Pierwsze światowe dni młodzieży regionu arabskiego
24 lutego 2020 | 16:19 | ts (KAI) | Rzym Ⓒ Ⓟ
W Jordanii odbędzie się pierwsze światowe spotkanie młodzieży z regionu arabskiego. Postanowili o tym uczestnicy 70. zgromadzenie generalne Konferencji Biskupów Łacińskich na Bliskim Wschodzie (CELRA), które obradowało w dniach 17-20 lutego w Rzymie. Obradom przewodniczył administrator apostolski Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa. 18 lutego papież Franciszek wraz z biskupami regionu arabskiego sprawował Mszę św. w kaplicy Domu św. Marty.
Poprzez organizację światowego spotkania młodzieży biskupi pragną bardziej przywiązać do stron rodzinnych młodych katolików z krajów arabskojęzycznych, zmotywować ich do bardziej intensywnego udziału w życiu Kościoła i społeczeństwa, co – mają nadzieję – może zmniejszyć falę emigracji.
Prace zgromadzenia rozpoczęły relacje każdego z członków Konferencji Biskupów o sytuacji społecznej i duszpasterskiej w jego kraju i jego diecezji. Omawiano też wytyczne dotyczące konkretnego zastosowania sposobu postępowania w walce z wykorzystywaniem seksualnym przez osoby duchowne.
Gośćmi spotkania byli przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot, kard. Michael Czerny z Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Benjamino Stella, sekretarz generalny Synodu Biskupów, kard. Lorenzo Baldisseri oraz watykański „minister spraw zagranicznych”, abp Paul Richard Gallagher z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
Kard. Guixot poświęcił swoje wystąpienie „Deklaracji o Ludzkim Braterstwie”. Dokument podpisali papież Franciszek i wielki imam kairskiego Uniwersytetu Al-Azhar, szejk Ahmad Mohammad Al-Tayyeb 4 lutego 2019 r. w Abu Zabi.
We wspólnym dokumencie podpisanym przy okazji wizyty w Zjednoczonych Emiratach w ubiegłym roku papież Franciszek i wielki imam Al-Azhar jako najwyższy autorytet sunnicki podpisali ten dokument jako apel, a zarazem własne zobowiązanie. Obaj zwierzchnicy religijni piętnują przemoc w imię Boga i apelują o zaangażowanie w sprawę pokoju, ochrony środowiska oraz przestrzegania praw człowieka.
Odpowiedzialny za problematykę migracji kard. Czerny przedstawił biskupom regionu arabskiego zasadniczą linie papieskiej adhortacji postsynodalnej „Querida Amazonia”. Problematykę stosunków między biskupami, księżmi diecezjalnymi i zakonnikami omówił kard. Stella, natomiast kard. Baldisseri mówił o „synodalności w praktyce Kościoła”. W swoim wystąpieniu podkreślił, że należy przezwyciężyć „wszelkie formy klerykalnego indywidualizmu i autorytaryzmu w interesie skutecznej współpracy na wszystkich płaszczyznach – od parafii do diecezji”. Z kolei abp Gallagher przedstawił aktualną działalność dyplomatyczną i stanowisko Stolicy Apostolskiej w kontekście dramatycznych wydarzeń w świecie arabskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.