Pierwsza Msza święta w polskim Szczecinie – 72 lata temu
06 maja 2017 | 17:39 | pk | Szczecin Ⓒ Ⓟ
Dokładnie 72 lat temu w kaplicy przy obecnej Bazylice Mniejszej św. Jana Chrzciciela w polskim Szczecinie chrystusowiec ks. Florian Berlik odprawił pierwszą Mszę świętą w powojennym mieście.
Kluczową rolę w kształtowaniu struktury kościelnej na Ziemiach Zachodnich odegrał Prymas Polski kard. August Hlond.
– Wyznaczył po decyzji papieża, administratora apostolskiego, którym został ks. Edmund Nowicki. Zachęcał także księży, również zakonnych do przenoszenia się na Ziemie Zachodnie – podkreśla politolog prof. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie. W okresie niemieckim w Szczecinie dominowała bowiem ludność ewangelicka.
Prymas Hlond wystosował m.in. orędzie do mieszkańców Ziem Zachodnich i Północnych, w którym uspokajał ich, by nie czuli się w sposób tymczasowy na tych terenach, które są nasze i żeby się tu zagospodarowali i żeby te ziemie stawały się dla nich ojczyzną – wyjaśnia ks. prof. Grzegorz Wejman, historyk Kościoła na Ziemiach Zachodnich. – To było bardzo ważne, bo niepokoje były podsycane przez różne środowiska, szczególnie przez środowiska niemieckie.
Jednak 4 maja 1945 r., w dzień swoich imienin, do Szczecina przyjechał chrystusowiec ks. Florian Berlik, który dwa dni później w kaplicy odprawił pierwszą Eucharystię w intencji ojczyzny, Szczecina i polskiego zarządu miasta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.