Pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II
22 października 2011 | 23:13 | Oprac. lk / ms Ⓒ Ⓟ
Uroczyste Msze św. odprawiane według specjalnego formularza, intronizacja relikwii, procesje, czuwania modlitewne – tak po raz pierwszy Kościół w Polsce obchodził 22 października wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II.
Jan Paweł II został wyniesiony na ołtarze przez papieża Benedykta XVI 1 maja tego roku o godz. 10.37.
Zobacz pamiątkowe zdjęcia z beatyfikacji Jana Pawła II »
Wspomnienie liturgiczne obchodzono po raz pierwszy w Polsce i za granicą naszego kraju.
Poznań
Już w wigilię pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II, w poznańskim kościele pw. Wszystkich Świętych biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Marek Jędraszewski mówił o wielkiej odwadze Jana Pawła II w głoszeniu Chrystusa i jego miłości do krzyża.
– Trzydzieści trzy lata temu zgromadzeni na placu św. Piotra w Rzymie, podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat, usłyszeli wezwanie: „Nie lękajcie się otworzyć serc i drzwi dla Chrystusa” – przypomniał. Zwrócił też uwagę na wymowny gest papieża, który po uroczystej Eucharystii wyszedł do tłumów i podniósł wysoko pastorał. Nawiązał do legendy chrześcijańskiej, według której cesarz Konstantyn, który w 312 r. nad Tybrem stanął do walki z liczniejszą armią Makcencjusza, miał zobaczyć na niebie znak krzyża i widniejący pod nim napis: „W tym znaku zwyciężysz”. – W tym znaku zwyciężyło chrześcijaństwo – podkreślił kaznodzieja.
Jak zaznaczył, „Jan Paweł II – człowiek wielkiej odwagi i miłości do krzyża w tym roku został wyniesiony do chwały ołtarzy”. Nazwał go też „pasterzem naszych czasów”. – Dzisiaj modlimy się, by Bóg zechciał sprawić, byśmy mogli o nim mówić święty – powiedział bp Jędraszewski. Zgromadzeni w poznańskim kościele środowisk twórczych modlili się przez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II o pomyślność dla Polski.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Zdzisław Fortuniak przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II w poznańskim kościele pw. św. Marcina. – Jan Paweł II był prorokiem, widzącym, obdarzony Duchem Bożym – mówił w homilii.
Zdaniem bp. Fortuniaka nikt bardziej niż papież Polak nie zabiegał o jedność i pokój na świecie. – Czynił to z największą pokorą, wiedząc, że wiele podziałów ma źródło w minionych wydarzeniach – podkreślił kaznodzieja. Jako pierwszy dokonywał znaku oczyszczenia pamięci.
Bp Fortuniak zwrócił uwagę, że Jana Pawła II można nazwać prorokiem nowej ewangelizacji świata, w którym Bóg jest wielkim nieobecnym. – Mając Ducha Bożego dostrzegał to także w naszej ojczyźnie – stwierdził bp Fortuniak. Jak zauważył, papież Polak stał się ziarnem rzuconym w ziemię. – Owoce jego działalności zobaczymy w czasie Bogu wiadomym – przekonywał biskup.
Bp Fortuniak odprawił też pierwszą Sumę odpustową w nowo wybudowanym kościele pw. bł. Jana Pawła II w Luboniu-Żabikowie koło Poznania, pierwszej świątyni pod tym wezwaniem w archidiecezji poznańskiej. Relikwie krwi bł. Jana Pawła II, które zostały uczczone podczas uroczystości odpustowej, parafia w Luboniu-Żabikowie otrzymała od kard. Stanisława Dziwisza podczas pielgrzymki dziękczynnej archidiecezji poznańskiej za beatyfikację papieża Polaka do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, która odbyła się we wrześniu br.
Warszawa
W wigilię pierwszego po beatyfikacji wspomnienia bł. Jana Pawła II w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w warszawskiej Zielonce abp Henryk Hoser zachęcał wiernych, aby biorąc przykład z bł. Jana Pawła II przemieniali rzeczywistość w której żyją. – Trzeba znowu przepoić świat światłem ewangelii. Trzeba mu ukazać wspaniałe stworzenie, które wyszło z rąk Bożych – podkreślił ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.
Nawiązując w homilii do postaci bł. Jana Pawła II abp Hoser podkreślił, że był on ‘papieżem świata zglobalizowanego’, którego tempo i kierunek przemian coraz częściej budzi w człowieku lęk. Jednak zdaniem bp. warszawsko-praskiego „globalizacji świata laickiego chrześcijanie mogą przeciwstawić katolickość Kościoła”, czyli jego powszechność.
Po Mszy św. wierni wraz z duchowieństwem przeszli pod pomnikiem bł. Jan Pawła II, gdzie poprowadzono krótką modlitwę.
Łagiewniki
W ramach liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II w łagiewnickim Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” 22 października odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe. Do relikwii swojego patrona pielgrzymowała młodzież z grup apostolskich archidiecezji krakowskiej. W głównej sumie odpustowej i „procesji światła” uczestniczyły rzesze wiernych.
W homilii podczas uroczystej sumy odpustowej bp Jan Zając, rektor Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach podkreślał, że dziś na nowo należy przyjąć orędzie, które ludziom i Kościołowi przekazywał Jan Paweł II. „Trzeba na nowo odkryć niestrudzoną misję bł. Jana Pawła II i papieskie wołanie „Nie lękajcie się!” – mówił hierarcha.
Biskup zaznaczył, że należy modlić się za wstawiennictwem Ojca Świętego o to, by ludzie pozbyli się lęku i otwierali się na Chrystusa. „To jest wołanie do współczesnego człowieka, który często nie wie co nosi w sercu, jest niepewny sensu swojego istnienia” – podkreślił kustosz sanktuarium. Jego zdaniem bł. Jan Paweł II pomaga współczesnemu pokoleniu być otwartym na słowo Boże. „Wyrażamy wdzięczność za dar jego wielkiego pontyfikatu idąc za jego nauczaniem wzywającym do modlitwy” – mówił bp Zając.
Po nabożeństwie odbyła się „procesja światła”. W uroczystościach w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” uczestniczyli biskupi i księża archidiecezji krakowskiej, mieszkańcy Krakowa, a także pielgrzymi z całej Polski.
Uroczystości odpustowe poprzedziło triduum modlitewne. Przed południem w dniu liturgicznego wspomnienia do relikwii bł. Jana Pawła II, swojego patrona, pielgrzymowała młodzież z grup apostolskich archidiecezji krakowskiej. Zaś w Auli Jana Pawła II odbył się spektakl pt. „Dzień Gniewu” przygotowany przez młodzież z Trzebini na podstawie dramatu Romana Brandstaettera.
Święty Krzyż
Blisko tysiąc pielgrzymów z Polski i Słowacji wraz z Misjonarzami Oblatami Marii Niepokalanej uroczyście obchodziło na Świętym Krzyżu pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II. Podczas Eucharystii, której przewodniczył superior o. Zygfryd Wiecha OMI, oblaci dziękowali Bogu za dar bł. Jana Pawła II.
Przeor świętokrzyskiego opactwa w swej homilii wskazał, że papież bł. Jan Paweł II dla Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej wyjątkowym orędownikiem. – Umiłowany Jan Paweł II, podobnie jak św. Paweł, Apostoł narodów, uczy nas oblatów – misjonarzy, jak realizować misję, którą powierzył nam Chrystus. Bł. Jan Paweł II niewątpliwie jest dla nas niedoścignionym wzorem umiłowania prawdy ewangelii i głoszenia jej mądrości przede wszystkim swoim życiem i codziennym posługiwaniem, tam gdzie Kościół nas posyła – mówił o. Wiecha OMI.
– Dziękujemy dziś wraz z całym Kościołem, z naszymi braćmi i siostrami na całym świecie za nowego błogosławionego, którego dziś po raz pierwszy wspominamy w liturgii Kościoła – podkreślił superior.
Ojcowie pełniący posługę wśród pielgrzymów mówili o misyjnym zaangażowaniu papieża Polaka. Wraz z pątnikami przy Relikwiach Drzewa Krzyża Świętego odmawiali modlitwę ku czci patrona dzisiejszego dnia. Także nowicjusze oprowadzając po wystawie misyjnej zwracali uwagę na pielgrzymki apostolskie Jana Pawła II do krajów misyjnych i jego wielką troskę o dzieło misyjne Kościoła. – Dziś w sposób szczególny podkreślaliśmy wśród przybyłych pielgrzymów i turystów osobę bł. Jana Pawła II jako misjonarza – powiedział KAI o. Dariusz Malajka OMI.
Podhale
Relikwiarz z krwią bł. Jana Pawła II otrzymali wierni w Podsarniu-Harkabuzie koło Raby Wyżnej w czasie uroczystości nadania parafii wezwania bł. Jana Pawła II. Przewodniczył im 22 października bp Jan Szkodoń z Krakowa. Jest to już druga na Podhalu parafia pod wezwaniem papieża Polaka.
Bp Szkodoń podkreślił, że taki patronat bardzo zobowiązuje. – Jan Paweł II umiłował Boga nade wszystko. Musicie o tym cały czas pamiętać i wzorować się na nim – mówił. Zwrócił się też do młodzieży, której udzielił sakramentu bierzmowania. – Bądźcie apostołami Pana Jezusa w rodzinie, w szkole. Nie zapomnijcie o nim, kiedy będzie studiować, pracować. Wzywam was, abyście byli w życiu dorosłym współczesnymi apostołami Jezusa – apelował bp Szkodoń. Na koniec przypomniał słowa Jana Pawła II z inauguracji jego pontyfikatu, aby otworzyć drzwi Chrystusowi.
Bp Szkodoń odczytał dekret nadający parafii w Podsarniu-Harkabuzie wezwanie bł. Jana Pawła II. Dokument podpisał kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Hierarcha przekazał relikwiarz z krwią bł. Jana Pawła II, poświęcił również ołtarz główny, w którym znajduje się obraz z wizerunkiem błogosławionego papieża. Obraz namalowała Róża Kozecka z Krakowa. Nawiązuje on do portretu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.
Bydgoszcz
Uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Jana Pawła odbyło się także w parafii pod jego wezwaniem w Bydgoszczy. Eucharystii z tej okazji przewodniczył bp Jan Tyrawa. Relikwie zostały wniesione przez rodzinę. W procesji do ołtarza szli Renata i Arkadiusz Kałamaja wraz z córkami. Kiedy dowiedzieli się, że to właśnie oni dostąpią tego zaszczytu, byli bardzo wzruszeni. – To wyróżnienie, ponieważ Jan Paweł II jest wciąż obecny wśród nas, w naszym życiu rodzinnym. On zostawił nam wielką spuściznę, którą musimy podejmować. Dzieci nie znają Jana Pawła II tak, jak my. Chodzą jednak do szkoły katolickiej, gdzie jego nauczanie nie jest obce – powiedzieli.
Bilcza koło Kielc
Relikwie krwi bł. Jana Pawła II otrzymała 22 października także parafia w Bilczy koło Kielc. Wierni w przy relikwiach odmówili litanię do bł. Jana Pawła II, uczestniczyli w nabożeństwie różańcowym oraz we Mszy św. Wspólnie modlono się również o pomyślność dla parafii, która tego dnia obchodzi swoje 16-lecie.
Częstochowa, Jasna Góra
Świadectwo rodziny państwa Wronów i ich córki Glorii Marii, uzdrowionej za wstawiennictwem Jana Pawła II było jednym z punktów spotkania upamiętniającego osobę błogosławionego papieża, które odbyło się 22 października w siedzibie redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.
Podczas spotkania Jacek i Joanna Wronowie opowiedzieli historię Glorii, która urodziła się 1 lipca 2005 r. Badanie USG wykazało, że nie ma nerek i pęcherza, ma rozdęte jelita i wadę serca. Na karcie wypisu dziecka były informacje o krwawieniu śródczaszkowym, torbieli przegrody mózgu, uszkodzeniu słuchu, retinopatii i przepuklinie. Pierwsze komplikacje pojawiły się już wcześniej. – Podczas porządków znalazłam obrazek z wizerunkiem Jana Pawła II, modlitwą i odręcznym napisem: „Ojciec Święty wziął do rąk i pobłogosławił z myślą o chorych na Wawelu 22 czerwca 1983 r.”. Wstąpiły we mnie nowe siły. Ten obrazek kładłam codziennie na brzuchu, modląc się o uratowanie Glorii – wspominała Joanna Wrona.
– Mały obrazek Jana Pawła II, który miałam przy sobie, był sygnałem z nieba. To było ciągłe poszukiwanie w modlitwie – mówiła Joanna Wrona o czasie, gdy lekarze nie dawali szans na to, że Gloria będzie żyła. „Wtedy zrozumiałem, że rodzina jest najważniejsza, jest fundamentem wszystkiego” – dodał Jacek Wrona.
Z kolei na Jasnej Górze zebrali się przyjaciele i wychowankowie Jana Pawła II z grupy „Środowisko”. Eucharystii z tej okazji przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. – Z wielką radością odprawiamy tutaj Mszę św. według formularza ku czci błogosławionego papieża i bardzo się modlimy, by kult naszego Rodaka się rozszerzał – mówił abp Nowak. „Zawierzamy kult bł. Jana Pawła II, bardzo się modlimy, by niedługo można go było nazwać już świętym, o jego kanonizację, ale nade wszystko modlimy się, żebyśmy umieli tego świętego przyjąć, byśmy umieli otworzyć serca na tego pięknego duchowo człowieka” – dodał hierarcha.
Za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II o święte i liczne powołania kapłańskie i zakonne drugi dzień modlili się natomiast uczestnicy Ogólnopolskiej Kongregacji Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań. – Jestem przekonany, że Jan Paweł II, który tak bardzo troszczył się o powołania, nie tylko do życia kapłańskiego czy zakonnego, ale także o powołania do życia małżeńskiego, z wysokości nieba teraz wspiera wszystkich powołanych, prosimy go o to – powiedział ks. Czesław Parzyszek, członek Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, Przewodniczący Konsulty i Konferencji Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Męskich.
Z okazji wspomnienia bł. Jana Pawła II Jasna Góra była odświętnie udekorowana portretami papieża, papieskimi flagami i kwiatami w żółto-białych kolorach.
Rzym
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył w Bazylice św. Piotra Mszy św. w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II. W homilii podkreślił, że przez cały swój pontyfikat Jan Paweł II, a wcześniej jako kapłan i arcybiskup krakowski, odpowiadał na wezwanie Chrystusa: „Pójdź za Mną”. Przypomniał pokrótce najważniejsze etapy i dokonania papieża Polaka. „Wiemy, że Jan Paweł II zostawił nam świadectwo osobistej świętości, uznanej orzeczeniem Kościoła zaledwie sześć lat po jego odejściu do domu Ojca” – mówił metropolita krakowski.
Podkreślił, że w osobie Jana Pawła II, w jego nauczaniu i świętości otrzymaliśmy wielki dar. „Tym darem powinniśmy żyć, a także inspirować się nim w podejmowaniu nowych wyzwań, jakie przed nami stają. Jest naszym przywilejem i obowiązkiem utrwalać dziedzictwo błogosławionego Papieża, aby je przekazać następnym pokoleniom” – mówił metropolita krakowski i przypomniał, że „tą szlachetną intencją kieruje się między innymi Fundacja Jana Pawła II, założona trzydzieści lat temu”.
Osobisty sekretarz papieża Polaka podziękował Benedyktowi XVI za beatyfikację Jana Pawła II. „Przeżyliśmy ją jako wielkie święto wiary i żywotności Kościoła, jako zachętę do osobistej odnowy życia, do świętości. Dzięki papieskiej decyzji Kościół otrzymał dar jakże bliskiego i mądrego przewodnika na drogach wiary, nadziei i miłości” – powiedział kard. Dziwisz.
Diecezja Rzymu, której błogosławiony Jan Paweł II był przez ponad 26 lat biskupem, obchodziła dziś po raz pierwszy jego wspomnienie liturgiczne.
Podczas blisko dwugodzinnego czuwania, wykorzystując także materiały filmowe, przypomniano najważniejsze wydarzenia długiego pontyfikatu papieża Polaka. Poczynając od inauguracji pontyfikatu 22 października 1978, gdy nowy papież wypowiedział te pamiętne słów: „Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”. Drugim wydarzeniem był Światowy Dzień Młodzieży Wielkiego Jubileuszu roku 2000 na błoniach uniwersytetu Tor
Vergata, gdzie Jan Paweł II wezwał młodych ludzi, ażeby byli „strażnikami poranka”. Ostatnim rozdziałem były cierpienie i śmierć papieża – jego ostatnia Droga Krzyżowa odprawiona w prywatnej kaplicy, „nieme przemówienie” do wiernych w czasie Wielkanocy 2005, wreszcie pogrzeb na Placu św. Piotra i prośba kardynała Josepha Ratzingera – późniejszego następcy – by błogosławił wszystkim z okna nieba.
Wideo wyświetlane na telebimach komentował ksiądz fabio Rosini, dyrektor diecezjalnego biura powołaniowego. W czuwaniu wziął udział także wikariusz papieski dla stołecznej diecezji, kard. Agostino Vallini, który następnie w bazylice odprawił Mszę św. o błogosławionym Janie Pawle II.
W improwizowanym kazaniu włoski purpurat zwrócił uwagę na fakt, że przyszłemu papieżowi od dzieciństwa i wczesnej młodości znane było cierpienie: śmierć matki, brata i ojca, potem wojna, okres komunizmu. Zaznał go również, gdy zasiadł na Stolicy Piotrowej i to aż do końca. Na pytanie, skąd Jan Paweł II brał siły, by oprzeć się cierpieniu, znieść je i uczynić wartością, kard. Vallini odpowiedział, że u źródła tej siły leżało to samo, co stanowiło o jego świętości. Była to wiara w Boga, któremu błogosławiony zaufał i na
którego zdawał się bezgranicznie.
Młodzi uczestnicy wspomnienia liturgicznego Jana Pawła II postanowili spotykać się co roku 22 października.
Ziemia Święta
O dar pokoju dla Ziemi Świętej oraz o jedność wszystkich chrześcijan modliły się dziś za przyczyną bł. Jana Pawła II lokalne wspólnoty kościoła jerozolimskiego oraz pielgrzymi. Celebracja pierwszego liturgicznego wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II w diecezji łacińskiego patriarchatu Jerozolimy była głównie zasługą Polaków pełniących tutaj posługę oraz licznie pielgrzymujących po Miejscach Świętych.
Liturgia Godzin oraz Msza św. ku czci bł. Karola Wojtyły były celebrowane przede wszystkim w licznych wspólnotach zakonnych. Posługujący tutaj kapłani, bracia i siostry zakonne, podziękowali Panu Bogu za przykład świętego życia Papieża Polaka oraz modlili się za jego wstawiennictwem o dar pokoju dla Ziemi Świętej i całego świata.
Również pielgrzymi, a zwłaszcza Polacy, w program nawiedzania sanktuariów Ziemi Świętej włączyli modlitwę do błogosławionego Papieża, pielgrzyma świata i pątnika po sanktuariach naszego Odkupienia, o ewangelicznego ducha dla uczniów Jezusa oraz o jedność wszystkich chrześcijan.
Japonia
Bł. Jana Pawła II wspominano także w dalekiej Japonii. W dniu liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II w Tokio odbyło się pierwsze spotkanie polonijnej grupy studyjnej „100 tygodni z Pismem św.”. W kazaniu podczas Eucharystii do postaci papieża Polaka nawiązał o. Paweł Janociński, duszpasterz japońskiej Polonii. „Święci obdarzają nas niekiedy niespodziewanie swoim uśmiechem z nieba, a nawet potrafią z humorem przypomnieć o swoim istnieniu, tak jak nam Polakom tutaj przypomniał się dziś bł. Jan Paweł II” – powiedział dominikanin.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.