Pierwsze spotkanie Polskiego Forum Chrześcijańskiego
09 lutego 2018 | 14:56 | Warszawa / łg / mip Ⓒ Ⓟ
Pierwsze spotkanie Polskiego Forum Chrześcijańskiego odbyło się 8 lutego w Warszawie. Zgromadziło ono przedstawicieli Kościoła katolickiego, Polskiej Rady Ekumenicznej, Aliansu Ewangelicznego i chrześcijańskich uczelni wyższych. Pod koniec kwietnia przedstawiciele polskiego Forum wezmą udział w III Zgromadzeniu Światowego Forum Chrześcijańskiego w Bogocie w Kolumbii.
Forum chce aktywnie uczestniczyć w promocji Biblii Ekumenicznej, współpracować w działaniach ewangelizacyjnych i przygotować lokalne Dni Modlitwy za Kościół Prześladowany.
„Forum Chrześcijańskie gromadzi wokół jednego stołu – na zasadzie partnerstwa – przedstawicieli czterech wielkich nurtów chrześcijaństwa w Polsce. Dwa z nich można określić jako «starsze»: Kościół rzymskokatolicki i Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej (prawosławni, protestanci, starokatolicy). Dwa «młodsze» nurty to Kościoły zielonoświątkowy i ewangelikalne, zrzeszone w Aliansie Ewangelicznym” – powiedział KAI ks. prof. Andrzej Perzyński, sekretarz Forum.
Pytany o stosunki z PRE podkreślił, że cele Forum i Rady są zbieżne i bliskie. „Forum Chrześcijańskie jest inicjatywą nową i z zasady nie posiadającą struktur formalnych. Polska Rada Ekumeniczna ma swoją długoletnią wspaniałą historię i działa jako stowarzyszenie” – przypomniał sekretarz PFCh.
„Kościoły z Aliansu Ewangelicznego funkcjonują poza oficjalnym, szeroko pojętym dialogiem ekumenicznym. Okazuje się jednak, że odczuwają potrzebę bezpośredniego kontaktu i rozmowy, bo są takie sprawy, w których ważna jest opinia «starszych» Kościołów” – wyjaśnił w rozmowie z KAI bp Marek Kamiński z Kościoła Zielonoświątkowego.
Czytaj także: Kolejny kraj będzie się modlić różańcem na granicach
Forum określiło siebie jako „miejsce spotkania, jako ruch chrześcijański, przestrzeń wzajemnego poznawania, chrześcijańskiego współdziałania i wspólnego świadectwa, bez formalnego członkostwa podmiotów zainteresowanych inicjatywami Forum”. Chce się wzorować na działalności istniejącego już od niemal 20 lat Światowego Forum Chrześcijańskiego.
Celem Forum jest stworzenie „otwartej przestrzeni dialogu, w której – w celu wspierania wzajemnego poznania, zrozumienia, szacunku oraz podjęcia wspólnych wyzwań mogą się gromadzić reprezentanci i reprezentantki wszystkich Kościołów chrześcijańskich, teologicznych szkół wyższych i organizacji międzykościelnych”. Elementem łączącym jest „wiara w Trójjedynego Boga i Jezusa Chrystusa jako doskonałego w swej boskości i człowieczeństwie”.
„Prawdziwy dialog nie jest przedsięwzięciem wyłącznie intelektualnym. Może on urzeczywistniać swój najważniejszy cel w przyjaznym spotkaniu, we wzajemnym zaufaniu i pełnym szacunku otwarciu” – czytamy na stronie Forum.
Jedyną strukturę PFCh stanowi Komitet Stały i Sekretarz. W Komitecie Stałym zasiadają przedstawiciele Aliansu Ewangelicznego w RP, Konferencji Episkopatu Polski, Polskiej Rady Ekumenicznej, Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Wyższej Szkoły Teologiczno-Społecznej w Warszawie. Sekretarzem jest ks. prof. Andrzej Perzyński z UKSW.
Dzisiejsze spotkanie odbyło się w Centrum Zielonoświątkowym przy ul. Siennej 68/70 w Warszawie z udziałem 9 osób. Kolejne spotkanie zaplanowano na połowę kwietnia. Pod koniec kwietnia przedstawiciele polskiego Forum wezmą udział w III Zgromadzeniu Światowego Forum Chrześcijańskiego w Bogocie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.