Pierwsza sieć uczelni muzułmańskich i chrześcijańskich
09 maja 2017 | 10:55 | Amman / pb (KAI/Fides) / bd Ⓒ Ⓟ
Na spotkaniu w Ammanie od 3 do 6 maja br. zainaugurowano działanie pierwszej sieci uczelni muzułmańskich i chrześcijańskich działających w krajach arabskich. Przyjęto trzyletni program spotkań i sesji, które będą wspierać nauczanie religijne otwarte na pluralizm kulturowy.
W skład sieci weszło 15 instytucji akademickich z 9 krajów arabskich, w tym: Kolegium Szariatu i Studiów Islamskich z Kataru, Wydział Prawa Uniwersytetu Jordańskiego, dominikański Instytut Studiów Wschodnich w Kairze, Wydział Studiów Religijnych Uniwersytetu Notre Dame w Libanie, Uniwersytet Zitouna w Tunisie, Islamski Uniwersytet im. Abdullaha bin Yassina w Mauretanii i Ewangelickie Seminarium Teologiczne w Kairze.
Czytaj także: Prawdziwy ekumenizm to wspólne nawrócenie do Jezusa Chrystusa
Podczas zgromadzenia w Ammanie przyjęto trzyletni program spotkań i sesji roboczych, mających na celu rozwinięcie linii przewodnich wyznaczonych w stolicy Jordanii. Chodzi o wspieranie nauczania religijnego otwartego na pluralizm kulturowy, uwrażliwionego na dobro wspólne i prawa obywatelskie. Uczelnie religijne odgrywają bowiem kluczową rolę przeciwstawianiu się manipulacjom treściami wiary, o czym od pewnego czasu mówią zarówno przywódcy polityczni, jak też i analitycy zastanawiający się, jak rozwiązać konflikty o podłożu religijnym w tej części świata.
Z inicjatywą powołania sieci wystąpiły Międzynarodowy Ośrodek Dialogu KACIID w Wiedniu oraz Diyar Consortium. KACIID, założony w 2012 r. przez rządy Arabii Saudyjskiej, Hiszpanii i Austrii, ze Stolicą Apostolską jako obserwatorem-założycielem, skupia oprócz wyznawców Chrystusa i islamu także buddystów, hinduistów i żydów. Z kolei Diyar Consortium jest organizacją ekumeniczną, powstałą w 1995 r. w Betlejem, z inicjatywy luteran, która angażuje się w programy pomocy dla najuboższych warstw narodu palestyńskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.