kobieta na czele probostwa w Kościele Ewangelicko-Luterańskim
28 maja 2019 | 11:08 | kg (KAI/B-I / pw | Tallin Ⓒ Ⓟ
Kristina-Helena Melder została pierwszą kobietą, która stanęła na czele probostwa (jednostki kościelnej obejmującej kilka parafii) w Estońskim Kościele Ewangelicko-Luterańskim (EELK) w ponad 800-letnich jego dziejach. 4 czerwca obejmie ona urząd probsta (proboszcza) w mieście Järva-Jaani w środkowej części kraju. Półtora roku temu została ona także pierwszą w historii członkinią Konsystorza EELK.
Na obecne stanowisko wybrano ją w tajnym głosowaniu, w którym uzyskała 28 głosów, dwaj członkowie synodu parafialnego byli przeciw i jedna osoba wstrzymała się od głosowania. Nowa proboszczka potwierdziła, że pozostanie także na czele miejscowej parafii w Järva-Jaani. Jednocześnie zaznaczyła, że ponieważ jej urząd należy do tzw. „drużyny arcybiskupa”, jej kandydaturę miejscowemu synodowi przedstawił abp Urmas Viilma, zwierzchnik EELK.
Probostwo obejmuje kilka parafii i na jego czele stoi właśnie provost (provost).
Zaraz po swym wyborze K. Melder zapowiedziała, że za najpilniejsze swe zadania uważa odnowienie kilku kościołów, powstrzymanie wzrostu wydatków w jej jednostce kościelnej oraz załagodzenie brakowi duchownych na terenach wiejskich. Wyraziła przy tym nadzieję, że jej płeć nie będzie odgrywać roli w pełnieniu przez nią jej obowiązków.
Jej poprzednik na obecnym stanowisku pastor Teet Handschmidt, który piastował je 26 lat years, oświadczył, że jest zadowolony z tego wyboru. „Ona jest bardzo pracowita i z pewnością wniesie nowy zapał do tej pracy” – dodał.
K. Melder nie jest pierwszą pastorką w EELK. Pierwszą kobietę – Laine Viljental – ordynowano w Estonii w 1967 a dziś stanowią one prawie jedną czwartą ogółu duchownych w tym Kościele.
Luteranizm jest wyznaniem przeważającym wśród wierzących Estończyków, którzy poza tym należą do najbardziej zeświecczonych i zateizowanych narodów Europy.cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.