Pierwsza rocznica sakry bpa Stanisława Salaterskiego
25 stycznia 2015 | 12:19 | eb Ⓒ Ⓟ
25 stycznia przypada pierwsza rocznica przyjęcia święceń biskupich przez bpa Stanisława Salaterskiego. Z tej okazji Kościół tarnowski modli się za biskupa pomocniczego. W katedrze została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem duchowych, sióstr zakonnych, kleryków i świeckich.
W homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż powiedział, że biskup musi być pełen odwagi i pokory. „Musi być tym, który nie zastanawia się, co mówi o nim dominująca opinia, ale kształtuje swoje kryterium miary na wzór Bożej prawdy i dla niej się angażuje «w porę i nie w porę». Musi być w stanie iść przodem i pokazywać drogę. Musi być na przedzie, idąc za Tym, który poprzedza nas wszystkich, ponieważ jest prawdziwym Pasterzem, prawdziwą obiecaną gwiazdą: Jezusem Chrystusem” – dodał biskup cytując słowa papieża Benedykta XVI. Zdaniem biskupa Jeża, jeden rok to stosunkowo niewiele, ale jest to pewna całość, która u początku posługi biskupiej staje się punktem odniesienia na przyszłość.
„Posługa biskupa to posługa współczesnego apostoła, który sięgając do skarbca rzeczy starych i nowych wydobywa z niego zawsze właściwe słowo krzepiące na trudną drogę ludzkiego życia. Życzymy księdzu biskupowi nieustannego przewodnictwa światła Bożej mądrości, by zwłaszcza w trudnych sytuacjach znajdować właściwe słowa pouczenia, pokrzepienia, a nieraz także pasterskiego upomnienia. Niech Maryja z katedralnej Piety, którą tak bardzo umiłowałeś, będzie twoją niezawodną Przewodniczą na drodze biskupiej posługi. Prosimy Ją o to dzisiaj, jako Patronkę naszej tarnowskiej diecezji” – dodał kaznodzieja.
Nawiązując do hasła posługi biskupa Salaterskiego – „Gaudium fidei praedicare – Głosić radość wiary”, biskup tarnowski Andrzej Jeż podkreślił, że nie szczędząc swoich sił, z gorliwością i zaangażowaniem biskup Stanisław głosi radość wiary. „Rzeczywiście Ksiądz Biskup Stanisław wydaje się być porwany owym dynamicznym nurtem wezwania Chrystusa i życia Kościoła” – dodał biskup Jeż.
„W pierwszą rocznicę przyjęcia święceń biskupich trwam w zdumieniu nad tym co się stało. Próbuję podejmować wyzwania, które z powierzonej mi posługi wynikają, słuchając głosu pasterza diecezji oraz oczekiwań i potrzeb wiernych oraz własnego sumienia. Staram się nie odmawiać podług i być wszędzie tam gdzie jestem posłany i potrzebny. Mam jednak świadomość, że nie jestem w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom ze strony ludzi, ale też w prawdzie muszę przyznać, że nie mam poczucia zmarnowanego czasu. Cieszę się, że to moje wchodzenie w posługę biskupa przypadło w roku peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji, bo to wspaniała okazja, by razem z wiernymi modlić się i myśleć o tym czym jest dar miłosierdzia. Cieszę się z możliwości sprawowania sakramentu bierzmowania i spotykania z młodymi oraz wizytowania kolejnych parafii. To wielka radość odkrywania piękna i bogactwa duchowego wielu parafii” – mówi bp Stanisław Salaterski.
Rok temu wieloletni proboszcz parafii katedralnej w Tarnowie, bp Stanisław Salaterski mówił, że nadal chce spowiadać w katedrze i mieć czas na spotkania z drugim człowiekiem. Mimo licznych obowiązków, biskupowi udaje się spowiadać wiernych i odprawiać Msze św. w katedrze. Drogę z domu do Kurii pokonuje pieszo, spotykając po drodze swoich byłych parafian i rozmawiając z nimi na wiele tematów. „Często jest życzliwy uśmiech, wspomnienia, a nawet jeszcze gratulacje. Wzrusza to i zaskakuje, bo mam wrażenie, że niczego niezwykłego nie robiłem, widać zwyczajność wystarczy” – dodaje bp Salaterski.
Uczestnicy uroczystości pamiętali także w modlitwie o biskupie kieleckim Janie Piotrowskim, który również rok temu przyjął święcenia biskupie w tarnowskiej katedrze.
Rok temu, 25 stycznia, uroczystości w tarnowskiej katedrze zgromadziły gości z kraju i zagranicy. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył wówczas Mszy św., czyniąc syntezę z dwóch biskupich zawołań, prosił, by głosili oni radośnie i w miłości Ewangelię, budząc w ludzkich sercach wiarę w Jezusa Chrystusa.
Głównym szafarzem święceń był biskup tarnowski Andrzej Jeż a współkonsekratorami Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz biskup senior Władysław Bobowski. W uroczystości wzięli udział biskupi, przedstawiciele prawosławia i Kościoła greckokatolickiego, a także kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele krajów misyjnych, świata nauki, parlamentarzyści, samorządowcy i wierni diecezji tarnowskiej. Obecnych było ok. 30 biskupów i ponad 200 kapłanów.
Ks. dr Stanisław Salaterski, syn Eugeniusza i Marii z domu Rakowska, urodził się 4 listopada 1954 roku w Lipnicy Murowanej. Jego parafią rodzinną jest Tymowa, gdzie ukończył szkołę podstawową. Egzamin dojrzałości złożył w maju 1973 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Brzesku, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownym w Tarnowie. W latach 1973-1975 odbył służbę wojskową w jednostce kleryckiej w Brzegu. Święcenia prezbiteratu przyjął z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza, w dniu 31 maja 1981 roku, w katedrze tarnowskiej. W latach 1981–1984 był wikariuszem parafii Muszyna. W latach 1984–1988 odbył specjalistyczne studia z historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które uwieńczył doktoratem, broniąc pracę pt.: „Kolegiata i kapituła św. Małgorzaty PM w Nowym Sączu 1448-1791”. Od lipca 1988 do września 1989 pracował duszpastersko jako wikariusz w parafii katedralnej w Tarnowie, a następnie przez trzy miesiące jako wikariusz w parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu. Początkiem roku 1990 podjął funkcje diecezjalnego duszpasterza młodzieży i diecezjalnego duszpasterza harcerstwa. W latach 1991-1993 był asystentem w katedrze historii nowożytnej ks. prof. Bolesław Kumora w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W roku 1993 powrócił do diecezji i został mianowany diecezjalnym referentem duszpasterstwa młodzieży, koordynatorem duszpasterstwa młodzieży specjalnej troski i członkiem Rady Programowej Diecezjalnego Radia „Dobra Nowina”. W roku 1994 otrzymał nominację na asystenta kościelnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej. W latach 1994–1997 był wikariuszem biskupim do spraw młodzieży, w latach 1995–2003 sprawował obowiązki asystenta kościelnego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Tarnowie, a w latach 1998–2006 obowiązki diecezjalnego duszpasterza rzemieślników. W 1994 roku został wykładowcą historii Kościoła i adiunktem w Instytucie Teologicznym w Tarnowie. Wykłady na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie prowadził do roku 2009.
Od kwietnia 1995 pełnił urząd proboszcza parafii katedralnej w Tarnowie, a od roku 1998 jest dziekanem dekanatu Tarnów-Południe i członkiem Zarządu Fundacji im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza. Ponadto jest członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej. Od roku 2013 jest też kapelanem Towarzystwa Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Tarnowie.
W roku 2008 Ojciec Święty Benedykt XVI przyznał ks. Stanisławowi godność Kapelana Jego Świątobliwości. Wcześniej, w roku 1995 został mianowany przez biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego Kanonikiem Gremialnym Kapituły Katedralnej w Tarnowie. Od 2013 r. był dziekanem tejże Kapituły.
14 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. dr. Stanisława Salaterskiego, proboszcza parafii katedralnej w Tarnowie, biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej przydzielając mu stolicę tytularną Tigillava. 25 stycznia 2014 r. w katedrze tarnowskiej ks. Stanisław Salaterski przyjął sakrę biskupią.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.