Pierwszy kapłan-pallotyn z Wybrzeża Kości Słoniowej
04 lipca 2010 | 11:05 | ks. pjk / maz Ⓒ Ⓟ
To szczególny i historyczny moment dla polskiej Prowincji Chrystusa Króla. Dziś, do grona prawie 2,5 tys. pallotynów obecnych w 47 krajach świata dołączył kolejny współbrat z kontynentu afrykańskiego – uważa prowincjał, ks. Józef Lasak.
Pierwszy pallotyn z Wybrzeża Kości Słoniowej otrzymał święcenia kapłańskie. Uroczystość odbyła się 3 lipca w parafii pw. Zbawiciela Miłosiernego w Abidżanie, należącej do diecezji Yopougon.
Pierre Dibi Kofii jest pierwszym pallotynem z Wybrzeża Kości Słoniowej. Wraz z nim święcenia otrzymał, urodzony i wychowany w rodzinie muzułmańskiej, Matthieu Silué Adboulaye ze Zgromadzenia Ojców Stygmatystów (Kongregacja Świętych Stygmatów Jezusa). Sakramentu świeceń kapłańskich obu diakonom udzielił biskup koadiutor diecezji Yopougon – Jean-Salomon Lezoutié. Obecny był także biskup diecezji Yopougon – Laurent Akran Mandjo.
Uroczystą Mszę św., która zgromadziła kilkaset wiernych, koncelebrowało ponad 40 księży, należących do duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego. Wśród nich najliczniej reprezentowani byli pallotyńscy misjonarze z Polski i Rwandy, pracujący wspólnie w Wybrzeżu Kości Słoniowej, oraz liczna grupa ze Zgromadzenia Stygmatystów.
Zebranych gorąco powitał ks. Adam Pacuła SAC, proboszcz parafii i delegat przełożonego Prowincji Chrystusa Króla w Wybrzeżu Kości Słoniowej.
W homilii bp Lezoutié przybliżył sens kapłaństwa Chrystusowego odwołując się do obrazów biblijnych i tradycji afrykańskiej. Z poczuciem humoru nawiązał dialog z wiernymi, którzy odpowiadali na pytania, dając jednocześnie wyraz swojej wiary chrześcijańskiej i wiedzy na tematy religijne.
Ks. prowincjał Józef Lasak w swoim wystąpieniu końcowym położył natomiast nacisk na konieczną troskę o powołania i potrzebę formacji, nie tyle dla Delegatury czy Prowincji, co dla całego Kościoła i Stowarzyszenia w Afryce. Stąd przebieg formacji kandydatów pallotyńskich rozkładający się na różne kraje i ośrodki pallotyńskiej obecności w Afryce. Tego typu formację, przed otrzymaniem święceń odbył również 33-letni obecnie Pierre Dibi Koffi, pochodzący z diecezji Bouaké.
Pallotyni przybyli do Wybrzeża Kości Słoniowej w 1991 r. Pierwsza wspólnota, wyłoniona spośród misjonarzy z Rwandy, przybyła do Yamoussoukro, by otoczyć troską duszpasterską bazylikę Notre-Dame-de-la-Paix (Matki Bożej Pokoju), którą papież Jan Paweł II otrzymał w darze od ówczesnego prezydenta Felixa Houphouët’a Boigny i uroczyście konsekrował 10 września 1990 r.
Od 1991 r., pallotyni podejmowali starania o poszerzenie swojej misji i obecności w Wybrzeżu Kości Słoniowej, ale dopiero w 1997 r. mogli podjąć pracę w parafii na terenie diecezji Yopougon. Od samego początku istnienia parafii, która przyjęła nazwę Zbawiciela Miłosiernego ( Saint-Sauveur-Miséricordieux), wspólnota wiernych pod kierownictwem swoich duszpasterzy rozwija kult Miłosierdzia Bożego. W dalszych planach jest również budowa sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Drugą parafię pw. Notre-Dame-de-la-Mer (Naszej Pani Morza) pallotyni z Prowincji Chrystusa Króla przyjęli w 2006 r. w części zachodniej kraju, w Grand Béréby (diecezja San Pedro). Jest to także miejsce przedwstępnej formacji pallotyńskiej, określanej mianem postulatu.
Obecnie w Delegaturze Matki Bożej Pokoju w Wybrzeżu Kości Słoniowej współpracują współbracia z Prowincji Chrystusa Króla oraz Regii Świętej Rodziny. W sumie w trzech wspólnotach jest zaangażowanych 9 współbraci. Na różnych etapach formacji natomiast przebywa 8 kandydatów (1 nowicjusz w Rwandzie, 3 alumnów na filozofii w Demokratycznej Republice Konga oraz 4 alumnów na teologii w Kamerunie [3] i Kenii [1]).
Jednym z priorytetów pallotyńskiej obecności w Wybrzeżu Kości Słoniowej jest budowa domu formacyjnego dla pallotyńskich kandydatów strefy języka francuskiego, odbywających studia z teologii. Wypracowaniu szczegółów realizacji tego projektu ma służyć trwająca od 26 czerwca br. wizytacja kanoniczna przełożonego prowincjalnego, ks. Józefa Lasaka, któremu towarzyszą ks. Grzegorz Młodawski, sekretarz ds. misji Prowincji Chrystusa Króla oraz sekretarz prowincjalny – ks. Piotr Jan Karp.
Wybrzeże Kości Słoniowej od 1999 r. boryka się z poważnymi problemami natury polityczno-ekonomicznej. Kryzys dodatkowo pogłębił się w 2002 r. po nieudanym zamachu stanu i rebelii, która doprowadziła do społeczno-ekonomicznego podziału kraju na północ i południe. Aktualnie sytuacja powoli stabilizuje się, a mieszkańcy oczekują przeprowadzenia demokratycznych wyborów prezydenckich, które jednak z roku na rok są odkładane. Chrześcijanie w Wybrzeżu Kości Słoniowej, choć nie stanowią większości (ok. 30 proc.), wspólnie starają się budować solidne podstawy Kościoła i społeczeństwa opartego o wartości ewangeliczne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.