Pierwsze synodalne konsultacje w archidiecezji warszawskiej
24 listopada 2021 | 09:42 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Pierwsze synodalne spotkanie konsultacyjne na poziomie archidiecezji warszawskiej odbyło się we wtorek w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Zatytułowano je “Od Kościoła klerykalnego do Kościoła synodalnego”. – Nie Kościół statyczny, instytucja oferująca usługi duchowo-religijne, oczekująca na klientów, ale wspólnota sióstr i braci zmierzających przez Ziemię, głosząca Ewangelię – mówił do uczestników spotkania bp Piotr Jarecki.
Przygotowaniu do spotkania służyły materiały przygotowawcze. Były to fragmenty Pisma Świętego, modlitwa za Synod “Adsumus Sancte Spiritus” i wybrane fragmenty dokumentów Kościoła katolickiego na temat instytucji synodu biskupów, które miały być pomocne w modlitwie i refleksji wszystkim uczestnikom spotkania.
Spotkanie poprowadzili: bp Piotr Jarecki, odpowiedzialny w archidiecezji warszawskiej za prace synodalne oraz trzy osoby kontaktowe, których zadaniem jest koordynacja udziału w archidiecezjalnym etapie synodu różnych środowisk i wspólnot. Są to Piotr Szular, członek Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Warszawskiej, Beata Chojnacka, archidiecezjalna doradczyni rodziny, oraz ks. Matteo Campagnaro, sekretarz kard. Kazimierza Nycza.
„Zaprosiliśmy na to pierwsze spotkanie przedstawicieli różnych środowisk, m.in. Rady Kapłańskiej i Rady Duszpasterskiej, osoby kontaktowe ruchów i wspólnot katolickich” – mówił na początku spotkania Piotr Szular.
Spotkanie rozpoczęło się od odmówienia „Hymnu do Ducha Świętego” oraz modlitwy za synod “Adsumus Sancte Spiritus”.
„Stajemy przed Tobą, Duchu Święty, zgromadzeni w Imię Twoje. Z Tobą jedynie, który nas prowadzisz; zamieszkaj w naszych sercach, nauczy nas drogi, którą mamy iść i jak mamy nią podążać. Jesteśmy słabi i grzeszni; nie dozwól, abyśmy wprowadzali nieład. Nie pozwól, by niewiedza sprowadziła nas na niewłaściwą drogę, albo stronniczość wpływała na nasze działania” – modlili się uczestnicy spotkania.
Następną częścią była liturgia słowa, na którą złożyły się czytania z Dziejów Apostolskich i Ewangelii wg św. Marka oraz śpiew psalmów. Tę część poprowadzili m.in. Marek Kalbarczyk (Droga Neokatechumenalna), ekonom Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego „Redemptoris Mater” oraz ks. Matteo Campagnaro.
W homilii bp Piotr Jarecki odwołał się do czytań, zauważając, że oba zawierają wskazania dotyczące synodalności, które można określić jako bycie „w drodze” i „razem”.
Jak wskazał w tym kontekście bp Jarecki, Jezus zawsze był w drodze i wśród ludzi, których nauczał, uzdrawiał, podnosił na duchu, poczynając od najbardziej potrzebujących, tak jak w przypadku paralityka, o którym mówi św. Marek. Także cały Kościół pierwotny, o którym mówią Dzieje Apostolskie, to Kościół w drodze – nauczający wszystkich napotkanych, ale i uczący się od nich.
„Jest to ważna wskazówka dla prac synodalnych. Nie Kościół statyczny, instytucja oferująca usługi duchowo-religijne, oczekująca na klientów. Nie. Ale wspólnota sióstr i braci zmierzających przez Ziemię, głosząca Ewangelię i podążająca do Niebieskiej Ojczyzny” – mówił bp Jarecki.
Dalej wskazywał, że Ewangelia podkreśla wartość i moc wiary, która ma prowadzić do spotkania z Jezusem. Wiara to nie teoria, nie idee, tym bardziej nie ideologia, ale spotkanie z Panem Jezusem, osobisty Nim kontakt.
Takie zrozumienie Ewangelii – mówił – przynosi co najmniej trzy owoce.
Temu, kto szuka Jezusa i pragnie Go spotkać, Jezus się objawia. Temu, kto szuka Jezusa, On pomaga integralnie: nie tylko uzdrawia fizycznie, ale uzdrawia także z choroby duszy, zmazuje każdy grzech i nikt poza Nim nie może tego uczynić – tłumaczył biskup.
Ponadto, w dążeniu do Jezusa nie powinniśmy zrażać się przeciwnościami, zatrzymywać na pierwszej przeszkodzie. – Powinniśmy być tak przedsiębiorczy w wierze, jak jesteśmy często przedsiębiorczy w sprawach codziennych – wskazywał bp Jarecki.
Następnie podkreślił, że różnice zdań są powszechne w życiu, także w życiu Kościoła. – Nie powinniśmy udawać, że ich nie ma, tym bardziej nie powinniśmy ich tłumić. Powinniśmy się starać te konflikty rozwiązywać. Ale jak? Wspólnie, razem dążąc do wypracowania wspólnego rozwiązania, gdyż jedność jest ważniejsza niż podział i konflikt, jak naucza papież Franciszek. W rozwiązywaniu konfliktów nie jest ważna tylko teoria. Ważne jest dzielenie się świadectwem życia z wiary – mówił bp Jarecki. – Ważne jest także stawanie w prawdzie – dodawał.
Jak zaznaczył, uczestnicy spotkania powinni dać się prowadzić Duchowi Świętemu – tak jak czynili to apostołowie. – Podczas synodu każde spotkanie zaczynamy od modlitwy do Ducha Świętego. Mamy świadomość, że bez jego asystencji o własnych siłach niczego dobrego nie osiągniemy: ani komunii, ani uczestnictwa, ani misji – wyjaśnił bp Jarecki.
„Kochani, prośmy Boga, abyśmy w pracach synodalnych kierowali się tymi właśnie wskazaniami Pisma Świętego, Jezusa i pierwotnego Kościoła. Niech się tak stanie. Amen” – zakończył bp Piotr Jarecki.
Następnie uczestnicy spotkania zostali podzieleni na 10 kilkuosobowych grup. Ich członkowie mówili o swoim doświadczeniu Kościoła, o oczekiwaniach wobec synodalności i słuchali pozostałych. Osoby, które przyszły na spotkanie razem, zostały celowo przyporządkowane do różnych grup, aby stworzyć możliwość zróżnicowania opinii. Nad przebiegiem spotkania w każdej grupie czuwał jej sekretarz, odpowiedzialny za zebranie najważniejszych wniosków. Staną się one częścią diecezjalnej syntezy synodu.
„Jakie jest twoje doświadczanie Kościoła? W jakich obszarach Kościoła warszawskiego tę synodalność już widać, można jej doświadczyć? Jakie emocje budzi w nas myśl – synodalność, Kościół synodalny? Do podjęcia jakich kroków zaprasza nas Duch Święty, abyśmy w archidiecezji warszawskiej wzrastali w naszym ‘podążaniu razem’?” – te pytania miały posłużyć do wyrażenia swojego zdania w czasie spotkania w grupach.
W pracach grup uczestniczyli m.in. bp Piotr Jarecki, ks. Grzegorz Michalczyk – duszpasterz środowisk twórczych oraz osoby kontaktowe synodu w archidiecezji warszawskiej i członkowie Rady Duszpasterskiej AW.
Drugie spotkanie w ramach konsultacji synodalnych na poziomie diecezjalnym odbędzie się 14 grudnia o godz. 18.00, ponownie w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich.
Do końca roku kalendarzowego konsultacje synodalne będą odbywały się w parafiach archidiecezji warszawskiej. W dekanatach zakończą się 15 lutego 2022 r. a 28 lutego na szczeblu diecezjalnym. Diecezjalne spotkanie presynodalne planowane jest na marzec 2022 w archikatedrze warszawskiej.
Ponadto, środowiska i osoby, które chciałyby zabrać głos na tym etapie, będą mogły skorzystać ze specjalnej strony internetowej, a powołane do tego osoby nawiążą z nimi kontakt: synod.mkw.pl
W Archidiecezji Warszawskiej sekretariat synodu mieści się w budynku C kurii metropolitalnej, przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.