Drukuj Powrót do artykułu

Pierwsza w Polsce taka sesja KSM-u

21.04.2018 , pk, Szczecin Ⓒ ℗

Pierwsza w Polsce sesja metropolitalna Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży odbyła się w sobotę w Szczecinie. Wzięło w niej udział około 30 osób z metropolii szczecińsko-kamieńskiej, a więc z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą świętą w szczecińskim Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym. Liturgii przewodniczył bp Henryk Wejman, który pobłogosławił i promował 130 lektorów i 40 ceremoniarzy parafialnych. Mszę św. koncelebrowało prawie 40 kapłanów, proboszczów i wikariuszy z różnych części archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Po uroczystości zebrani świętowali na wspólnej agapie, a uczestnicy sesji KSM-u udali się na spotkanie. Gościem sesji był także bp Henryk Wejman. Wśród podjętych na sesji decyzji jest organizacja metropolitalnego turnieju siatkarskiego, szkolenie liderów grup duszpasterskich i pielgrzymka metropolitalna.

W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej jest około 130 osób zrzeszonych w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, które działają w Szczecinie, Choszcznie, Stargardzie i Pyrzycach. KSM na ziemiach nad Odrą i Bałtykiem ma 10 lat.

– KSM kieruje się 10 zasadami, z których każda skupia się na przekazie od Chrystusa – przyznaje ks. Piotr Raczyński, asystent diecezjalny KSM-u w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. – Budujemy swoje życie, swoją formację, swoje relacje na Chrystusie i na nauczaniu Kościoła. Ewangelia, Pismo Święte, nauczanie Kościoła i kształtowanie swojego sumienia w tych kategoriach daje 100-procentowy sukces każdej wspólnocie.

Wiktor Stankiewicz, prezes zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej przyznaje, że KSM ma pokazać osobom z zewnątrz, że jesteśmy pracowici, szczęśliwi, mądrzy i to ma zachęcać i przybliżać innych do Boga.

– Wydaje mi się, że dziś młodym ludziom brakuje wspólnoty. Często młodzi są zafascynowani krótkimi wyjazdami typu Archidiecezjalne Dni Młodych, Lednica, a my jako KSM chcemy takie rzeczy przenieść na co dzień do parafii, do codziennego życia. Myślę, że warto wejść we wspólnotę, w której poczujemy jedność, radość, będziemy mogli coś dobrego zrobić, a przy okazji będziemy szczęśliwi.

Młodzi organizują m.in. warsztaty dziennikarskie, szkolą umiejętność poruszania się w mediach społecznościowych i ewangelizują w nich, organizują spektakle, turnieje siatkarskie, a w najbliższych miesiącach zapowiadają akcje na 100. lecie niepodległości m.in. rajd patriotyczny, promocję krucjaty różańcowej za ojczyznę.

Zjazd ogólnopolski KSM-u odbędzie się 12 maja w Konferencji Episkopatu Polski.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.